víte, že podle zahraniční studie u
80 - 90% běžců je jejich běh negativně ovlivněn slabými hýžďovými svaly, respektive především velkým hýžďovým svalem?
A víte, že slabé hýžďové svaly mají přímou souvislost s přílišným sezením??
Hm, je to tak.
A teď si ještě představte, že aby tento stav tělo při běhu "vyrovnalo", tak soustavně musí přetěžovat ostatní pohybový aparát, který se podílí na běžeckém pohybu (to se týká nejen běhu) - nejvíce horní končetiny, ramena, bederní část zad, svaly dolních končetin, především hamstringy, lýtka a samozřejmě i achilovky.....
Takže nejvyšší čas s tím něco dělat, ale co?? Ponejprv je třeba zjistit jestli to je či není můj případ. Samozřejmě existuje profesionální vyšetření, ale jde to zjistit i v polních podmínkách.
Buď Vás "zkoukne" někdo, kdo to má zkrátka v oku, a především z bočního pohledu pozná, jestli při běhu se hýžďové svaly zapojují jak mají, a nebo se jen tak zadarmo vezou.
A nebo varianta dvě, že si to zjistíte sami.
Bude postačovat, když při běhu si rukou, tedy pohmatem hýždí zjistíte, jestli se svaly aktivně zapojují a nebo ne. Pokud ano, tak to je dobře, a nebo ne, a to už tak dobře není.
V případě jejich zapojování se do pohybu, bude bohatě postačovat je speciálními cviky posilovat (není třeba přílišné zátěže, ale především pravidelnost a správnost cviků).
Jestli se však jen tak vezou, tak je bude třeba v první řadě zaktivovat, aby se začaly zapojovat při běžeckém pohybu (samozřejmě i při chůzi), a až pak je posilovat.
Existuje spousta cviků, jak dostatečně posílit hýžďové svaly, stejně tak i cvikú, které Vám samotné hýžďové svaly "probudí" k aktivitě. Tyto cviky jsou ve své podstatě jednoduché (když je znáte a umíte), ale obtížné (alespoň ze začátku) na správné provedení.
Nejlépe Vám v tomto poradí fundovaný trenér a nebo fyzioterapeut (případně moje maličkost).
Ovšem je třeba si ještě připomenou, že se slabými hýžďovými svaly z přílišného sezení, jdou ruku v ruce i zkrácené kyčelní flexorty.
Takže je třeba se při posilování nebo aktivování hýžďového svalstva zaměřit i na protahování kyčelních flexorů. Tím dosáhneme toho, že nejen posílíme hýžďové svaly, ale i protáhneme kyčelní flexory (je třeba provádět obé), a navíc zpevníme oblast kyčelních kloubů. Málo se ví, že nestabilita kyčelních kloubů mívá za následek i bolest kolen.
Potom dochází k tomu, že lidé si různými mastmi léčí bolestivá kolena, konzumují preparáty na posílení chrupavky atd.
Tím však "léčí" důsledek a ne příčinu.
A ono v podstatě postačuje "jen" zapracovat na zpevnění v oblasti kyčelních kloubů!!
Takže budeme i nadále patřit do skupiny oních 80 - 90% běžců, a nebo ji opustíme?? Běžecké ponožky Hilly vám váš zadek neposílí, ale i tak vám běh minimálně zpříjemní