S rýmou se neběhá!
Nedávno zveřejněné výsledky zahraničního výzkumu ukázaly, že únava, kterou někdy cítíme po tréninku, když jsme nachlazení (kvůli „obyčejné“ rýmě přece nezůstaneme doma), může být varováním, jež bychom neměli brát na lehkou váhu.
To proto, že v krvi zkoumaných sportovců našli vědci látku zvanou interleukin-6 (IL-6), o níž jsou přesvědčeni, že má s únavou přímou souvislost.
Interleukin-6 potřebujeme mimo jiné pro správné fungování mechanismu, při kterém naše tělo přechází na spalování tuků ve chvíli, kdy nám ve svalech začínají docházet zásoby glykogenu. Jeho vyšší hodnoty jsou ovšem z hlediska sportovní výkonnosti potenciálně škodlivé a jedním z projevů bývá právě zvýšená únava dokonce i v případě, že trénujeme méně.
Důležitým objevem v této souvislosti je, že množství IL-6 v naší krvi nezvedá pouze intenzivní trénink, ale že k témuž může vést už mírná infekce (silnější infekce může způsobit navýšení až stonásobné, což je mimochodem zhruba stejný výsledek, jaký by za normálních okolností váš krevní test odhalil po uběhnutí maratonu).
Interleukin-6 vzniká při sportu přirozenou cestou, pro účely studie jej však vědci injekčně aplikovali trénovaným běžcům před závodem na 10 km, aby tak simulovali podmínky podobné těm, kterým je nemocné lidské tělo vystaveno při fyzické námaze.
Někteří z běžců byli až o minutu pomalejší než jindy.
Závěrem je, že pokoušet se trénovat, když jste „jenom“ nachlazení, není rozumné. Riskujete totiž, že budete muset čelit příznakům přetrénování.
Hladina IL-6 zvýšená v důsledku fyzické zátěže za probíhající nemoci může mít za následek změny v našem mozku, díky nimž se na tuto látku staneme citlivějšími.
Naše větší citlivost na interleukin-6 nám pak bude i při nižší zátěži způsobovat větší únavu, čímž se snáze dostaneme do stavu, který známe jako přetrénování.
Na množství IL-6 v naší krvi má někdy vliv také vysoká okolní teplota, hypoglykémie (pokles krevního cukru), psychický stres nebo nedostatek sacharidů.
Pokud si tedy chcete udržet interleukin-6 v těle pod kontrolou, dodržujte tyto zásady:
* Když vás přepadne kašel nebo rýma, rozhodně neběhejte.
* Po odeznění posledních příznaků s tréninkem počkejte ještě alespoň dalších 48 hodin.
* Mezi jednotlivými tréninky dodržujte přestávku minimálně šesti hodin.
* Když budete při běhu náhle vystaveni vysoké teplotě nebo stresu, (přinejmenším) zvolněte tempo.