Běžecká rubrika - prevence - fyzioterapie / regenerace / strečink, Strana 19
Plantární fasciitis - syndrom patní ostruhy
Kde to bolí?
Bolest bývá většinou na spodní části paty - nejbolestivější to je především ráno, když na nohu stoupnete ihned při vstávání z postele.
Čím to je způsobeno?
Jedná se především o přetížení, respektive větší napětí než je zdrávo v místě plantární fascie, která vede podél spodní části plosky nohy a způsobuje tak bolestivý zánět.
Co s tím?
cvičení plosky nohy s PET lahví se zmrzlou vodou (její "válcování")
cvičení kotníku (přitahování a odtahování) ještě před vlastním vstanutím z postele, případně i v průběhu dne
používání obuvi s podporou klenby (ortopedické vložky)
strečink a cvičení
tejpování
podávání protizánětlivých léků
další lékařské postupy (rázová vlna, atd.)
Pozn. mně pomohlo, když jsem si v místě, kde byla ostruha, vystřihl ve stélce, v místě, kde mě to při došlapu dráždilo, otvor. Tím jsem tak snížil tlak na bolestivé místo.
Jak tomuto zranění předcházet?
strečink a posilování lýtek (výpony na špičky, atd.)
pokud máte delší krok s menší kadencí, tak se ho snažte zkrátit a kadenci upravit na cca 180 za minutu (max.)
Slabé hýždě mohou mít na běh značný negativní vliv, a to z několika důvodů.
Hýžďové svaly, zejména gluteus maximus, gluteus medius a gluteus minimus, hrají klíčovou roli ve stabilizaci pánve, pohybu kyčle a celkové biomechanice běhu.
Pokud jsou tyto svaly slabé, tělo se snaží kompenzovat jejich nedostatečnou funkci jinými svalovými skupinami, což vede k jejich přetěžování, neefektivnímu pohybu a tím pádem ke zvýšenému riziku zranění.
Konkrétní dopady slabých hýždí na běh:
- Nestabilita pánve: Hýžďové svaly, zejména gluteus medius, jsou zodpovědné za stabilizaci pánve v horizontální rovině během běhu. Při slabých hýždích dochází k nadměrnému „kývání“ pánve ze strany na stranu při každém kroku. To vede ke ztrátě energie, zhoršené ekonomice běhu a může způsobovat bolesti zad, kyčlí a kolen.
- Přetěžování jiných svalových skupin: Když hýždě nepracují efektivně, přebírají jejich funkci jiné svaly, například hamstringy (zadní strana stehen) a lýtka. To může vést k jejich přetížení, ztuhnutí a následným zraněním, jako jsou natažené hamstringy, bolesti lýtek nebo zánět Achillovy šlachy.
- Špatná technika běhu: Slabé hýždě mohou ovlivnit délku kroku, kadenci (frekvenci kroků) a dopad nohy. Běžci se slabými hýžděmi mají často kratší krok, nižší kadenci a dopadají spíše na patu, což zatěžuje klouby a zvyšuje riziko zranění.
- Bolest kolen: Nestabilita pánve a přetěžování okolních svalů může vést k bolestem kolen, zejména k syndromu patelofemorální bolesti (bolest pod čéškou). Větší úhel Q (úhel mezi osou stehna a osou bérce), který může být spojen se slabými hýžděmi, také přispívá k zatěžování kolenního kloubu.
- Bolest zad: Slabé hýždě mohou narušit stabilizaci páteře a vést k bolestem v dolní části zad.
- Omezený výkon: Slabé hýždě snižují sílu odrazu a tím i rychlost a efektivitu běhu.
Jak poznat, že mám slabé hýždě?
- Bolest v hýždích po běhu: I když by hýždě měly po běhu být unavené, neměly by bolet.
- Bolest v dolní části zad, kyčlí, kolen nebo hamstringů: Tyto bolesti mohou být kompenzační reakcí na slabé hýždě.
- Nestabilita pánve při běhu: Všimněte si, zda se vaše pánev při běhu nadměrně „kýve“ ze strany na stranu.
- Testy stability a síly hýždí: Existují jednoduché testy, které vám mohou pomoci zjistit, zda máte slabé hýždě. Například test Trendelenburg, test boční planky nebo test jednonohého dřepu. (Tyto testy je ideální provádět pod dohledem odborníka).
Co dělat pro posílení hýždí?
- Cviky zaměřené na hýždě: Dřepy, výpady, zanožování, mosty, unožování v leže na boku, cvičení s odporovou gumou.
- Cvičení na stabilizaci středu těla (core): Plank, boční plank, bird-dog.
- Funkční cvičení: Cvičení, která simulují pohyby z běžného života a sportu, například chůze do schodů, výstupy na bednu.
- Správná technika cvičení: Důležité je provádět cviky správně, abyste zapojili správné svaly a předešli zranění. Je vhodné se poradit s odborníkem.
Závěr:
Slabé hýždě mohou negativně ovlivnit běžecký výkon a zvýšit riziko zranění. Posilováním hýžďových svalů, zlepšením stability pánve a nápravou případných svalových disbalancí můžete zlepšit svou běžeckou techniku, ekonomiku běhu a snížit riziko zranění.
pokud zlepšíte flexibilitu kotníků, tak zároveň zlepšíte i svůj běh.
Zlepšením flexibility kotníků zároveň zlepšíte i kompenzaci nárazů při došlapu (samozřejmě v případě, že nedopadáte přes patu), a také snížíte přetížení přední části plosky nohy. Přetížení přední části totiž není ideální, a může vést až únavové zlomenině nártních kůstek.
Jak tedy zlepšit zmiňovanou flexibilitu kotníků?
Stoupněte si na schod přední polovinou plosky nohy a patu spusťte pod úroveň schodu, vydržte 30 sekund (obě dvě nohy zároveň s napnutými koleny). Potom to stejné proveďte s pokrčenými koleny. Několikrát cvik opakujte.
Pokud máte dostatečně posílené kotníky, tak cvik můžete provádět na jedné a pak na druhé noze, při stejném postavení.
Co to vlastně je plantární fasciitis (syndrom patní ostruhy), respektive trpíte na toto "zranění?
Jedná se o bolest paty, která je způsobena podrážděním tkáně většinou na spodní části chodila, respektive paty.
Příčina vzniku onemocnění není až tak jednoznačná. Může se jednat o důsledek artritidy, špatné biomechaniky dolní končetiny a samozřejmě přetížení (to je nejčastější příčina u běžcú).
Toto jsou "cviky" které by Vám mohly pomoci, ať už při vlastní léčbě, tak jako prevence.
Pozor při vlastní léčbě - dělat vše do bolesti, ne přes bolest!!
Cvik č.1
psaní nohou - to provádíme nohou, respektive pohybem nohy v kotníku. Snažíme se napsat písmena abecedy. Pokud si to chceme ztížit, tak opravdu můžeme použít psací potřebu a zkusit psát písmena abecedy na papír. Je však třeba se mít na pozoru, aby se jednalo opravdu o psaní pohybem v kotníku a ne celou nohou!! Ideální provádět ráno ještě než vyjdete z domu a nebo před během.
Cvik č.2
ručník položíme na kluzkou podlahu a snažíme se ho prsty shrnout. Když to bude minimálně dvakrát denně, tak jen dobře.
Cvik č.3
prsty tlačte proti zdi, aby byly v nejlepším případě kolmo k podložce. Zároveň tak zjistíte, jak máte či nemáte zkráceny šlachy a svaly na plosce nohy. Cvik provádějte několikrát denně po dobu minimálně jedné minuty na jednu a druhou nohu.
Cvik č.4
snažte se "vytáhnout" palec co možná nejvíce vpřed. Čím častěji, tím lépe. Samozřejmě do určitého, příjemného napětí.
Cvik č.5
při akutní bolesti několikrát denně ledujte patu cca 10min. Toto můžete provádět i jako prevenci po náročném běhu (samozřejmě až po protažení po běhu).

Když zařadíte i masáž lýtkového svalu a i přední část kolem holení kosti, tak jen lépe. Masáž můžete provádět až do těsné blízkosti bolestivého místa.
Nikdy však "nemasírujte" bolavé místo.
rada: v případě akutního problému nechoďte bosí.
Jak jsem na vlastní kůži zjistil, že Celliant funguje. V úterý jse se při svém běhu vyválel v lese (přehlédnutý kořen udělá své) = odřená ruka, lefce naražený bok a rameno, a dost bolestivě naražený triceps (trojhlavý sval pažní). Běhat se s tím dá, ale...... Používám po běhu kompresní návleky na lýtka s Celliantem od značky Hilly. Tak aby Celliant ani v noci "nezahálel", tak je používám někdy při spaní na rukou (zde se v žádném případě nejedná o kompresi - lýtka mám přece jen silnější než ruce). Tak jsem si je navlíknul i včera před spaním. Odřenina byla již zaschlá, tak to šlo. Dnes ráno se probudím a hle.....Hned na první dojem, respektive pocit, pravá, ta naražená byla "teplejší" než levá (zapoměl jsem se zmínít, že jsem návleky použil na obě ruce) a bolestivá naraženina byla "pryč". Mám z dřívějška zkušenost, že naraženina nějaký ten den bolí, ale aby byla za den pryč, to NE. Takže v podstatě vše špatné (moje válení se při běhu) je k něčemu dobré (na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že Celliant funguje). Ještě mě napadlo, proč na mě Celliant tak zafungoval, že by to mohlo záležet na"vnímavosti" těla jako takového. Z minulosti vím, že na mě funguje tzv. proutkaření, kdy s vrbovým proutkem ve tvaru "Y" hledáte vodu ve svém okolí. Když je blízko, tak se Vám proutek v rukách otáčí směrem k zemi, a když je větší zdroj vody, tak dokonce v rukách protáčí.