poznejte svůj typ chodidla

Předtím, než si zvolíte vhodný typ obuvi, byste měli znát typ svého chodidla. Toto vám zajistí koupi obuvi, která plně vyhovuje vašim potřebám a vaší biomechanice.

Na první ozkoušení vám mohou boty, které si vyberete, vyhovovat. Ale to, jestli je obuv opravdu vhodná pro váš typ chodidla, zjistíte až po delší době strávené sportovní aktivitou.

Přibližně 50% lidí má neutrální/normální typ klenby, 25% má vysoký a 25% plochý. Znalost svého typu vám usnadní najít sportovní obuv, která je pro vás vhodná. Obecně jsou 3 kategorie klenby – normální, plochá, a vysoká.

normální typ chodidla

normální typ chodidla

popis

Normální typ chodidla má průměrně vysokou klenbu a zanechává otisk s vybráním.

charakteristika chodidla

Normální typ chodidla dopadá při běhu na vnější stranu paty, pak se lehce překlápí dovnitř (pronace) podle vertikální osy a tím absorbuje náraz. Běh sportovce s normálním typem chodidla a přiměřenou vahou se považuje za relativně biomechanicky úsporný. Typ obuvi s charakteristikou motion-control není nutný.

nejvhodnější obuv

Modely se základními prvky stability a tlumení - prakticky všechny modely New Balance!

plochý typ chodidla

plochý typ chodidla

popis

Plochý typ chodidla má nízko položenou klenbu a zanechává téměř kompletní otisk. To znamená, že otisk chodidla má podobnou plochu jako celé chodidlo.

charakteristika chodidla

Takovýto otisk obvykle indikuje chodidlo, které se příliš překlápí dovnitř (nadměrná pronace). Při běhu chodidlo dopadá na vnější stranu paty, a pak se nadmíru překlápí dovnitř. Při delším sportovním výkonu či chůzi existuje nebezpečí úrazu a nadměrného opotřebení zapojených kloubů a vazů.

nejvhodnější obuv

Obuv s tvrdší vnitřní částí podešve a prvky kontroly pohybu, které omezují rozsah pronace. Úplně nevhodné jsou měkké boty s důrazem na tlumení a boty se zakřivenou konstrukcí.

typ chodidla s vysokou klenbou

typ chodidla s vysokou klenbou

popis

Chodidlo s vysokou klenbou zanechává otisk s velice úzkým středem chodidla spojujícím patu a přední část chodidla.

charakteristika chodidla

Chodidlo s vysokou klenbou je obvykle označováno jako nedostatečně tlumící. Při běhu po dopadu na vnější stranu paty se nedostatečně překlápí dovnitř (nedostatečná pronace) a tím neefektivně tlumí nárazy.

nejvhodnější obuv

Měkké boty s označením cushioning (tlumení) s pružnými prvky umožňujícími volnost pohybu. Nejsou vhodné boty s označením motion-control nebo stability, které omezují pohyblivost.

Pokud si s výběrem vhodného modelu nejste jistí, můžete mě samozřejmě kontaktovat!

Provozovatel stránek nezodpovídá za případnou újmu na zdraví či způsobená zranění.