#RunEveryDay

Běžecká rubrika - prevence - fyzioterapie / regenerace / strečink, Strana 15

Tendinopatie Achillovy šlachy a co s ní



Tendinopatie Achillovy šlachy a co s ní.

Jsou běžci, kterým se nevyhnulo toto "zranění" Tendinopatie Achillovy šlachy.
To se projevuje v první fázi jako tupá bolest, a brzy přechází do pocitu pálení, které začne výrazně omezovat váš běžecký trénink.

Tendinopatie Achillovy šlachy je docela běžné "zranění", které je naštěstí poměrně snadno léčitelné.
Je třeba si uvědomit, Achillova šlacha není schopna otoku (burza - malý váček tekutiny mezi Achillovou šlachou a patou může nabobtnat, ale to je něco jiného).
Léčba proto zahrnuje posilování a "úpravu" funkce Achillovy šlachy.

Existují dvě fáze léčení: akutní a rehabilitační.
V akutním stádiu je třeba zařadit klidový režim, který trvá 1 - 3 dny, a cílem je snížit bolest a zmenšit otok (pokud je) kolem Achillovky. Toho dosáhneme použitím klasických léčebných postupů (kromě klidového režimu) jako jsou ledování, používáním kompresních ponožek, a minimálně dvakrát denně po dobu 10 - 15 minut zvednutím postižené končetiny.
Také používáním obuvi s vyšším dropem (výškový rozdíl mezi přední částí podešve a patou) můžeme snížit napětí v Achillovce. Ono totiž chození naboso a nebo v botách s malým či dokonce s nulovým dropem zvyšuje napětí v Achillovce a tím dochází k jejímu dráždění.
Takže minimálně v období léčby používejte obuv s vyšším dropem.

Tento postup vám může pomoci zvládnout bolestivé signály, ale pravděpodobně nebude mít hojící efekt.

Po akutní fázi musí následovat mnohem konkrétnější plán léčby - rehabilitační fáze.

Jakmile během chůze se nebude projevovat akutní, ostrá bolest , tak je čas nastolit další, důležitější a hlavně cílenější fázi léčby.
Pro Tendinopatii Achillovy šlachy existují dva důvody, proč může vzniknout:

1) Šlacha je zkrácená, což vede k výraznému namáhání respektive přetěžování při běhu
2) Šlacha se často stáčí díky špatné stabilitě nohy


Pokud je zranění způsobeno zkrácením šlachy, tak masáž a lehké statické protahování může být úplně dostačující. Pokud tkáň zmobilizujete pomocí pěnového válečku nebo jiného samomasážního nástroje, tak to bude jen dobře. Zaměřte se na nalezení konkrétních "spouštěcích" bodů (ty, které najdete jako citlivější, nebo bolavější nejen v místě šlachy, ale celé lýtkové oblasti) a zatlačte na ně silným tlakem pro jejich uvolnění.

Pokud je poškození Achillovy šlachy způsobeno špatnou stabilitou nohy, je důležité nohy posílit a zlepšit jejich stabilizační schopnosti.

Existuje několik způsobů, jak to provést:

1) Postupně 1-2krát týdně choďte bosí po travnatém povrchu
2) Vyhněte se příliš polstrovaným botám, které snižují "zátěž" nohou
3) Provádějte různá cvičení na rovnováhu nohou (samozřejmě bosí)

Konečně můžete použít "excentrické podpatěnky" pro posílení Achillovy šlachy. Postupně snižujte patu z vyvýšené polohy až na výchozí polohu před zraněním.

Tendinopatie Achillovy šlachy je "zákeřná" v tom, že při ní nedochází k žádnému otoku (pokud máte otoky, jsou to burzy mezi šlachou a patou a měli byste počkat, dokud nebude otok neodezní ) a svádí tak ke stálému běhání a to i přes bolest, a to je rozhodně špatně.

Jako "prevence" před Tendinopatií Achillovy šlachy se doporučuje uvolňování šlachy pomocí automasáží a posilování pomocí cvičení naboso rovnovážnými a excentrickými cviky.

Používání minimalistické běžecké obuvi je také možno, ale až za plného zdraví, bez jakýchkoliv náznaků bolestivosti. Ovšem zde velký POZOR na nadváhu a další parametry, které nejsou pro minimalistickou obuv vhodné.

Doporučuje se také zvýšit vaši obecnou sílu. Lepší je totiž vlastní prevence, než až následná léčba zranění (však to někteří znáte).

Tato léčebná strategie se totiž zaměřuje na hlavní příčinu úrazu a její odstranění, a je rozhodně účinnější než klasická, jednoduchá rada "neběhejte".

Kdy použít horké, a kdy naopak studené??
Obě možnosti jsou účinné pro zmírnění (sportovní) bolesti. Ovšem POZOR, podle povahy újmy musí být jeden nebo druhý aplikován. Není "doporučeno" se mýlit.

Horké na "odpočinek"

Teplo rozšiřuje objem svalů, průměr cév a tepen, tím pádem zvyšuje průtok krve a umožňuje tak lépe proniknout do míst, kde se v průběhu tréninku nashromáždily toxiny. Takže dochází nejen k lepšímu prokrvení, ale i k lepšímu zásobení svalů sacharidy a lipidy, svaly znovu získají svoji elasticitu.
Toto vše se projeví zmírněním bolesti.

Použití horka je ideální pro svalové kontrakce, lumbago, bolesti zad a křeče.

POZOR: horko se nedoporučuje při zvýšeném riziku krvácení. Takže nikdy ho nepraktikujte při riziku podkožního výpotku, a to ani ve formě komprese či horké masti.



Chlad

Působením chladu dochází naopak ke snižování průtoku krve, minimalizace otoku svalů nebo zánětu kloubů. Vedle snížení edému má chlad i analgetický účinek. Úleva může trvat od 30 minut do několika hodin v závislosti na intenzitě tepelného šoku, což samo o sobě zpomalí "příliv" bolesti zaslaný do mozku.
Pro skutečnou účinnost je dobré používat led po dobu nejméně 20 minut, 3 až 5krát denně.

Použití chladu je ideální na tendinitidu (zánět šlach),výrony, dislokace, atd.

POZOR: na "popáleniny"!! Nikdy nepřikládejte led přímo na kůži. Omotávejte jej látkou nebo preferujete specifické ledové "obklady". Používáte-li chladicí sprej, vždy dodržujte vzdálenost 20 - 30 cm. Vždy se vyvarujte "námrazy", a také si dávejte velký POZOR v případě pokročilého diabetu nebo Raynaudovy choroby (onemocnění tepenného systému nejčastěji horních končetin).

Pro použití jak k ledování, tak prohřívání vám může posloužit New Balance Ice/Heat Pack 

 
Achillova šlacha - vyvarujte se ..........



chronickým problémům a zvyšujte její odolnost

ano, zranění Achillovy šlachy je mezi běžci jedno z nejčastějších.

V podstatě se to dá pochopit, když si uvědomíme, jak je při běhu enormně zatěžována (při běhu je Achillova šlacha vystavena zatížení rovnající se sedminásobku naší tělesné hmotnosti). Když k tomu ještě připočteme, že se výrazně oslabuje s naším postupujícím věkem, tak je na problém zaděláno.

Anatomicky je Achillova šlacha spojením šlach svalů Gastrocnemius a Soleus.
Přibližně 5 cm nad ukončením běžecké obuvi v místě paty se šlachy spojují v jednu - Achillovu šlachu.

Tyto spojené šlachy jsou "obaleny" jednou vrstvou buněk, která se nazývá Paratenon. Toto "opláštění" je bohaté na cévy potřebné k vyživování šlachy.
Samotná šlacha je tvořena ze dvou typů pojivové tkáně známé jako kolagen typu 1 a kolagen typu 3. Zdravá Achillova šlacha je z 95% tvořena kolagenem typu 1, který je silnější a pružnější než typ 3.
Křížová vazba a paralelní uspořádání kolagenových vláken typu 1 dodává Achillově šlaše její sílu.

Na rozdíl od drtivé většiny šlach v těle je Achillova šlacha jedinečná tím, že v místě, kde se svaly Gastrocnemius a Soleus spojují, se šlacha otáčí o 90 stupňů ještě předtím, než se připojí k zadní části paty. Toto extrémní zkroucení výrazně zvyšuje její účinnost při běhu, protože tak umožňuje, aby šlacha fungovala jako pružina ve fázi odrazu a dopadu.

Navzdory své chytré konstrukci a značné síle jsou zranění Achillovi šlachy často obtížně léčitelná a mají tendenci stát se chronickými.

V závislosti na místě poškození jsou poranění Achillovy šlachy rozdělena do několika kategorií:
- inzertní tendinitida
- paratenonitida
- neindukční tendinóza

Jak naznačuje název, inzertní tendinitida se týká zánětu na místě upevnění Achillovy šlachy na patě. Naštěstí tento typ poškození Achillovy šlachy je relativně neobvyklý.

Nejčastějším typem poškození Achillovy šlachy je paratenonitida. Toto zranění představuje zánětlivou reakci ve vnějším plášti buněk obklopujících šlachu. Zánět má za následek viditelnou hrudku. Tato hmota představuje lokalizované zhuštění paratenonu v reakci na mikrotrauma. Pokud v běhu budeme nadále pokračovat, tak velikost hrudky se bude zvětšovat, a nakonec bude bolest tak silná, že nám znemožní běhat (to ještě nemluvíme o tom, že díky "uhýbání" této bolesti při běhu, si můžeme přivodit další zdravotní komplikace).

Léčba paratenonitidy Achillovy šlachy se provádí častými ledovými zábaly po dobu cca 10 dnů (většinou, a když zahájíme léčbu ihned). Po 10 dnech, kdy se zmenší otok v paratenonu můžeme zahájit trénink. Pro začátek se doporučuje jízda na kole na lehký převod (plavání žádným stylem se nedoporučuje). Ideální v rámci léčby je použít tzv. noční ortézu (když nemáte tuto ortézu, tak můžete použít tejp, kterým zafixujete kotník, respektive Achillovu šlachu v napjatém stavu), která udržuje šlachu v imobilizované, prodloužené poloze, a tím pádem urychluje hojení (ano, šlachy imobilizované v prodloužených pozicích se hojí rychleji.)

Při prvním návratu k běhu musíte výrazně zkrátit délku vašeho kroku, aby nedocházelo k výraznému zatěžování Achillovy šlachy, a samozřejmě se vyvarovat rychlejším běhům.
Rychlejší běhy můžete do tréninku zařadit až tehdy, když Achillova šlacha nebude citlivá při výponu na špičkách.

Pokud zahájíte léčbu paratenonitis včas, tak toto zranění není nijak velký problém. Pokud se však neléčí, může se toto zranění proměnit v klasickou Achillovou neindukční tendinózu, tzn. degenerativní onemocnění.

V reakci na opakované trauma spojené s během se specializované "opravné" buňky, nazývané fibroblasty, pohybují uvnitř šlachy, kde v rámci ozdravení poškozené oblasti začnou syntetizovat kolagen.
V počátečních stádiích hojení šlach produkují fibroblasty téměř výlučně kolagen typu 3, který je poměrně slabý a nepružný ve srovnání s kolagenem typu 1, který se nachází v zdravých šlachách. Pokud všechno jde správně, zatímco hojení postupuje, objeví se větší počet fibroblastů a produkce kolagenu posune od typu 3 k typu 1.

Bohužel mnoho běžců (nejen jich) neposkytuje šlachám dostatečný čas na přestavbu (což může trvat až 6 měsíců) a začne se objevovat řada malých částečných trhlin, které mohou paradoxně zapříčinit prodloužení šlachy - výsledkem je zvýšený pohyb vzhůru v kotníku. V tomto okamžiku se stává bolest již tak značnou, že je běžec obvykle nucen přestat běhat úplně.


Různé faktory mohou ovlivňovat vývoj (predispozici) neindukční tendinózy. Ukázalo se při jedné studii, že příliš flexibilní a slabá lýtka mohou být "zdrojem" zraněních Achillovy šlachy.


Jak zpevnit oblast kyčelních kloubů a hýždí

tento cvik vřele doporučuji zařadit do tréninku

www.youtube.com/watch?v=lKNeDhbT4Uo

....aneb bolest zad ze školních tašek - batohů
A děti Vám budou nejen dnes, ale i v pozdějším věku vděčné, aneb bolest zad ze školních tašek - batohů

Školní tašky - batohy mohou způsobovat bolest zad u dětí a i v pozdějším věku mohou být příčinou bolesti zad

Rodiče by měli čas od času zkontrolovat školní tašku - batoh svého dítěte. Školáci totiž nosí tašky - batohy daleko těžší než by bylo zdrávo, díky převážně zbytečnostem, které do školy nosí, a které tam nepatří.

Co je ještě pro školáky prospěšné a co už ne??

Děti by neměly nosit tašky či batohy těžší než je 15% jejich vlastní hmotnosti

Dva popruhy jsou lepší než jeden - takže snažte se přesvědčit dítě, že je lepší nosit tašku - batoh na obou ramenou, a ne přes rameno jedno.

Používejte správnou velikost tašky - batohu.
Ta by měla být následující: neměla by být širší a delší než je trup dítěte, a neměla by končit více jak 4cm pod dětským pasem. Taška - batoh, pokud by byla níže, tak nutí dítě se při chůzi naklánět dopředu, a to je špatně.

Čím více polstrování, tím lépe. Důležitá je šířka a polstrování popruhů, aby se zabránilo zařezávání popruhů do dětských ramen. Taktéž je velmi důležité polstrování zadní části tašky - batohu, aby se snížilo případné riziko zranění zad ostrým předmětem neseným v tašce - batohu.

Dle Americké pediatrické akademie platí:

Co je potřeba vědět o bezpečnosti batohu?

Batohy jsou oblíbené a praktické u dětí a mládeže pro nošení učebnic a školních potřeb. Jsou kontruovány tak, aby došlo k rozložení hmotnosti "nákladu" mezi některé z nejsilnějších svalů těla.

Nicméně, batohy, které jsou příliš těžké nebo jsou nesprávně nošeny, mohou způsobit dětem a mládeži problémy. Nesprávně používané batohy mohou poškodit svaly a klouby, a to může vést i k bolestem zad, bolesti krku a ramen, stejně jako problémům s držením těla.

Vyberte si ten správný batoh

Všímejte si následujícího:

Široké, polstrované ramenní popruhy - úzké popruhy se mohou zařezávat do ramen. To může způsobovat bolest a omezit krevní oběh.

Dva ramenní popruhy - batohy s jedním ramenním popruhem nemohou rovnoměrně roznášet zátěž.

Polstrovaná záda - polstrovaná záda chrání proti ostrým hranám na předmětech uvnitř batohu a zvyšují komfort.

Pásový pás - pás popruhu pomůže rovnoměrně rozložit hmotnost zatížení.

Lehký batoh - samotný batoh by neměl moc zvyšovat vlastní zátěž.

Manuál dle Americké pediatrické akademie, abyste zabránili poranění při používání batohu, postupujte takto:

Vždy používejte oba ramenní popruhy. Batoh nošený přes rameno napíná nesymetricky svaly a je velká pravděpodobnost zvýšení zakřivení páteře.

Upevněte popruhy tak, aby se batoh nacházel co nejtěsněji u těla. Popruhy by měly držet batoh dva centimetry nad pasem.

Batoh by nikdy neměl vážit více než 10 až 20 procent celkové tělesné hmotnosti školáka.

Uspořádejte předměty v batohu tak, aby ty nejtěžší předměty byly co nejblíže středu zad.

Rada pro školáky:
Při ohýbání se s batohem na zádech se "ohýbejte" v kolenou. Neohýbejte se v pase, když nosíte těžký batoh.
Naučte se cviky pro zpevnění zad, respektive svalů, které zatěžujete při nošení batohu.

Ze zahraničních zdrojů (nevím, jestli něco podobného existuje i u nás)

Možná i některý z těchto batohů by mohl být optimální pro Vašeho školáka - https://1url.cz/9zJY4

3494_rh
 
Nestejná velikost chodidel
Chodidlo, stejně jako např. ruce, uši a dolní čelist, označujeme anatomicky za „acra“ (čti ákra) – tedy okrajové oblasti lidského těla. Jsou to oblasti jejichž růst je ovlivněn funkcí hypofýzy (podvěsek mozkový).

Chodidlo je samo o sobě složeno z velkého množstvím kostí, kloubů, svalů a vazů. Jedná se o dynamický systém, od kterého by bylo naivní očekávat, že zůstane v průběhu celého života neměnným.

Co se podílí na vzniku nestejné velikosti chodidla?

1) Změna nožní klenby
Často to může být již nesprávná obuv a péče o chodidla v dětském věku. Je známo, že kolem druhého roku života má většina dětí svá chodidla v pořádku, ale do první třídy jich jde více jak polovina již s problémy (jako je plochonoží apod.).
Při narození má dítě plochou nohu. Klenba se následně vytváří jak je chodidlo zatěžováno. Původně měkký a nestabilní kotník se postupně utváří v odolný a pružný systém tlumící nárazy a přenášející pohyb.
Plochonoží není jen problémem dětského věku.

Příčně plochá noha
Vzniká poklesem přední příčné klenby, přičemž se celá přední část nohy často rozšíří. Tento typ plochonoží se vytváří často u žen (téměř 90 % postižených) nosících vysoké podpatky, kdy vlivem měnící se hladiny hormonů a nadměrného zatěžování dochází ke změnám v napětí vazů, které klenbu udržují.
Tento problém může být provázen i vystřelující bolestí do plosky při chůzi. Příčně plochá noha je většinou problém vyskytující se na obou končetinách.

Podélně plochá noha
Vzniká poklesem podélné klenby nohy a je často doprovázena valgositou paty (rozeznatelná je při zadním pohledu na patu nohy – místo svislé linie Achillovy šlachy, vidíme linii lomenou k vnitřní-mediální straně). Pokles podélné klenby se projevuje zvýšenou únavou a pálením nohou, zvýšenou potivostí nohou, otlaky a tvorbou křečových žil. Vrozená plochá noha je velmi vzácná, u dětí se začíná projevovat až kolem třetího roku věku. Příčinou mohou být nedostatečně vyvinuté vazy, ochablé svalstvo, stání či dlouhodobé chození v nevhodné obuvi.
Tento problém se může objevit častěji i v podobě asymetrické – tedy více, nebo pouze, na jedné dolní končetině. Roli zde hraje např. opakované zranění kotníku, kdy se vzniklá instabilita vazů projeví na vlastní odolnosti nožní klenby.

2) Intenzita zatěžování
Mnohý z nás má tzv. stojnou nohu – jedná se o končetinu, na které spočíváme ve stoji v úlevových pozicích – tato noha je zatěžována stálým tlakem mnohem výrazněji, než druhá. Například u jedinců, kteří tráví ve stoji většinu času – prodavačky, kadeřnice atd.

3) Úrazy
Tyto faktory se podílejí na změnách ve velikosti chodidel a to většinou jednostranně. Uvědomme si, že v každém kloubu je kloubní štěrbina. Je to prostor, který slouží k tomu, aby se zde mohl pohyb uskutečnit. Tento prostor se postupně zmenšuje s věkem, změnou hladiny hormonů, vlivem úrazů, rozvojem artrózy, stravou. Avšak může docházet i k jeho zvětšení – porušením kloubního pouzdra, uvolněním či narušením vazů, které kosti udržují ve vzájemném postavení apod.

Nezapomeňte si čas od času změřit velikost obou svých chodidel, zvláště pokud jdete koupit boty. A pečujte o chodidla svých dětí.

Opravdu běžecké ponožky Hilly (dvakrát po sobě dle The Running Awards vyhlášeny jako nejlepší běžecké ponožky), které Vám sice plochonoží a podobné disbalance neodstraní, ale určitě Vám zpříjemní Váš běh

Hilly New Trail X-Static
 
Jak se vyhnout zranění?


Strach ze zranění a zranění samo je náš největší nepřítel. Zranění se totiž nejčastěji objeví v okamžiku, když ho nejméně čekáme (pozn. to se týká i nemoci, apod.). Na druhou stranu se můžeme zraněním vyhnout, respektive snížit jejich výskyt na minimum. Ptáte se jak? No přece analýzou příčin.

V poslední době, čím dál častěji, se zdůrazňuje důležitost prevence sportovních úrazů. Na druhou stranu je však pravdou, že by bylo víc jak naivní si myslet, že zranění můžeme absolutně vymazat ze svého sportování, respektive běhání. Každý sport, respektive aktivita má svoje implicitní riziko zranění, tedy i běh. V rámci prevence je především kladen důraz na snížení vlastního rizika.

Proto bychom měli vyzdvihnout ty proměnné, které nejvíce ovlivňují vznik zranění:

- historie zranění, respektive jeho opakování
- náš věk
- nedostatečná fyzická příprava jak pro trénink, tak pro závod
- nedostatečný odpočinek
- nedostatečné dodržování preventivních opatření
- nevhodná strava
- nedostatek motivace a nebo přemotivovanost
- chování, které zvyšuje riziko
- přetrénování
- přehnané, neadekvátní požadavky závodu

Mimo jiné je třeba nezapomenout na psychosociální stres, který je ve vztahu k mnohým z výše uvedených bodů. V tomto případě pod pojmem stres se rozumí situace, v níž vnější (sociální) požadavky nebo interní požadavky (psychologické) překročí jistou hranici reakce na podnět.

Pěkné přirovnání je, že stres je jako kytara, když je napětí příliš vysoké, tak začne znít špatně a skončí poškozením se.

a) pokud je hladina stresu příliš vysoká, tak dochází ke zvýšené náchylnosti k újmě (poruchy pozornosti, únava, vyčerpání, atd.)

b) stres může také zhoršit "vztah" k prevenci (špatná strava, nedostatek základních preventivních postupů - strečink, kompenzační cvičení, atd., respektive péče)

Vnějšími nároky rozumíme: společnost, práce, rodina, přátelé, atd. A interními požadavky rozumíme ty, které jsou zakořeněny v našich interních potřebách, aspiraci, nárocích na dosažení určitého výkonu, realizaci, touhách a ambicích, riziku selhání, atd.
Kombinace obou vnitřních a vnějších nároků jsou považovány za latentní.

Měli bychom si uvědomit, že ne všechny splňují stejné požadavky stejným způsobem ku stresujícím situacím.

Stres je svým způsobem nezbytný pro náš život, ovšem jeho "přebytek" je to, co nás činí zranitelnějšími. Skutečností je, že stres může být reálný nebo fiktivní, bez ohledu na to, co se stane, ale to, co si myslíme, že se stane. Je to vnímání určité situace, které může být stresující.

Samozřejmě očekávání, ať už naše nebo našeho okolí, může být větší než je zdrávo, respektive než jsme schopni uspokojit. Pravdou je, že součet potenciálních stresových situacích, jak vnějších tak našich osobních, v určitém okamžiku vede k omezení možnosti akceptování našeho organismu nadměrné jak fyzické, tak emociální zátěže.
Tam se může a také většinou objeví prvopočátek příčiny zranění.

POZOR: V rámci návratu po zranění na tom může být naše tělo již fyzicky OK, ale psychicky ještě nemusí být patřičně připraveno.
Proto je důležité umět poslouchat svoje tělo, a to nejen po fyzické, ale i po psychické stránce. Oboje totiž musí být ve vzájemné harmonii. Pokud tato harmonie není, tak je náchylnost ke zraněním daleko vyšší.

Speciální, běžecké ponožky, které Vám zranění v žádném případě nezpůsobí. Spíš naopak - Váš běh minimálně zpříjemní (zkrátka každý sport chce svoje a běh požaduje speciální, běžecké ponožky, které Hilly podle The Running Awards už dvakrát po sobě jsou jako nejlepší) 

 
Někdo se potí víc někdo méně - proč tomu tak je??


Určitě jste si všimli ve svém okolí, že někdo se potí "jak dveře od chlíva", tzn. hodně, a někdo nemá skoro potřebu se ani otřít.

Proč tomu tak je??

Pocení je způsob, jak se tělo ochlazuje a udržuje si tu správnou teplotu. Člověk disponuje dvěma až čtyřmi miliony potních žláz.
Ženy mají více potních žláz než muži, ale mužské žlázy jsou zase aktivnější. Jak moc se potíte závisí na vašem pohlaví, počtu potních žláz, které máte (více žláz se rovná více potu), jaká je teplota okolí, jak intenzivně cvičíte. Na množství potu má také vliv stav Vaší psychiky (když pociťujete stav úzkosti, tak se potíte více).
 
033

Množství, které člověk potí, závisí také na tom, kolik potních žláz je aktivováno a kolik potu se vylučuje z každé žlázy.
Ukázalo se, že u trénovaných mužů to je víc než u trénovaných žen. Může být aktivováno stejné množství potních žláz, ale ženy produkují méně potu z každé žlázy.

Více a dříve se při zátěži potí lidé se sedavým zaměstnáním, lidé s nadváhou.

Pokud jde o pocení, tak něco ovlivnit můžete, ale něco ne.
 
Pokud jste piják kávy, tak kofein může zvýšit pocení, stejně tak alkohol může mít stejný účinek. O kuřácích ani nemluvě, neboť nikotin velice důrazně ovlivňuje hormony, kůži i mozek a to vede k výraznému pocení.

Kapitolou samou pro sebe je oblečení - proto pro svoje aktivity používejte oblečení určené pro tyto aktivity. Pro Váš běh tedy používejte textil určený pro běh.
vapourlite-ab5b37f2
 
Běžecký textil v úpravě Vapourlite - ideální pro výrazný odvod potu od těla - více ZDE


Bohužel jsou i takoví lidé, kteří trpí nadměrným pocením (je to jejich běžný stav). Ti jsou "splavení" za každého počasí, ať je horko nebo zima, ať provozují a nebo neprovozují fyzickou aktivitu. Pokud toto je Váš případ, tak navštivte lékaře - odborníka, a poraďte se o případných možnostech léčby.
 
Bolesti zad u sportovců
 

Bolesti zad se vyskytují u sportovců různých věkových kategorií poměrně často.
Většinou se označují jako bolesti vertebrogenní, což ne vždy vyjadřuje jejich skutečný původ. Pojem vertebrogenních potíží zahrnuje jednak morfologické změny na páteři, ale i funkční poruchy, které se projevují buď přímo bolestmi v oblasti páteře, ale často vyzařují do okolí, i do vzdálenějších vnitřních orgánů.

Je třeba rozlišovat mezi bolestmi páteře, které vyvolávají diskopatie, bolestivé blokády jednotlivých segmentů, případně degenerativní onemocnění a mezi podstatně častějšími bolestmi z měkkých částí, jako jsou vazivové bolesti a hlavně svalové spazmy.

Nejčastější příčinou vzniku bolestivých stavů u sportovců je jednostranné přetížení, nedostatečná svalová síla všeobecně - slabý svalový korzet a v neposlední řadě svalová disbalance. Bolesti vznikají nejčastěji v tzv. uzlových bodech páteře, na přechodech C-Th, Th-L a L-S.

Nejmarkantnějším příkladem svalové nerovnováhy, způsobující bolesti v oblasti bederní páteře, je nedostatečná, případně relativně nedostatečná síla břišního svalstva. V takovém případě páteř ztrácí při dynamickém i statickém zatížení svoji oporu z ventrální strany.

Obratlům se tím do určité míry umožňuje vzájemný posun, s následným napínáním ligament a pouzder meziobratlových skloubení, čímž vznikají bolesti, případně následné reflexní svalové spazmy, vedoucí k funkční blokádě příslušného segmentu páteře. Takto vzniklé bolestivé projevy varírují od diskrétních bolestí až po stavy imitující radikulární dráždění, tzv. pseudoradikulární syndrom.

Terapeuticky, v lehčích případech, stačí uvolnění svalových spazmů mobilizačními cvičeními, lehkou masáží, elektroanalgezií, případně manipulační léčbou. V těžších případech se nevyhneme podávání analgetik a myorelaxancií.

Při podezření na pravý radikulární syndrom je nutné neurologické vyšetření a zvážení neurochirurgického řešení.
Preventivně je důležité, v tréninkovém procesu se zaměřit na správné držení těla, rovnoměrné zatěžování, vyvarovat se statického i dynamického přetěžování, hlavně jednostranného a cíleně předcházet rozvoji svalových disbalancí.
MUDr. František Jedlička

Běžecké doplňky bez kterých se běžec neobejde

 
Hyalgan 20mg/2ml
Pokud máte problémy s koleny, případně jinými velkými klouby, tak Hyalgan by mohl být pro Vás řešením, viz níže.

Příbalová informace: informace pro uživatele

Hyalgan 20mg/2ml injekční roztok (pro intraartikulární injekci)

Léčivá látka: natrii hyaluronas
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře.
- Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci
1. Co je přípravek Hyalgan 20 mg/2ml a k čemu se používá
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než Vám lékař přípravek Hyalgan 20 mg/2 ml podá
3. Jak se přípravek Hyalgan 20 mg/2 ml používá
4. Možné nežádoucí účinky
5 Jak přípravek Hyalgan 20 mg/2 ml uchovávat
6. Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek Hyalgan 20 mg/2ml a k čemu se používá
Hyalgan 20 mg/ 2 ml je určen výhradně k nitrokloubnímu podání, které provádí lékař. Používá se k léčbě degenerativních onemocnění kloubů (artrózy), zejména degenerativního onemocnění kolenního kloubu (gonartrózy), včetně artrózy vzniklé následkem úrazu. Léčivou látkou přípravku Hyalgan 20 mg/2 ml je sodná sůl kyseliny hyaluronové, přírodní látka, která je důležitou součástí pojivových tkání a vyskytuje se ve vysoké koncentraci v chrupavce a v kloubní tekutině.
Hyalgan 20 mg/2 ml zlepšuje vlastnosti kloubní tekutiny, aktivuje obnovu kloubní chrupavky a má protizánětlivé a analgetické ( bolest tlumící ) účinky. Tyto vlastnosti vedou ke zlepšení funkce kloubu a ke zmírnění příznaků, které degenerativní onemocnění kloubů provázejí.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než Vám lékař Hyalgan 20mg/2ml aplikuje
Nepoužívejte přípravek
- jestliže jste alergický(á) na léčivou látku, nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku
(uvedenou v bodě 6),
- jestliže máte zánět nebo infekci kůže v oblasti vpichu injekce.
Upozornění a opatření
Před podáním přípravku se poraďte se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou:
- jestliže jste v minulosti zaznamenal(a) projevy přecitlivělosti na bílkoviny ptačího původu
(vejce, vaječné produkty) nebo peří, oznamte tuto skutečnost lékaři – bude Vám věnována zvýšená pozornost
- po injekci do kloubu dodržujte klidový režim a kloub nepřetěžujte
.
Děti a dospívající
Bezpečnost použití přípravku Hyalgan 20mg/2ml u dětských pacientů nebyla zkoumána.

Další léčivé přípravky a Hyalgan 20mg/2ml
Prosím, informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Podání dalších látek do kloubu současně s přípravkem Hyalgan 20 mg/2 ml se nedoporučuje. Použití desinfekčních přípravků, které obsahují kvarterní amoniové soli se nedoporučuje, protože v jejich přítomnosti se může hyaluronová kyselina srážet.
-
Přípravek Hyalgan 20mg/2ml s jídlem, pitím a alkoholem
Jídlo ani pití nemá na účinnost přípravku žádný vliv.
Těhotenství, kojení a plodnost
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.

S podáváním přípravku Hyalgan 20 mg/2 ml těhotným nebo kojícím matkám nejsou zatím žádné zkušenosti. Pokud jste těhotná nebo kojíte, lékař zváží, zda přínos léčby ve Vašem případě převáží případná rizika pro plod nebo kojence.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Nebyly zaznamenány žádné účinky na pozornost nebo schopnost řídit a obsluhovat stroje.
Přípravek Hyalgan 20 mg/2 ml neovlivňuje pozornost při řízení motorových vozidel a obsluze strojů. Pacient léčený přípravkem Hyalgan 20 mg/2 ml může řídit nebo obsluhovat stroje.

Přípravek Hyalgan 20mg/2ml obsahuje
v jedné dávce méně než 1 mmol (23 mg) sodíku takže je v podstatě bez sodíku.
3. Jak se přípravek Hyalgan 20mg/2ml používá
Pokud lékař neurčí jinak, podává se jedna injekce přípravku Hyalgan 20 mg/2 ml
do postiženého kloubu jednou týdně po dobu 5 týdnů.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře.
Použití u dětí a dospívajících
Bezpečnost použití přípravku Hyalgan 20mg/2ml u dětských pacientů nebyla zkoumána.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i Hyalgan 20mg/2ml nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Velmi vzácně (mohou se projevit až u 1 z 10 000 osob) se vyskytly otok obličeje, horečka, anafylaktický šok (celková reakce z přecitlivělosti provázená dušností, mdlobou a poklesem krevního tlaku).
Rovněž byl popsán velmi vzácně se vyskytující prudký zánět kloubu s horečkou. Proto je při injekci nezbytné dodržet velmi přísné aseptické podmínky (zamezit přístupu choroboplodných zárodků při přípravě a aplikaci injekce)!
Velmi vzácně se vyskytly svědění, kopřivka, ekzém, zarudnutí nebo ztuhlost kloubu. Pokud se výše uvedené příznaky u vás objeví, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.
Vzácně (mohou se projevit až u 1 z 1 000 osob) se může objevit bolestivost, výpotek, otok, pálení,svědění, zarudnutí v místě vpichu, nebo zhoršení pohyblivosti kloubu. Tyto příznaky jsou přechodné a během několika (1-4) dní vymizí. V těchto případech se nemá kloub zatěžovat a místo vpichu se leduje. Pouze vzácně mohou být tyto obtíže výraznější a mohou trvat déle.

Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této
příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5. Jak Hyalgan 20mg/2ml uchovávat
Uchovávejte při teplotě do 25°C. Uchovávejte vnitřní obal v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za EXP: Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nepoužívejte tento přípravek, pokud si všimnete poškození obalu.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. Obsah balení a další informace Co obsahuje Hyalgan 20mg/2ml
Léčivou látkou je natrii hyaluronas (sodná sůl kyseliny hyaluronové) 20 mg ve 2 ml v 1 předplněné stříkačce ;
Pomocnými látkami jsou: chlorid sodný, dihydrát hydrogenfosforečnanu sodného, dodekahydrát dihydrogenfosforečnanu sodného, voda na injekci
Jak Hyalgan 20mg/2ml vypadá a co obsahuje toto balení
Předplněná injekční stříkačka z čirého bezbarvého skla (borosilikátové sklo třídy y I) s pístem z halogenbutylové pryže a s chráničem, blistr PVC/papír, krabička
Velikost balení: jedna předplněná injekční stříkačka.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
FIDIA Farmaceutici S.P.A. Via Ponte della Fabbrica 3/A
35031 ABANO TERME, PADOVA ITÁLIE
Souběžný dovozce:
Best Pharm a.s., Beranových 65, 199 02 Praha 9 – Letňany, Česká republika
Přebaleno:
Best Pharm a.s., Beranových 65, 199 02 Praha 9 – Letňany, Česká republika
Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 29.9.2016.
Následující informace je určena pouze pro zdravotnické pracovníky:
Hyalgan 20 mg/2 ml se nemá podávat současně s dalšími intraartikulárními injekcemi.
Před aplikací se nepoužívají k desinfekci přípravky, které obsahují kvarterní amoniové soli, protože v jejich přítomnosti se může kyselina hyaluronová srážet.
Před podáním přípravku Hyalgan 20 mg/2 ml je nutno pacienta pečlivě vyšetřit a vyloučit akutní zánětlivý proces v ošetřovaném kloubu. V případě akutního zánětu kloubu se aplikace přípravku Hyalgan 20 mg/2 ml nedoporučuje. Pokud je v kloubu výpotek, doporučuje se ho před aplikací odsát.
Intraartikulární injekce se musí aplikovat správnou technikou a za přísně aseptických kautel, aby se předešlo rozvoji infekce v místě vpichu. Pacientům s projevy infekce bezprostředně po vpichu je nutné
věnovat patřičnou péči, aby nedošlo k rozvoji bakteriálního zánětu kloubu. Jako při ostatních invazivních léčebných postupech se doporučuje po intraartikulární aplikaci klidový režim kloubu.
Přípravek Hyalgan 20 mg/ 2 ml se může použít jen je-li roztok čirý

Běžecký outlet = běžecký textil a doplňky se slevou až 60%

 
 
Nahoru
232 položek celkem