Běžecká rubrika - prevence - fyzioterapie / regenerace / strečink, Strana 15
Tendinopatie Achillovy šlachy a co s ní.
Jsou běžci, kterým se nevyhnulo toto "zranění" Tendinopatie Achillovy šlachy.
To se projevuje v první fázi jako tupá bolest, a brzy přechází do pocitu pálení, které začne výrazně omezovat váš běžecký trénink.
Tendinopatie Achillovy šlachy je docela běžné "zranění", které je naštěstí poměrně snadno léčitelné.
Je třeba si uvědomit, Achillova šlacha není schopna otoku (burza - malý váček tekutiny mezi Achillovou šlachou a patou může nabobtnat, ale to je něco jiného).
Léčba proto zahrnuje posilování a "úpravu" funkce Achillovy šlachy.
Existují dvě fáze léčení: akutní a rehabilitační.
V akutním stádiu je třeba zařadit klidový režim, který trvá 1 - 3 dny, a cílem je snížit bolest a zmenšit otok (pokud je) kolem Achillovky. Toho dosáhneme použitím klasických léčebných postupů (kromě klidového režimu) jako jsou ledování, používáním kompresních ponožek, a minimálně dvakrát denně po dobu 10 - 15 minut zvednutím postižené končetiny.
Také používáním obuvi s vyšším dropem (výškový rozdíl mezi přední částí podešve a patou) můžeme snížit napětí v Achillovce. Ono totiž chození naboso a nebo v botách s malým či dokonce s nulovým dropem zvyšuje napětí v Achillovce a tím dochází k jejímu dráždění.
Takže minimálně v období léčby používejte obuv s vyšším dropem.
Tento postup vám může pomoci zvládnout bolestivé signály, ale pravděpodobně nebude mít hojící efekt.
Po akutní fázi musí následovat mnohem konkrétnější plán léčby - rehabilitační fáze.
Jakmile během chůze se nebude projevovat akutní, ostrá bolest , tak je čas nastolit další, důležitější a hlavně cílenější fázi léčby.
Pro Tendinopatii Achillovy šlachy existují dva důvody, proč může vzniknout:
1) Šlacha je zkrácená, což vede k výraznému namáhání respektive přetěžování při běhu
2) Šlacha se často stáčí díky špatné stabilitě nohy
Pokud je zranění způsobeno zkrácením šlachy, tak masáž a lehké statické protahování může být úplně dostačující. Pokud tkáň zmobilizujete pomocí pěnového válečku nebo jiného samomasážního nástroje, tak to bude jen dobře. Zaměřte se na nalezení konkrétních "spouštěcích" bodů (ty, které najdete jako citlivější, nebo bolavější nejen v místě šlachy, ale celé lýtkové oblasti) a zatlačte na ně silným tlakem pro jejich uvolnění.
Pokud je poškození Achillovy šlachy způsobeno špatnou stabilitou nohy, je důležité nohy posílit a zlepšit jejich stabilizační schopnosti.
Existuje několik způsobů, jak to provést:
1) Postupně 1-2krát týdně choďte bosí po travnatém povrchu
2) Vyhněte se příliš polstrovaným botám, které snižují "zátěž" nohou
3) Provádějte různá cvičení na rovnováhu nohou (samozřejmě bosí)
Konečně můžete použít "excentrické podpatěnky" pro posílení Achillovy šlachy. Postupně snižujte patu z vyvýšené polohy až na výchozí polohu před zraněním.
Tendinopatie Achillovy šlachy je "zákeřná" v tom, že při ní nedochází k žádnému otoku (pokud máte otoky, jsou to burzy mezi šlachou a patou a měli byste počkat, dokud nebude otok neodezní ) a svádí tak ke stálému běhání a to i přes bolest, a to je rozhodně špatně.
Jako "prevence" před Tendinopatií Achillovy šlachy se doporučuje uvolňování šlachy pomocí automasáží a posilování pomocí cvičení naboso rovnovážnými a excentrickými cviky.
Používání minimalistické běžecké obuvi je také možno, ale až za plného zdraví, bez jakýchkoliv náznaků bolestivosti. Ovšem zde velký POZOR na nadváhu a další parametry, které nejsou pro minimalistickou obuv vhodné.
Doporučuje se také zvýšit vaši obecnou sílu. Lepší je totiž vlastní prevence, než až následná léčba zranění (však to někteří znáte).
Tato léčebná strategie se totiž zaměřuje na hlavní příčinu úrazu a její odstranění, a je rozhodně účinnější než klasická, jednoduchá rada "neběhejte".
chronickým problémům a zvyšujte její odolnost
ano, zranění Achillovy šlachy je mezi běžci jedno z nejčastějších.
V podstatě se to dá pochopit, když si uvědomíme, jak je při běhu enormně zatěžována (při běhu je Achillova šlacha vystavena zatížení rovnající se sedminásobku naší tělesné hmotnosti). Když k tomu ještě připočteme, že se výrazně oslabuje s naším postupujícím věkem, tak je na problém zaděláno.
Anatomicky je Achillova šlacha spojením šlach svalů Gastrocnemius a Soleus.
Přibližně 5 cm nad ukončením běžecké obuvi v místě paty se šlachy spojují v jednu - Achillovu šlachu.
Tyto spojené šlachy jsou "obaleny" jednou vrstvou buněk, která se nazývá Paratenon. Toto "opláštění" je bohaté na cévy potřebné k vyživování šlachy.
Samotná šlacha je tvořena ze dvou typů pojivové tkáně známé jako kolagen typu 1 a kolagen typu 3. Zdravá Achillova šlacha je z 95% tvořena kolagenem typu 1, který je silnější a pružnější než typ 3.
Křížová vazba a paralelní uspořádání kolagenových vláken typu 1 dodává Achillově šlaše její sílu.
Na rozdíl od drtivé většiny šlach v těle je Achillova šlacha jedinečná tím, že v místě, kde se svaly Gastrocnemius a Soleus spojují, se šlacha otáčí o 90 stupňů ještě předtím, než se připojí k zadní části paty. Toto extrémní zkroucení výrazně zvyšuje její účinnost při běhu, protože tak umožňuje, aby šlacha fungovala jako pružina ve fázi odrazu a dopadu.
Navzdory své chytré konstrukci a značné síle jsou zranění Achillovi šlachy často obtížně léčitelná a mají tendenci stát se chronickými.
V závislosti na místě poškození jsou poranění Achillovy šlachy rozdělena do několika kategorií:
- inzertní tendinitida
- paratenonitida
- neindukční tendinóza
Jak naznačuje název, inzertní tendinitida se týká zánětu na místě upevnění Achillovy šlachy na patě. Naštěstí tento typ poškození Achillovy šlachy je relativně neobvyklý.
Nejčastějším typem poškození Achillovy šlachy je paratenonitida. Toto zranění představuje zánětlivou reakci ve vnějším plášti buněk obklopujících šlachu. Zánět má za následek viditelnou hrudku. Tato hmota představuje lokalizované zhuštění paratenonu v reakci na mikrotrauma. Pokud v běhu budeme nadále pokračovat, tak velikost hrudky se bude zvětšovat, a nakonec bude bolest tak silná, že nám znemožní běhat (to ještě nemluvíme o tom, že díky "uhýbání" této bolesti při běhu, si můžeme přivodit další zdravotní komplikace).
Léčba paratenonitidy Achillovy šlachy se provádí častými ledovými zábaly po dobu cca 10 dnů (většinou, a když zahájíme léčbu ihned). Po 10 dnech, kdy se zmenší otok v paratenonu můžeme zahájit trénink. Pro začátek se doporučuje jízda na kole na lehký převod (plavání žádným stylem se nedoporučuje). Ideální v rámci léčby je použít tzv. noční ortézu (když nemáte tuto ortézu, tak můžete použít tejp, kterým zafixujete kotník, respektive Achillovu šlachu v napjatém stavu), která udržuje šlachu v imobilizované, prodloužené poloze, a tím pádem urychluje hojení (ano, šlachy imobilizované v prodloužených pozicích se hojí rychleji.)
Při prvním návratu k běhu musíte výrazně zkrátit délku vašeho kroku, aby nedocházelo k výraznému zatěžování Achillovy šlachy, a samozřejmě se vyvarovat rychlejším běhům.
Rychlejší běhy můžete do tréninku zařadit až tehdy, když Achillova šlacha nebude citlivá při výponu na špičkách.
Pokud zahájíte léčbu paratenonitis včas, tak toto zranění není nijak velký problém. Pokud se však neléčí, může se toto zranění proměnit v klasickou Achillovou neindukční tendinózu, tzn. degenerativní onemocnění.
V reakci na opakované trauma spojené s během se specializované "opravné" buňky, nazývané fibroblasty, pohybují uvnitř šlachy, kde v rámci ozdravení poškozené oblasti začnou syntetizovat kolagen.
V počátečních stádiích hojení šlach produkují fibroblasty téměř výlučně kolagen typu 3, který je poměrně slabý a nepružný ve srovnání s kolagenem typu 1, který se nachází v zdravých šlachách. Pokud všechno jde správně, zatímco hojení postupuje, objeví se větší počet fibroblastů a produkce kolagenu posune od typu 3 k typu 1.
Bohužel mnoho běžců (nejen jich) neposkytuje šlachám dostatečný čas na přestavbu (což může trvat až 6 měsíců) a začne se objevovat řada malých částečných trhlin, které mohou paradoxně zapříčinit prodloužení šlachy - výsledkem je zvýšený pohyb vzhůru v kotníku. V tomto okamžiku se stává bolest již tak značnou, že je běžec obvykle nucen přestat běhat úplně.
Různé faktory mohou ovlivňovat vývoj (predispozici) neindukční tendinózy. Ukázalo se při jedné studii, že příliš flexibilní a slabá lýtka mohou být "zdrojem" zraněních Achillovy šlachy.
tento cvik vřele doporučuji zařadit do tréninku
www.youtube.com/watch?v=lKNeDhbT4Uo