Puchýře - prevence a léčba
Puchýř můžeme s klidem zařadit do kategorie zranění. Třebaže není nijak závažné, může velice znepříjemnit nejenom závod, ale i trénink, a může být důvodem pro odstoupení ze závodu či přerušení tréninku. Je to daň, s níž musí počítat všichni sportovci, běžce nevyjímaje. Existují však opatření, jež mohou snížit riziko vzniku puchýřů na minimum, a když puchýřům nezabrání, sníží alespoň jejich bolestivost a nebezpečí infekce.
Co vlastně způsobuje tvorbu puchýřů?
Především je to podráždění pokožky třením. Pokud se nějaká část oblečení, obuvi nebo čehokoliv jiného opakovaně tře o kůži, po určité době dochází k oddělení svrchní vrstvy kůže od vrstvy bezprostředně pod ní. Prvním varovným signálem je zarudnutí a pocit tepla na zasaženém místě. Pokud dráždění pokračuje, prostor mezi oběma vrstvami kůže se zaplní tekutinou. Vytvoří se okem viditelná „bublina“ – klasický puchýř.
Puchýře vznikají nejčastěji na nohách (paty a chodidla) a na rukách (dlaně), zpravidla v důsledku společného působení tření, vlhkosti a tepla.
Jak se puchýřů vyvarovat?
Bod číslo jedna je minimalizovat tření o pokožku. Ze sportovního hlediska bývá nejdůležitější, abychom ochránili chodidla. Toho dosáhneme zvolením vhodné sportovní obuvi – zde mám na mysli nejenom pro daný sport, ale především správnou velikost – a samozřejmě správnou volbou sportovních ponožek. I pro ponožky platí nejenom určení pro daný sport, ale také správná velikost a potom zejména materiál, z něhož jsou ponožky vyrobeny. Prioritou jsou umělá vlákna a jejich směsi, zaručující odvod vlhkosti od těla a snižující tření. Pokud jste ovšem i tak na některých místech náchylní k tvorbě puchýřů, doporučuji, abyste si tato místa vždy preventivně přelepili náplastí, obzvláště chystáte-li se na delší běh (u kratších běhů je totiž menší pravděpodobnost, že budou mít puchýře čas vzniknout).
Další možností je použít pro snížení tření vazelínu, se kterou já sám ovšem osobní zkušenost nemám. Navíc se to týká spíše kratších běhů, jelikož vazelína se časem vstřebá.
Stane-li se vám někdy, že během tréninku (při závodu to většinou nepřipadá v úvahu) začnete mít na základě počátečních příznaků (viz výše) pocit, že se vám možná dělá puchýř, raději trénink přerušte a vyměňte boty včetně ponožek – udržíte tak nohy v suchu. Postižené místo samozřejmě ošetřete náplastí.
Jestliže se vám už puchýř udělal, musíte zamezit infekci, jejímiž příznaky jsou hnis, silně zarudlá, teplá kůže v okolí puchýře a červené pruhy vedoucí směrem od puchýře.
Malé a neporušené puchýře vám nezpůsobí větší potíže a můžete si je ošetřit sami. Nejprve puchýř samotný a jeho blízké okolí vyčistěte alkoholem.
Potom jehlou, kterou jste předtím sterilizovali v alkoholu nebo nad plamenem, puchýř propíchněte a mírným tlakem z něho vytlačte nahromaděnou tekutinu. Následně natřete desinfekční mastí a překryjte sterilním obvazem nebo náplastí (mně pomáhalo, že jsem puchýř propíchnul a provlékl nit, kterou jsem tam nějaký čas ponechal, aby mohla případně "odcházet" tvořící se tekutina).
Pokud se vám puchýř během sportování částečně odtrhl, postižené místo vydesinfikujte, kůži přiložte zpět na její původní místo, celé opět vydesinfikujte a potřete hojivou mastí. Jestliže jste si puchýř strhli celý, postup je obdobný – desinfekce, potření hojivou mastí a převázání obvazem či přelepení náplastí.
Poznámka: V tréninku nepokračujte, dokud se vám puchýř zcela nezahojí. Není to jen proto, abyste nedostali infekci, ale hlavně kvůli tomu, že podvědomě budete uhýbat možné bolesti, úplně si tak „rozhodíte“ běžecký styl a to může vyústit v případné další zdravotní problémy.
Neříkám, že se jich zbavíte, ale v každém případě minimálně omezíte jejich výskyt kvalitními, sportovními (běžeckými) ponožkami značky Hilly. Ty najdete ZDE