#RunEveryDay

Běžecká rubrika - prevence - fyzioterapie / regenerace / strečink, Strana 18

Nezáleží na tom, jak pomalu či rychle běžíte ...
Dle výzkumu, který byl publikován v časopise Journal of American College of Cardiology, kde byli podrobeni zkoumání běžci oproti neběžcům, se zjistilo, že běžci mají o 45% menší riziko kardiovaskulárních onemocnění a v průměru o tři roky žijí déle.

To vše, bez ohledu na to, jak vysoké je jejich tempo běhu.

Běžecký textil Ronhill Vám toto nezaručí, ale jistě Vám i ty tři roky běhání "navíc" zpříjemní.

 W grey T and patterned shorts-2324
Slabé boky mohou způsobit.....
Pokud jsou vaše boky slabé, respektive oblast kyčelních kloubů, tak to má za následek přetěžování lýtkových svalů. Ty, díky tomu, přepínají Achilovu šlachu. Toto přepínání pro změnu způsobuje "přetažení" plantární fascie, a to bývá důvodem bolesti právě v oblasti plosky nohy a paty.
 
Tato bolest je většinou příčinou běžecké STOPKY, a přičítá se nevhodné obuvi, špatnému běžeckému stylu, špatnému došlapu, nadměrné běžecké zátěži, nadváze, atd., ale z 99% jsou příčinou právě slabé boky.

Takže nezapomínejte na posilování boků, respektive oblasti kyčelních kloubů!!

Dámský, běžecký textil Ronhill, který uspokojí i ty nejnáročnější běžkyně - viz níže

 
Výron v kotníku
kot

"Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech." To je i v případě, když si při běhu, nebo při jiných aktivitách vymknete kotník.
Jak se co možná nejdříve vrátit k tréninku, respektive k běhání či jiné fyzické aktivitě?

Klíčem k úspěchu je nic neuspěchat, ale vrátit se ke svému sportování až po úplném vyléčení.

Samozřejmě časová prodleva ve Vašem běhání (sportování) Vám na psychice moc nepřidá, ale vše chce svůj čas, a doléčení zranění není radno podceňovat a hlavně uspěchat.

Postup vlastní léčby lze shrnout do následných bodů:

1) ihned po úrazu "nastolte" klid, ledování, kompresi a odlehčení zraněného místa, tzn. do vyvýšené polohy. To praktikujte prvních 24 až 48 hodin. Snížíte tak vzniknuvší otok, zmenšíte bolest a urychlíte tím i proces hojení. Ovšem ve vlastním zájmu i tak navštivte lékaře - odborníka, aby určil vážnost poranění.

2) jakmile otok opadne a Vy budete moci bez bolesti stát na poraněné noze, tak ( se souhlasem lékaře) začněte s "návratem" k Vašemu běhu, respektive Vašim fyzickým aktivitám. Většinou to bude tak po dvou až třech týdnech léčení (záleží na závažnosti poranění). S nohou ve vyvýšené poloze začněte pomalu a lehce kroužit v kotníku (do pnutí, nikdy ne přes bolest!!) Pokud "umíte" psát abecedu, případně číslovky, tak to můžete také realizovat ploskou nohy, tzn. pohybem kotníku (ovšem taktéž ne přes bolest). Když to bude v průběhu dne několikrát cca 10x (minimum a maximum nechám na Vás, respektive na stavu hojení), tak jen dobře.

3) pokud Vám to zranění a jeho závažnost umožní, tak můžete postupně zařadit v průběhu léčby takové fyzické aktivity, které nebudou zatěžovat poraněný kotník. Můžete zařadit posilování horní poloviny těla, i plavání je možné (pozor však na zatěžování kotníku při "plaveckých" nohách). To vše Vám přispěje ke zvýšení hladiny endorfinů (omezí běžecký absťák)a udržení Vaší kondice, respektive zmírnění jejího pádu. Tepovou frekvenci tím taktéž zvýšíte(což je dobře) , tím pádem zvýšíte i metabolismus a i se zrychlí Váš krevní oběh. Pozitivní vliv na léčbu bude na místě. Ovšem stále kotník nezatěžovat!

4) pokud léčba postoupila už do takové fáze, že kotník můžete maximálně zatěžovat a že je schopen téměř plného rozsahu pohybu, tak je nejvyšší čas postoupit v léčbě dál. Začněte zatěžovat kotník izometrickými cvičeními - tzn. pohybujte kotníkem proti odporu (v různých pozicích a různých úhlech zatížení) s výdrží 10 sekund v 10 opakováních. Samozřejmě vše do bolesti, nikdy ne přes bolest!!

5) stanovte si postupné kroky k plnému návratu do Vašeho tréninku, takovému, jaký byl před zraněním. Jakmile rozsah pohybu kotníku i jeho síla bude 100%, tak začněte závěrečnou etapu Vašeho návratu. Kromě plavání, v kterém budete pokračovat, tak zařaďte i jízdu na kole, sportovní chůzi (ovšem na rovném, bezpečném povrchu - zpevněné cesty či běžící pás). Postupně můžete zařadit například takový mix: 15 minut jízdy na kole nebo cyklistickém trenažéru + 5 minut chůze (rovný, bezpečný terén nebo běžecký pás) + 5 minut velmi lehkého běhu (rovný, bezpečný terén nebo běžecký pás) + 10 minut eliptický trenažér (spinning také možný).
Časem můžete tuto sérii i zvládnou vícekrát (stále však mějte na paměti, že léčíte poraněný kotník).

Když už dojdete do stádia, kdy kotník je dostatečně zpevněný a i rozsah jeho pohybu je jako před zraněním, tak můžete začít s vlastním během (postupně přidávat jak vzdálenost, tak později i tempo).

Speciální, dámský, běžecký textil Ronhill ZDE https://1url.cz/wzltB

 
Je sauna vhodná pro běžce?
Jak by měla vypadat sauna:

Potírna obložena dřevem, stupňovité lavice z latí oddělených škvírami, které umožňují proudění vzduchu.
Místnost pro ochlazení (s bazénem se studenou vodou).
Odpočívárna.

Zásady saunování

Do sauny nechodíme hladoví. Ale také není vhodné se krátce před saunou vydatně najíst. Myslím, že lze doporučit podobná stravovací pravidla, jako při běžném sportovním tréninku. Dbáme na dostatečný přísun tekutin, možno i v průběhu saunování. Nápoje by měli být vlažné, ne studené. Alkohol, káva a čaj do sauny nepatří. S sebou si vezměte alespoň dva ručníky.

Provedení

Do sauny vstupujeme po návštěvě WC, osprchovaní a vytření dosucha, nazí. Před vstupem do sauny doporučuji si ověřit zda nemáme studené ruce, nohy, uši apod., případně se můžeme ohřát v teplé sprše (může dojít k bolestem, popraskání cévek vlivem prudkého oteplení). Do sauny není vhodné nosit kovové předměty, jako např. dlouhé visící řetízky, visící náušnice (při pohybu hrozí popálení krku). Doporučuji dýchat v sauně převážně ústy.

Přehřívací fáze

Celý cyklus přehřívání a zchlazení opakujeme maximálně 3x. Teplota v potírně by se měla pohybovat v rozmezí 60 – 100°C (i více). Nejlepší poloha je v leže s nataženými dolními končetinami – celé tělo je tak vystaveno stejné teplotě. Také cévy nejsou v tříslech a pod koleny zaškrceny jako v poloze v sedě. Intenzitu tepelné zátěže můžeme ovlivnit výškou lavice na které sedíme. Mechanickým drážděním lze zvyšit prokrvení kůže (kartáčování, šlehání). Doba setrvání v potírně se pohybuje od 10-15 min, každopádně je individuální.
Z potírny odcházíme při pocitu nesnesitelného vedra, který se může dostavit dříve, než zřetelné pocení, zvláště u začátečníků.
Pocení je možno dosáhnout parním nárazem, kdy na rozpálené kameny vylijeme asi půl litru vody (prosím ověřte si, zda jsou kamna k tomuto účelu určena). Tím dojde k prudkému nárůstu vzdušné vlhkosti. Před opuštěním potírny se na chvíli posaďte se spuštěnými bérci, aby nedošlo ke kolapsu při prudkém postavení.

Zchlazovací fáze

se provádí procházkou na chladném vzduchu, chladným či studeným polevem, sprchou nebo celkovou koupelí.

Po celém saunování (3 cykly ohřevu a zchlazení) následuje odpočinek v odpočívárně, kde je vhodné popíjet ovocné šťávy k náhradě ztráty tekutin pocením.

Účinky

Během přehřívací fáze dochází k překrvení kůže, podkoží, svalů, teplota tělesného jádra se zvyšuje o 1 až 2°C, teplota kůže na 40 až 42°C. Dochází ke zvýšení minutového srdečního objemu o 75%, srdeční frekvence stoupá asi o 50%, klesá krevní tlak, dochází k relaxaci svalů.

Při zchlazení dojde k vazokonstrikci („stažení cév“) a vzestupu krevního tlaku, který je však mnohem méně dramatický než při aplikaci chladu na organismus s normální nebo dokonce sníženou teplotou tělesného jádra.

Pravidelným saunováním dochází k podpoře regenerace a celkové relaxaci. Posílení odolnosti vůči stresové zátěži, posílení obranyschopnosti organismu.
Pro běžce platí, že pravidelné saunování vede ke kvalitnější regeneraci po zátěži. Střídání teplot zvyšuje prokrvení svalů a tím i schopnost cév odvádět produkty metabolismu (např. kyselinu mléčnou). Dýchání horkého vlhkého vzduchu, zvýšená tepová frekvence a schopnost těla rychle se vyrovnat s prudkým zchlazením jsou tréninkem těla nanečisto. Vystavování těla těmto podmínkách se nám určitě v letní sezóně vrátí v podobě psychické odolnosti a lepší celkové výchozí kondice organismu před závodní sezónou.

Běžec, který běhá v zimním období vystavuje své tělo nemalým rozdílům teplot a přes veškeré kvalitní oblečení je pravděpodobnost vzniku svalových zranění v tomto období vyšší. Pravidelné hloubkové prohřívání saunou udržuje pružnost svalů. Saunu lze tedy považovat i za prostředek k prevenci úrazu během zimní sezóny.

Indikace

chronické záněty dýchacích cest
chronická revmatická onemocnění
chronické záněty v malé pánvi (např. zánět močového měchýře)
lehká hypertenze (vyšší krevní tlak)
neurovegetativní a psychosomatické dysfunkční stavy


Kontraindikace

všechny akutní stavy, či zhoršení chronického onemocnění
infekční onemocnění (chřipka)
aktivní tuberkulóza
hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy)
krvácivé choroby
těžší hypertenze
psychózy a psychopatie, epilepsie
labilní diabetes mellitus (cukrovka)
věk nad 70 roků

Největší výběr dámského, běžeckého textilu Ronhill na www.babos-sports.cz

 
Díky kloubní hypermobilitě může........

být Vaše tělo náchylnější na zranění?

Co to je vlastně ta kloubní hypermobilita?

Velice laicky - obecná definice je, že je to stav, kdy jsou klouby enormně uvolněné.

Pokud chcete zjistit jak jste na tom Vy, co se týče kloubní hypermobility, tak si proveďte Beightonův test.
Získáte-li v testu čtyři body, nebo více, tak by se Vás kloubní hypermobilita mohla týkat. Tím pádem by návštěva fyzioterapeuta pro její posouzení byla na místě.

Jeden bod, pokud při předklonu s nataženýma nohama se dotknete dlaněmi podlahy
Jeden bod, pokud při lehu na zemi noha neunožená s unoženou mohou může svírat úhel větší jak 100°
Jeden bod, pokud se může Váš palec na ruce s pomocí druhé ruky dotknout předloktí
Jeden bod, pokud se Váš malíček na ruce může při ohybu vzad za pomoci druhé ruky ohnout o víc jak 90°
Jeden bod, pokud se vleže na břichu při zanožení s ohnutím v koleni, za pomoci rukou, patou dotknete hýždě


 

koleno - bolest v oblasti čéšky
bolí Vás pod čéškou, obzvláště při chůzi nebo běhu z kopce a nebo když chcete vystoupit nahoru (třeba do schodů, na židli, atd.) ve fázi při pokrčení kolene??

Co to je?

S největší pravděpodobností se jedná o "počátek" patelofemorálního syndromu, známějšího jako běžecké nebo chcete-li skokanské koleno.

Jedná se povrchové podráždění čéšky. Pokud budete toto varování ignorovat, tak to může vést k tendinopatii a v horším případě až k chirurgickému zákroku.

Dlouhodobě to může vést k artritidě.

Pokud tomu chcete předejít a nebo minimálně co nejvíce oddálit, tak začněte denně užívat glukosaminové doplňky - v ideálním případě 2000mg, což by mohlo posílit kolenní chrupavku (možno i APTO-FLEX a podobné preparáty). Dále si nechte "zrevidovat" svůj krok a dle toho si nechte doporučit obuv (to však nechte na ortopeda odborníka).
Většinou nekorektní, případně již značně "oběhaná" obuv spolu s přetežováním bývá nejčastější příčinou tohoto zdravotního stavu.
 
fenixb

Taktéž pomáhá posilování svalů v oblasti kolene.

Sedněte si na třeba stůl, nebo něco podobného, ale tak, aby i stehna byla na stole a jen kolena, respektive holeně volně visely směrem k zemi.
Potom holeně střídavě pravá a levá plynule "předkopávejte". Ovšem pohyb musí být veden přesně po svislé ose a ani vlastní končetina nesmí být vybočena ani ven, ale ani dovnitř. To provádějte 20x na každou nohu s menší výdrží ve fázi, kdy bude noha napnutá.

Později můžete přidat i zátěž, tzn. na nohu v oblasti kotníku přidejte závaží.
Téma: Běžecké desatero péče o klouby



 
 
Nemoci zajímají Čechy více než sport. Ženeme se do

Sám sobě doktorem. Tak by se dala nazvat éra, která už nějakou dobu probíhá. Lékaři z toho nijak nadšení nejsou, protože na ně pacienti často hovoří „googlovsky“. Myslí si, že už dávno vědí, co jim je, protože to našli na internetu a v nemálo případech dokonce věří, že mají chorobu tak vzácnou, že jí trpí třeba jeden z milionu. Ano, my víme, že už i vy jste to udělali a teď si asi říkáte, že na tom není přece nic špatného (taky jsme si to mysleli). Do určité míry snad, ale ty bezesné noci, kdy studenti medicíny šprtaly „anču“ měly svůj důvod. Tak je možná lepší, nechat je dělat svoji práci (i když třeba s malým dozorem).
Na druhou stranu ale z tohoto zvláštního období těží farmaceutické společnosti a snaží se všemožně chytnout příležitost za pačesy. Zatímco dříve jsme v televizi nevěřícně sledovali, jak každá druhá reklama prezentuje prací prášek nebo dámské hygienické potřeby, dnes tuto sféru ovládají právě léky a lékárny. Člověka by z toho až rozbolela hlava. A to by chtělo prášek, že? No a jste lapeni …
Téma chorob a medikamentů ovládá internet více než například sport nebo nabídka bank a pojišťoven a celkovém měřítku témat je hned na druhém místě. Jak to víme? Profíci z Yeseter.com posbírali data, která to potvrzují,a nejen to.
To bylo, aby se k tomu Srovname.cz nevyjádřilo, že? A předem prosíme, odpusťte nám ten sarkasmus, nejedná se o kritiku, jen se snažíme udělat si tak trochu z nás všech legraci, aby nás to zocelilo (a třeba to i posílí imunitu).


Chorobná posedlost chorobami?

Jak první graf naznačuje, je oblast nemocí a léků opravdu velkým tématem. Znamená to snad, že jsme národem hypochondrů? Nemáme, co lepšího na práci, než zkoumat každé zakašlání nebo pupínek? Skoro to tak vypadá, ale s velkou pravděpodobností to vůbec nevzešlo z našich hlav. Vzhledem k tomu, že většina nemocí je údajně psychosomatických, tak pod tlakem farmaceutických společností prostě není divu, že podléháme. Pokud ale pod vůlí jiných můžeme být nemocní, pak jistě také pod vůlí svojí můžeme být zdraví, nemyslíte? No, ale vynechme hypotetickou rovinu a vraťme se do reality. Takže, co řešíme nejvíce?

„Sám sobě doktorem“. Nejprve zjišťujeme, co nás to vlastně bolí, poté pro co si máme běžet do lékárny a nakonec si ještě své symptomy dosadíme do rovnice, z níž vyleze nějaká ta choroba. Je to trochu přehnané tvrzení, ale opravdu jen trochu.
To, že jsme svíráni strachem, kdy na nás vyskočí nějaká zákeřná nemoc.


Některé nemoci ve statistice opravdu nejsou k smíchu a je více než důležité být o nich informován. Pokud se zajímáte o to, jak jim předejít nebo pomoci druhým, je to správné a rozumné, jen nesklouzněte ke googlení toho, jakou byste tak asi mohl(a) mít rakovinu. Není nic nezdravějšího, než takové chování a pakliže rakovina souvisí s psychickým stavem člověka (jakože bezesporu alespoň okrajově souvisí, jako každá nemoc), tak si to příště raději dvakrát rozmyslete. Vzhledem k mediální masáži to není jednoduché, ale nepodléhat strachu je jedním z receptů na šťastný život (nejen bez nemocí).

Pokud vás zajímá, jaké jsou nejdiskutovanější zdravotní obtíže českých internetových brouzdalů, tak číslo jedna je spánek. Zvláštní symptom, nemyslíte? A přesto je jeho převaha nad těmi ostatními docela výrazná. Spánek může samozřejmě doprovázet nemoci nejrůznějších druhů, například delší spánek během dne může být předzvěstí cukrovky. Přesto se ale neubráníme pocitu, že tak trochu asi máme v povaze dělat z komára velblouda. A vůbec nikomu tím nechceme křivdit. Ale už jen koukání do monitoru počítače způsobuje poruchy spánku, to jste se na internetu nedočetli? To je ale zvláštní. Nicméně náš tip na klidný spánek je asi takový – práci nechte za dveřmi kanceláře, (alespoň) pro jednou se nedívejte na večerní zpravodajství, uvařte si meduňkový čaj a přitulte se ke své drahé polovičce. Pokud ani tohle nepomůže, možná je opravdu na čase navštívit lékaře.

Pilulky na všechno

Už jen kdybychom měli doplňovat všechny vitamíny v dostatečném množství plus nějaká ta prevence, detoxikace, posílení imunity, tak podtrženo sečteno nám to vyjde na takových minimálně 20 tabletek denně (některé se totiž berou třeba i po pěti, to to potom lítá). Skoro se člověku dělá špatně už jen při té představě, a to jsme ještě nevyčíslovali cenu té srandy. Když jste opravdu svědomití (a tak trochu blázni) a všechny ty doplňky stravy denně spolykáte, musí být pak o to víc k vzteku, když den před odjezdem na hory padnete v horečkách, viďte?
V každém případě jsou mezi léky stálice, které nám opravdu zachraňují život, když nás udržují na nohou (nebo spíše na židli) alespoň v práci.


Vedoucí pozice jistě není třeba představovat – Paralen, Ibalgin, Aspirin. Nemoc, kocovina, migréna (a někdy všechno dohromady) - to přímo volá po těchto evergreenech z oblasti medicíny a lidé si jich váží natolik, že o nich vesele diskutují … Takový aspirin toho ale dokáže mnohem víc, jak napovídají postřehy z různých koutů internetového světa.

„Mezi nejprodávanější typy léků patří kapky do nosu, pastilky proti kašli a prášky na bolest hlavy“, hodnotí David Folprecht ze Srovname.cz.

Čtvrtou příčku v grafu obsadil Wobenzym. Tento „lék“ je kapitola sama o sobě. Údajně se jedná o doplněk, jež posiluje imunitu, zvyšuje účinnost jiných léků, a kdybychom tu měli vypsat opravdu vše, tak je to vlastně takový zázrak. Někdo ale tvrdí, že je to jen hodně drahé placebo. Kde je pravda asi nezjistíme, ale než zbaštíte vše, co vám napovídají v televizi, doporučujeme si udělat na léky (jako na vše ostatní) vlastní obrázek dle zkušeností a odezvy vlastního těla.
Když už jsme se ale dotkli tématu placebo, je dokázáno, že placebo léčí. Když vynecháme erudovaný psychosomatický důvod, tak laicky řečeno – mozek dokáže zblbnout tělo tak, aby si myslelo, že je nemocné, takže klíčem ke zdraví je zblbnout mozek … Tu superschopnost samoléčby máme v sobě téměř všichni, ale neumíme se na ni spoléhat. Placebo nám pomáhá naši superschopnost použít, aniž bychom si připouštěli, že ji máme. To dává smysl, že?

Pokud jste dočetli až sem, je ve vašem těle zdravý duch, a to je základ. Pamatujte, že nikdo nerozumí vašemu tělu, tak jako vy, ale v diagnostice dejte přednost lékařům. Z nemocí a hlavně léků se stal gigantický byznys a je jen na vás, zda se v něm stanete loutkou nebo ne.
Tak buďte zdrávi!

Zdroj "Levou zadní" na www.srovname.cz

Ať je to jak chce, tak i běh můžeme za určitých podmínek považovat za lék - největší výběr běžeckého textilu (pánský, dámský i dětský) a doplňků anglické značky Ronhill

Výhody infračerveného záření (tepla)

Pokud jste někdy používali horké obklady, respektive teplo na bolavé svaly před tréninkem, pak víte, že teplo zvyšuje průtok krve a snižuje svalovou ztuhlost.
Infračervené záření (teplo) je forma energie, která vám umožní efektivněji prohřívat vaše tělo a proniknout hlouběji do svalů než jiné druhy tepla.
Infračervené záření (teplo) může být využito samotné a nebo v kombinaci s infrasaunou.

Infračervené záření (teplo) má pozitivní vliv na pacienty s koronárními, rizikovými faktory, jako jsou zvýšená hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, atd.
Infračervené záření (teplo) může také pomoci, pokud máte svalové zranění. Zvýšení přítoku krve, ke kterému dojde použitím infračerveného záření (tepla) do poraněného svalu, pomáhá i urychlit léčbu. Je zjištěno, že kromě hlubokého prohřátí svalů, infračervené záření (teplo) také uvolňuje oxid dusnatý.
Ten zlepšuje krevní oběh a tím pádem zvyšuje zásobování poraněné oblasti kyslíkem a dalšími živinami. To má za následek, že se zranění hojí rychleji.
Toto obzvláště ocení diabetici, u kterých je hojení ztížené.

Nejlepší léčba plantární fasciitis
Plantární fasciitis se vyznačuje především bolestí na patě, zpravidla na vnitřní straně, a je častější u žen než u mužů. Plantarní fasciitis je způsobena většinou nadměrným zatěžováním, a následně vzniklými mikrotraumaty.

Kde se vlastně nachází plantární fascie? "Vede" od patní kosti, pod nohou (ploska) k prstům.


Obvyklé příčiny:

Startovacími faktory jsou přetěžované lýtkové svaly (to souvisí i s jejich zkrácením), nedostatečně posílené svaly nohou, změna obuvi, nadměrná kilometráž, přílišné tempo, příliš rychlý nárůst objemu kilometrů, a nebo tempa. Dalšími možnými spouštěči bývají - nadváha, ploché nohy a nebo naopak příliš vysoká klenba.
Bolest může být velmi intenzivní. Nejvíce ihned po ránu, po probuzení, když vstanete, a nebo poté, když vstanete po dlouhém sezení.

Léčba:

Na prvním místě odpočinek - respektive omezit běh, tedy takovou činnost, při které dochází k dráždění a bolesti. Následně zařadit strečink lýtkových svalů, a snížit tak napětí v nich. Když akutní bolest odezní, tak zařaďte posilování dolních končetin - svalů chodidla, lýtkových svalů, svalů středu těla. To vše Vám totiž zvýší svalovou rovnováhu, a ta sníží zátěž na plantární fascii.

K posílení lýtkových svalů, zařaďte výpony, tak vysoko, jak jen to je možné, a postupně z výponu klesejte zpět. Zároveň zařaďte chůzi naboso. Pomoci také může když v sedě na zemi s nataženýma nohama a pomocí ručníku přitahujete plosky noh.
 
Podle posledních odborných studií je nejlepší léčbou plantární fasciitidy kombinace kortikosteroidních injekcí a tréninku (silový trénink a strečink). Tato kombinovaná léčba je lepší jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého hlediska. Kortikosteroidní injekce v kombinaci s řízeným tréninkem se doporučují jako léčba první linie u pacientů s plantární fasciitidou.

Běžecké doplňky Ronhill
 
xcc
 
VÝKONNOST NA VYŠŠÍ ÚROVNI
Pro léčbu a výškový trénink existují různé typy zařízení, které simulují nadmořskou výšku. Pokud jste elitní sportovec, který se pokouší překonat své osobní nejlepší výkony, horolezec,který se připravuje na nejvyšší výstup svého života nebo jedinec, který chce jednoduše využít zdravotního prospěchu z pobytu ve vysoké výšce, potom se nabízí několik možností.

Výškové systémy pro spaní – jsou ideální pro vrcholové sportovce ke zlepšení jejich výkonnosti v tréninkovém režimu „ live-high, train-low“ nebo pro horolezce s cílem pre-aklimatizace na vysokou nadmořskou výšku.Je to nejrozšířenější technika užívaná pro výškový trénink, zahrnuje kombinaci prolongované expozice hypoxickému vzduchu v noci s tréninkem v nížině v průběhu dne.

Tato metodika se vyhýbá problémům spojených s permanentním pobytem ve výšce jako jsou omezené tréninkové zatížení v prostředí se sníženým obsahem kyslíku ve vzduchu, úbytek svaloviny, potlačení funkce imunitního systému, zvýšená dehydratace a velká únava. Užitím hypoxického stanu mohou uživatelé bezpečně a efektivně dosáhnout prospěchu spojeného s expozicí hypoxii.

Výškové systémy pro zátěž – dalším rozměrem výškové zátěže je zvýšení kalorického výdeje a fyziologické adaptace při tréninku ve vyšší nadmořské výšce.Ve spojení hypoxicatoru se zátěžovým vybavením je možné docílit prospěchu jak pro elitní sportovce, tak pro každodenní rekreační pohybovou aktivitu.

Čerstvé studie ukazují, že kombinace 2-3 hypoxických tréninků střední intenzity v průběhu týdne s tréninkovým programem na úrovní hladiny moře může zlepšit výkonnost k hodnotám, které jsou nedosažitelné pouze při programu výškového spánku. Úsilí střední intenzity v hypoxickém prostředí sníží saturaci tepenné krve kyslíkem (SaO2) z normální hodnoty 98% na 83-85%. Vysoká intenzita zátěže na úrovni hladiny moře způsobí saturaci pouze na 95%.

Tento stav je silně vázán jednak na mitochondriální adaptaci, jednak na posun anaerobního energetického krytí.Větší svalové zatížení vyvolává potřebu udržovat obnovu energetické produkce pro svaly cestou tukového metabolismu.

Výškové systémy pro zlepšení tělesné pohody – mohou být využity pro relaxaci v pohodlném polohovacím křesle při čtení nebo sledování TV za současné expozici vysoké nadmořské výšce. Intermitentní Hypoxická Terapie (IHT) může být použita k posílení prevence proti chronickým onemocněním a zlepšení celkového zdravotního stavu. Je úspěšně užívána při léčbě astmatu,alergií, cukrovky ,poruch spánku a mnoha dalších degenerativních nebo chronických onemocnění. IHT je nejnovější metodika výškového tréninku,která má největší vliv na zdraví a zvyšuje vitalitu a pocit osobní pohody. Zahrnuje krátké střídavé inhalace (3-5 minut) hypoxického vzduchu (9-10% O2, 6000 m) s dýcháním okolního vzduchu (2-5 minut). Tyto hypoxické a hyperkapnické ( zvýšení CO2) cykly zotavují přirozené fyziologické mechanismy které se vyskytují v období embryonálního vývoje savců a pomáhají novorozencům bojovat s počátečním oxidačním stresem při narození.Stejný efekt může zvýšit u dospělých obranu proti oxidačnímu stresu, nadějná je podpora u následujících stavů:

- Prevence/zmírnění/ chronických a degenerativních onemocnění (Alzheimerova choroba, cukrovka, nádory)

- Zpomalení procesu stárnutí

- Podpora celkového pocitu zdraví a pohody,zvýšená vitalita

Ačkoliv je IHT silně zaměřen k wellness stylu, je také velmi univerzálním tréninkovým protokolem, který bude cenný i v jiných tréninkových programech.

Fyziologické reakce na hypoxii:

- zvýšená absorpce kyslíku v plicích

- zvýšená produkce EPO v ledvinách stimulující tvorbu červených krvinek a zvýšená transportní kapacita pro kyslík

- zvýšení kapilarizace zlepšuje uvolňování kyslíku do tkání

- posílení tvorby obnovování mitochondrií (buněčné organely pro produkci energie) a mitochondriálních enzymů,které pomáhají účinněji využívat kyslík pro tvorbu energie a zvyšují enzymatickou anti-oxidační obranu

Další výhody:

- snížení průměrné tepové frekvence a krevního tlaku

- zvýšená tvorba a uvolňování růstového hormonu

- stimulace tukového metabolismu

- snížení oxidačního stresu z volných radikálů

Běžecké ponožky vhodné pro muže i ženy, pro jakýkoliv terén, jakoukoliv vzdálenost, jakékoliv tempo, jakékoliv počasí, pro běžce všech výkonností.
 
Cushion Socklet - Pink - 2
 
Nahoru
232 položek celkem