Horečka a její význam
Mechanismus a význam horečky - „horečka jako náš přítel“.
Asi každému se občas stane, že na něj něco leze.
Není to nic neobvyklého v této "divné" zimě, kdy se to bacily jenom hemží.
Toto tvrzení je velice nadnesené, ale přesto je její význam pro vlastní tělo ne zcela zanedbatelný.
Uvažujme především o tom, kdy přijdeme domů, je nám jaksi zima a tak nějak divně a tak si dáme hned dva paraleny a fungujeme dál.
Pojďme se spolu seznámit s tím, co se v těle při horečce děje a zvažme následně, zda je lepší zalézt do peřin, nebo polykat tablety.
Uvědomme si, že za horečku je považováno zvýšení teploty měřené v podpaží nad 38°C. Horečka je průvodním jevem mnoha onemocnění avšak nejčastěji se jedná o onemocnění infekční. V tomto případě dochází pod vlivem pyrogenů („bacilů“) k nastavení vyšší teploty na termostatu lidského těla – tedy v hypotalamu.
Vzhledem k rozdílu mezi nově nastavenou teplotou a vlastní původní („normální“) teplotou tělesného jádra má člověk na počátku pocit chladu a jsou spuštěny termoregulační mechanismy vedoucí k dosažení zvýšené nově nastavené teploty – objevuje se i např. svalový třes (zimnice).
Teplota jádra stoupá až dosáhne teploty, která je nově nastavena v hypotalamu. V této fázi pocit chladu mizí (může ale přetrvávat svalový třes, pokud je nutný k udržení vyšší tělesné teploty při velkých ztrátách do okolí), proto doporučuji v prvé řadě peřinu. Podávání teplých nápojů. Postupně dojde vlivem horečky k odstranění pyrogenů (nebo jsou podány léky k potlačení horečky) dochází k opětovnému navrácení nastavení teploty těla na „normální“ úroveň.
Dostavuje se pocit nadměrného tepla a dochází k aktivaci termoregulačních dějů ochlazujících organismus, včetně pocení.
Teplota tělesného jádra klesá. Zvýšením teploty tělesného jádra (tedy i horečkou) dochází ke zvýšení obranyschopnosti organismu, proto je velmi nevhodné ihned při sebemenším nárůstu teploty podávání léků na potlačení horečky zejména dětem. I když u dětí je nutno teplotu sledovat, aby nedošlo vlivem dlouhodobé horečky k tzv. febrilním křečím.
Déletrvající horečka kolem 39°C a nebo zvyšující se teplota jsou důvodem ke konzultaci lékaře a to jistě i u dospělých.
Věřím, že tento článek bude spíše informativní a přeji Vám, aby Vás horečka potkávala na Vašich kilometrech minimálně, respektive vůbec.