#RunEveryDay

Boty při běhu mění pružící funkci lidského chodidla

180926_MizunoAW19_D3_Sh_01_Sky_Knit_0616 copy

Schopnost ukládat a vracet energii do nohou a chodidel, které se chovají jako pružiny, je pro ekonomiku lidského běhu klíčová.

Nedávná srovnání (2016) běhu v botách a naboso vedla k domněnkám, že moderní běžecké boty mohou ve skutečnosti zhoršovat funkci pružení nohou a chodidel tím, že snižují zapojování svalstva nohou a chodidel.

Zkoumal se vliv běžecké obuvi na pohyb podélné klenby nohy (LA) a aktivaci vnitřních svalů chodidla.

Účastníci běhali na běžeckém pásu s měřením sil s běžeckou obuví a bez ní. Pomocí intramuskulární elektromyografie se zaznamenávala kinematika chodidla a aktivace vnitřních svalů chodidla. Na rozdíl od předchozích tvrzení bylo při běhu s obuví pozorováno zvýšení vrcholové (flexor digitorum brevis +60 %) i celkové aktivace svalů při postoji (flexor digitorum brevis +70 % a abduktor hallucis +53 %) vnitřních svalů chodidla.

1124_Intrinsic_Muscles_of_the_Foot_b

Zvýšená aktivace vnitřních svalů odpovídala snížení komprese podélné klenby nohy (-25 %).

Potvrzuje se, že běžecká obuv skutečně ovlivňuje mechanickou funkci chodidla. Zjištění však naznačují, že k těmto mechanickým úpravám pravděpodobně došlo v důsledku zvýšeného neuromuskulárního výkonu, nikoliv zhoršené kontroly, jak se dříve spekulovalo.

Pozn. s použitím zahraničních materiálů