Běžecká rubrika - prevence - fyzioterapie / regenerace / strečink, Strana 14
má mnohostranné použití a to především pro sportovce, tedy i běžce.
Samozřejmě lepší by bylo ho nemuset použít, ale víte jak to při tom sportování je.
Dá se použít při zranění kdy je potřeba teplo (nahřejete ho v mikrovlnce a nebo v horké vodě), a nebo kdy je potřeba chlad (zmrazíte ho v mražáku).
Třeba při takové léčbě plantární fascie je velice užitečný . Není nic jednoduššího, než tento polštářek zmrazit a několikrát denně po dobu minimálně deseti minut si na něj patou stoupnout. Samozřejmě není všelék, ale při léčbě má pozitivní účinek.
sotva jsem toto slovo po sobě přečetl, tak hned na mě sedla.
Máme se bát únavy?, co to ta únava je?? proč vzniká??, a co nám vlastně chce říci??
V podstatě za únavu by jsme měli být vděčni, neboť ona nám dává zpětnou vazbu na naše konání. Při zjišťování stupně únavy nemusíme ani nijak hledat a specifikovat úroveň zátěže (nejen fyzické, ale i psychické) , správnou odpověď zjistíme jak se říká "tváří v tvář". Náš obličej (samozřejmě nejen on) jasně řekne, jak na tom v daný okamžik s únavou jsme.
Jak se pohybujeme, respektive běžíme, a jak u toho vypadáme, nám poskytuje více informací než nejnovější data z GPSky, než fyziologické parametry a nebo vlastní údaje ze zátěžového testu. Všichni máme ten "slabý" bod v našem pohybovém řetězci, který nám poskytuje informace o tom, jak tvrdě pracujeme. Některé jsou otázkou podvědomí, a některé jsou jako reakce na něco konkrétního, aktuálního.
Pokud se chceme ve svém běžeckém konání rozvíjet, tak musíme "pochopit" únavu, která se nám "vtiskne" do tváře. Jak se projeví při našem běhu, nejen v jeho stylu, ale i našem fyzickém zjevu. Do jaké hranice jsme schopni jít, respektive kde je ta hranice, kdy se začnou projevovat první příznaky únavy, ať už formou bolestivé grimasy v obličeji a nebo prvními známkami změny běžeckého stylu. Ovšem i zde je to různé. Jsou běžci, kteří při prvních známkách i minimální únavy už mají takovou bolestivou grimasu v obličeji, že vypadají jako pět minut před smrtí, a přesvědčují tak sami sebe a okolí, jak velice trpí, ale existují i takoví běžci, kteří i při vysoké náročnosti výkonu dávají na sobě minimálně znát právě přemáhanou únavu!!
Je dobré mít na paměti, že čím větší je naše úsilí, tzn. úroveň únavy, tak tím víc je ovlivněna naše mechanika běhu.
To už je však na odbornících (třeba i některých trenérech), kteří díky svým zkušenostem a znalostí svěřence poznají dle jeho reakcí úroveň jeho únavy. Pokud i Vy sami jste na takové vědomostní úrovni, že sami na sobě poznáte vlastní úroveň únavy, tak jen dobře, tedy spíše výborně. Tyto údaje totiž můžete využít k pochopení toho, jak tvrdě v daný okamžik trénujete.
Tyto veškeré údaje pak musíme "zakomponovat" do našeho běžeckého tréninku. Potřebujeme totiž najít tu mez náročnosti, kdy náš trénink má pozitivní vliv, a kdy už nemá, a nebo dokonce kdy už má vliv destruktivní. Kdo tuto mez přesněji vyspecifikuje, a bude s ní pracovat, tak získá oproti všem výraznou výhodu a jeho trénink bude maximálně efektivní. Tato efektivita se projeví nejen lepším výkonem, ale i menším počtem zdravotních omezení a problémů, apod.
Musíme si uvědomit, že v podstatě chceme, aby se naše tělo co nejlépe vypořádalo s únavou a bolestí. A ono, se vypořádá jedině v tom případě, pokud mu budeme únavu a bolest v určitém, respektive v tom správném množství dávkovat!!
Takže nesnažit se "předávkovat", ale ani to jen tak "nešulit".
Toto zjištění je i zásadní při běžeckých zraněních. Studie ukazují, že zkušení běžci mají stejnou míru zraněních jako začátečníci. Není to však tak, že by se zkušení běžci nepoučili ze svých zranění. Je fakt, že u některých nepoučitelných se opakují ty stejná zranění, ale větší procento běžců se sice poučí, vyléčí případné zranění, opětně trénují a zlepšují se, až do té doby, dokud "nedorazí" jiné zranění. To je pravděpodobně proto, že díky tréninku se nějaká část organismu posílí, a tím stres, který při běžeckém tréninku vzniká, se tak může "přesunout" někam jinam....a je zde zranění.
Zranění mají tedy tendenci postupovat po tzv. kinetickém řetězci.
Ovšem konkrétní místo zranění je dáno množstvím faktorů, např. genetika, předchozí doléčená či nedoléčená zranění, tréninkové faktory, tzn. trénink samotný, atd. Neexistuje tedy dané pořadí jednotlivých zranění v tomto řetězci. Takže nemůžeme počítat s tím, že první zranění se bude týkat plosky nohy, potom bude následovat kotník, holeň, kolena, pak .......). Proto je víc jak žádoucí, aby si běžci uvědomili jednotlivé oblasti svého těla, kterých se mohou zranění dotknout, a snažili se dozvědět něco víc o specifikách těchto oblastí. Znalost a včasné varování jsou nejlepšími kamarády každého běžce (aspoň by měly být).
Takže první takovouto oblastí je ploska nohy. Zde vzniká největší množství běžeckých zranění, která jsou zapříčiněna především nadměrným přetěžováním. Koneckonců je to ta první část lidského těla, kde dochází ke "střetu" s povrchem, po kterém běháme. Ovšem nesmíme zapomenout na důležitou věc, že zranění v této oblasti nemusí mýt na 100% příčinu v této oblasti, ale třeba úplně někde jinde. Stejně je třeba zdůraznit, že tato zranění mohou být nad rámec tzv. kinetického řetězce.
Při hledání faktorů, které mohou přispět ke vzniku zranění (nejen těch, která jsou omezena na plosku nohy), je třeba vědět, že dobrým výchozím bodem je právě ona ploska nohy.
Takže velmi zjednodušeně (když pomineme složitou biomechaniku dolní končetiny) existují tři typy dle nožní klenby:
- neutrální (normální)
- vysoká
- nízká
Jak vlastně ploska nohy při běžné chůzi funguje? Jak probíhají fáze od dopadu po odraz? Pro lepší pochopení si představme v polovině otevřenou knihu, a položme ji tou otevřenou částí na stůl. Vypadá jako páteř, která je opřena o podložku o dvě "křídla". Každé křídlo je vůči páteři ve vzpřímené poloze. Nyní, zatlačme na hřbet knihy, tedy páteř směrem dolů, aby se kniha vyrovnala, ve vzpřímené poloze vzhledem k páteři. Nyní zatlačte dolů na páteř, aby se kniha vyrovnala. Každé křídlo se nyní pohybuje v méně nakloněné pozici. Aktivita od supinování k pronování se nazývá pronací, a opačným směrem se nazývá supinací. Samozřejmě, když běžíme, tak tento pohyb zahrnuje různé alternativy, díky různě působící mechanice a různým úhlům. Noha dopadne na zem v poměrně nakloněné poloze a pak se "natáčí" do větší pronační polohy ve střední polohové fázi, což je bod, kdy je noha přímo pod tělem a nese plnou váhu.
Takže při bližším zkoumání pochopíme, proč jsou běžci s vyšší klenbou nazývání "supinátory". Při běhu mají totiž sníženou mobilitu, takže nedostatečně pronují. Tito běžci mají nohu, která nedostatečně absorbuje náraz. Tento náraz, respektive síly, které při něm vznikají, přenáší na postranní (vnější) struktury plosky nohy, podkolenní část dolní končetiny a kolena. Příkladem jsou zranění jsou přední (boční) holeně.
"Overpronátoři", tzn. ti, kteří disponují nadměrnou pronací mají opačný problém.U nich se tyto síly přenášejí na mediální (vnitřní) strukturu nohy. Příkladem jsou zranění na zadní (střední) holeni.
Pro "supinátory" je ideálním, běžeckým modelem ta bota, která poskytuje extra tlumení, aby tak nahradila "nedostatečnost" nohy, jako takové.
"Overpronátoři" potřebují takový běžecký model, jehož technologie poskytuje mimořádnou stabilitu, a řízení pohybu plosky nohy.
Pozn. běžci s neutrálním došlapem, respektive mírnou pronací nemusí vyžadovat ani extra tlumivé, ale ani stabilní modely!!
Rychlou a přesnou metodou pro stanovení individuálních potřeb je test mokré stopy. Začněte tím, že umístíte mokrý ručník na beton. Jednoduše stoupněte na ručník s každou nohou, pak proveďte jeden až dva kroky dopředu na suchý beton. Potom se podívejte na stopy, které jste zanechali.
Může se i stát, že budete potřebovat extra vložky vyhotovené na míru v protetické dílně na základě přesnějšího, lékařského vyšetření.
A na závěr jedna technická ohledně životnosti běžecké obuvi. Věděli jste, že po cca 400km ztrácí běžecká obuv 30-50% tlumících vlastností. Ovšem toto je velice orientační, a v některých případech až zavádějící, neboť zásadní měrou záleží na hmotnosti běžce, tom daném běžeckém modelu, četnosti běhání, atd. A to zde nezmiňujeme negativní vliv vlhké boty. Ono se dost často u běžců stává, že běhají v dostatečně "neodpočatých" botách. Ony totiž, stejně jako běžci, potřebují určitý čas pro svoji regeneraci (vyschnutí, "nadechnutí se" po běhu a nachystání se tak na další). Proto doporučuji, ať už běháte každý den a nebo občas, minimálně dva páry běžecké obuvi. To nejen pomůže prodloužit životnost vaší obuvi, ale především omezí vznik některých zranění!! A to rozhodně stojí za to, NE??
Některá zranění plosky nohy:
Plantární fascie; únavová zlomenina; zánět šlachy v kotníku
Extenzní tendinitida - zánět šlach na špičce nohy, obvykle uprostřed.
Sesamoiditida - zánět těch malých volně se pohybujících kostí, které se nacházejí v klenbě nohy v blízkosti základny velkého prstu.
Metatarsální únavová zlomenina - díky neustálému přetěžování často dochází k tomuto zranění jednoho z metarsů. V každé noze jich máme pět.
Mortnova neuroma
Bohužel toto není konečný výčet zranění v avizované části nohy
Co se týče osteoartrózy, tak kolena čítají téměř polovinu zaznamenaných případů.
Co je to vlastně ta osteoartróza kolena?
Když je kloub postižen artritidou, to znamená, že je poškozen, a to se rovná, že je bolestivý a ztuhlý.
K tomu dochází kvůli rozpadu chrupavky a její neschopnosti se opravit a regenerovat stejně efektivně jako jiné struktury v těle, jako je třeba sval a nebo kůže. Jak se chrupavka opotřebovává, mezera mezi kostmi se zužuje, což způsobuje, že se kosti začnou třepit a tvoří se tzv. osteophyty.
Artritida jakéhokoli kloubu způsobuje, že klouby se stanou nestabilní, takže podpěrné struktury kloubu jsou pak nuceny více pracovat k jeho stabilizaci, takže se samy stanou více náchylné ke zranění. Nosné struktury kolena zahrnují svaly, šlachy, vazy a meniskus.
Bolest a nedostatek mobility mohou mít a mají zásadní vliv na fyzický, společenský a duševní život jednotlivce.
Co způsobuje artritidu kolena?
Existuje mnoho faktorů, které předurčují jedince ke kolenní osteoartróze. Velká část populace je toho názoru, že to je genetika a roky nadměrného užívání, které hrají největší roli. Výzkumy však ukazují, že další faktory, které dokonce více ovlivňují daný stav, jsou výživa, životní styl, a naše životní prostředí.
Pokud je artritida v koleni genetického "charakteru", nebo roky nadměrného užívání, pak se musíme ptát, proč mnoho jedinců trpí artritidou pouze jednoho kolene a ne obou. Pokud by to bylo čistě na genetice, tak by člověk očekával, že obě kolena budou stejně opotřebovaná. Samozřejmě genetika a nadměrné užívání hrají jistou roli, ovšem do určité míry. Hlavní příčinou jsou ale především jemné disbalance (vyosení) v biomechanice buď pánve a nebo kotníků, které si jednotlivec často ani neuvědomuje.
Pokud se jedná o vyosení kotníku (např. nohy do "O"), může se při chůzi a stoji výrazně ovlivnit/změnit úhel v koleni, což "nutí" okrajové části chrupavky k výraznějšímu zatížení a následnému opotřebení. Pokud se jedná o pánevní vyosení, může to vést k tomu, že jedna noha se "jeví" jako kratší, což způsobí nerovnováhu v zátěži na kolena. Člověk denně průměrně udělá cca 6000 až 10000 kroků, a pokud je jedno koleno při těchto krocích zatěžováno více než druhé, tak chrupavka na tom více zatěžovaném koleni je daleko více zatěžována a časem i opotřebována. Takže příčina "let nadužívání" je částečně pravdivá, ale především kvůli přetěžování jedné strany kolena díky neschopnosti vyrovnat se s těmito vyoseními.
Běh a artritida = zhoršení stavu?
Běh bude zhoršovat artritidu pouze v případě, že podpůrné struktury kolena už nejsou v dobrém stavu a vaše tělo není správně "vyrovnané".
Nosné struktury kolena zahrnují svaly, šlachy a vazy. Jejich úkolem je absorbovat náraz a stabilizovat koleno, což zabraňuje nadměrnému tření chrupavky. Jak již bylo uvedeno výše, pokud je vaše pánev a vaše kotníky špatně "postavené" v průběhu jakékoliv aktivity, ať už se jedná o běh, stoj a nebo chůzi, pak tato aktivita stav zhorší.
Jak mohou běžci zabránit artritidě kolen?
Především pravidelným strečinkem, a to jak před během, tak po běhu. Nesrovnalosti/disbalance v těle jsou často způsobeny působením, respektive "uhýbáním bolesti" v rámci předchozích zranění, a proto je velmi důležité, aby vaše "srovnání" po zranění (a to i po několika dnech od vzniku zranění a následného vyléčení) kontroloval osteopat nebo chiropraktik, případně fyzioterapeut.
Samozřejmě je třeba si uvědomit, že na správné funkci kolen se významně podepisuje i obuv, a to jak klasická, tak především ta běžecká. A to nejen díky jejímu tlumení nárazů při chůzi či běhu, ale i především pro správné srovnání nohou a tím zajištění optimálních úhlů v rámci dolních končetin, a nejen jich.