Starší běžci si navzdory biomechanickým rozdílům zachovávají mladistvou ekonomiku běhu
Cíl: Ve věku pětašedesáti let obvykle dochází ke zhoršení ekonomiky chůze. Ekonomika běhu však nebyla hodnocena po 65. roce věku. Kromě toho je rozhodujícím faktorem ekonomiky běhu pružné ukládání a vracení elastické energie z nohou během došlapu, což souvisí s jejich tuhostí. Proto se zjišťovalo, zda si běžci starší 65 let zachovávají mladistvou ekonomiku běhu a nebo tuhost nohou při různých rychlostech běhu.
V rámci studie patnáct mladých a patnáct starších běžců běželo na běžeckém pásu s měřením síly rychlostí 2,01, 2,46 a 2,91 m/s. Měřila se u nich rychlost metabolické spotřeby energie (tj. metabolický výkon), síly reakce na podložku a kinematika kroku.
Výsledky: Mezi mladými a staršími běžci byly v celém rozsahu rychlostí jen malé rozdíly v ekonomice běhu. Statisticky starší běžci spotřebovali o 2 % až 9 % méně metabolické energie než mladí běžci v různých rychlostech. Také tuhost nohou starších běžců byla v celém rozsahu rychlostí o 10 až 20 % nižší než u běžců mladých a na rozdíl od nich se tuhost nohou starších běžců s rychlostí snižovala.
Závěry: Běžci starší 65 let si navzdory biomechanickým rozdílům zachovávají mladistvou ekonomiku běhu. Je možné, že intenzivní cvičení, jako je běh, zabraňuje zhoršování svalové výkonnosti v souvislosti s věkem, a proto může usnadňovat každodenní činnosti.
Pozn. s použitím zahraničních materiálů