Baňkování
Skleněné (dnes často i silikonové) kulaté nádobky se aplikují na tělo takovým způsobem, aby uvnitř baňky vznikl podtlak. Ten nasaje kůži, podkoží a i hlubší vrstvy do prostoru baňky – vzniká intenzivní prokrven. V místě aplikace baňky se může vytvořit aterom (neboli petechie – drobné tečkovité krvácení do kůže), udává se vymizení do 4-5 dnů. Klasicky se aplikuje na suchá záda až 16ks baněk, které se přiloží na dobu až 15min. Hlavním účinkem intenzivní detoxikace způsobená zlepšením krevního oběhu a zvýšeným činností lymfatického systému. Baňkování lze užívat k uvolnění ztuhlých svalů, k odstranění bolestí, k reflexnímu ovlivnění vnitřních orgánů, akupunkturních bodů či meridiánů.
Při masáži baňkami se baňky aplikují na olejem potřená záda a baňkou se pohybuje. Tato příjemná a intenzivní masáž, je vhodná u akutních bolestí zad (ústřel, „hexenšůs“), kdy může být dotek masérovi ruky vnímán nepříjemně.
Po terapii baňkami je nutné zvýšit přísun tekutin, aby lymfa a krev mohly uvolněné produkty metabolismu odplavit.
Baňkování pomáhá při bolestech pohybového aparátu, při problémech s cirkulací lymfy (při masáži dolních končetin dochází při pravidelné terapii k viditelnému snížení celulitidy). Může pomoci i při suchém kašli a průduškových potížích.
Kontraindikace:
- akutní trombózy
- rozsáhlé křečové žíly (lokální kontraindikace)
- aneurysma (výduť) v oblasti ošetřované končetiny
- otevřené rány, lokální hnisavé infekce
- otoky původem srdečního
- kožní infekce (lokální kontraindikace)
- výraznější mateřská znaménka