#RunEveryDay

Běžecká rubrika - prevence - fyzioterapie / regenerace / strečink, Strana 20

Energetický výdej

0091_rh

dle jistého vzorce zjistíte jak velký byl Váš energetický výdej při Vašem běhu.


Můžete si to spočítat takto: Vaše tělesná hmotnost v kilogramech x počet uběhlých kilometrů x 0,9 = Váš energetický výdej v kcal

Pozn. 1l Vašeho potu (při běhu) = energii která odpovídá 550 kcal (při obvyklé venkovní teplotě)

Kompenzační cvičení
kompenzační cvičení, viz níže pro běžce (nejen je).
Protahovací cviky trvají 10 - 30 sec., opakují se 4x vždy při přesně zaujmuté poloze nebo postavení, jak je vyznačeno na následujích fotkách. Protažení musí být dostačující, ale nebolestivé. Mezi jednotlivými protaženími můžeme také použít tzv. postizometrické relaxace protahovaného svalu. Tím je možné sval lépe uvolnit a více protáhnout.
Provedení: izometrický stah se dělá při protažení svalu proti odporu, který klade ruka nebo překážka, nebo jen gravitace, po dobu 7 - 8 sec. Uvolnění svalu je ještě dokonalejší po hlubokém výdechu při ukončení izometrického stahu.
Cvičení se provádí vždy po tréninku. Zároveň s protahováním a posilováním svalů utužujeme správné pohybové návyky držení těla, chůze a samozřejmě běhu.

Cvik č. 1
Ve stoji na celých chodidlech, jedna dolní končetina poohnuta v koleni, se postupně přibližujeme obličejem ke konstrukci fotbalové branky (zdi) s toporným trupem, pokrčujíce paže v loktech. Tím se zmenšuje úhel mezi holení a nártem nohy a protahuje se lýtkový sval. Izometrický stah provedeme mírným zvednutím pat.


Cvik č. 2
V sedě na zemi saháme na holeni tak daleko, jak to svaly dovolí bez bolesti při natažených kolenech. Záda se snažíme ohýbat hlavně v bederní oblasti (tady mám značné rezervy). Protahujeme svaly zadní strany stehen a vzpřimovače trupu. Izometrický stah provedeme aktivním zatlačením pat do země s nepatrným ohnutím kolen a naznačením prohnutí bederní páteře (tady mám opětně značné rezervy).


Cvik č. 3
Úklon stranou s jednou paží volně vzpaženou. Druhou rukou dosahujeme po stejnostranné dolní končetině co nejníže. Protahujeme čtyřhranný sval bederní, při stoji rozkročném také protilehlý přitahovač stehna. Izometrický stah vyvoláme naznačením vzpřímení trupu a zatlačením vnitřní strany chodidla do země.

Cvik č. 4
Ve stoje jedna ruka podél těla s uvolněnými svaly pletence ramenního. Druhou paží přitahujeme hlavu do úklonu ke stejnojmennému rameni. Protahujeme horní kápový sval, případně svaly kloněné. Izometrický stah vyvoláme zatlačením hlavy do dlaně přitahující ruky.

Cvik č. 5
Začátek stejný jako u předchozího cviku, ale hlavu přitahujeme do šikmého předklonu, směřujíce bradou asi na vnitřní třetinu klíční kosti. Protahujeme zvedač lopatky a vzpřimovače šíje. Izometrický stah obdobně zatlačením hlavy do dlaně přitahující ruky.

Cvik č. 6
V leže na břichu, s přitlačenou pánví k zemi, přitahujeme rukou patu k hýždi (POZOR, aby se nezvedala pánev). Protahujeme přímou hlavu čtyřhlavého svalu stehenního. Izometrický stah provedeme tlakem nártu do ruky.

Cvik č. 7
V kleku na jednom koleni přibližujeme tříslo zanožené dolní končetiny k zemi, předloktí opřená o stehno přednožené dolní končetiny. Protahujeme bedrokyčlostehenní sval. Izometrický stah provedeme zatlačením kolene, na němž klečíme, dopředu.

Cvik č. 8
Ruce dlaněmi a nataženými prsty tlačíme do sebe a dolů, zvětšujíce úhel ohnutí v loktech. Protahujeme ohybače prstů a rukou. Izometrický stah provedeme zatlačením prstů proti sobě.

Běžecké ponožky Hilly pro ty největší a nejnáročnější běžce všech instancí.
 
Cushion Socklet - Grey - 1

 
 
Nestejná délka dolních končetin

nohy-2


Bolí Vás kotník, bolí Vás koleno, bolí Vás záda, bolí Vás hlava, vystřeluje Vám bolest do nohou, špatně se Vám dýchá, trpíte na migrény, případně trpíte i dalšími stavy, které Vám znepříjemňují život natož běhání?? A to vše bez zjevné příčiny??

Příčina může být jedna - v podstatě banální - nestejná délka dolních končetin.
Divíte, že jste byl(a) nedávno v běžecké "speciálce" na diagnostice Vašeho došlapu, a ani tam Vám toto nezjistili??
Ano, ani tam Vám to nezjistí, i když zde diagnostikují "všechno". Zjistí Vám maximálně, že jinak došlapujete pravou a jinak levou, že jednu namáháte víc než druhou, že u jedné máte vyšší klenbu než u té druhé, změnu na chodidlech, že jednu máte vyosenou více a druhou méně, že se z každé nohy ve fázi odrazu odrážíte jinak, spoustu údajů o Vašem běžeckém stylu, a mnoho dalších více či méně důležitých nebo nedůležitých údajů, ale nestejnou délku dolních končetin ne.
Tím pádem Vám sice doporučí ten "nejlepší" běžecký model, ale tak Vám v podstatě "zakonzervují" Váš současný stav (možno tedy i s nestejně dlouhými končetinami) , který Vám časem může, samozřejmě také nemusí (každý člověk je výjimečný a jedinečný) vyústit v avizované zdravotní problémy.

Vy se pak divíte, jak jste k určitým zdravotním problémům přišli, respektive přiběhli...

Proč Vás třeba bolí koleno? Vždyť i užíváte speciální preparáty pro výživu kloubů, respektive chrupavek.
Ze začátku to pomáhalo a teď časem již méně a nebo dokonce vůbec. Kde je ten zakopaný pes?? Vy těmi různými preparáty, které někdy pomohou více nebo méně od bolesti "léčíte" v podstatě důsledek a ne příčinu. Můžete mít totiž kloub "vyosen" právě nestejnou délkou dolních končetin, a když si představíte, že při běhu, respektive ve fázi došlapu dochází k zatížení až trojnásobkem Vaší hmotnosti, a toto zatížení se díky právě "vyosení" kloubu neroznese na celou plochu kloubu, ale jen na jeho část......, tak výsledek je nasnadě. Extrémně zatížená část nějaký čas odolává, ale po určité době může nastat situace, kdy dojde k nadměrnému opotřebení, a zdravotní problém včetně bolesti je zde.

Ptáte se co s tím??
Odpověď je velice jednoduchá - zjistit, jestli se opravdu jedná o nestejnou délku dolních končetin (čím dříve, tím lépe)
A jak to zjistit??
Také jednoduchá odpověď - změřit je!! ( Doporučil bych dokonce si délku dolních končetin nechal změřit ještě v době, kdy žádné zdravotní problémy nemám.)

Lepší je problémům předcházet, než je následně řešit!!

Určit přesnou délku dolních končetin je v běžné praxi poměrně komplikované.
Měření u lékaře se provádí velmi zjednodušeně a pacientům se v podobném duchu prezentuje. Na to, abychom jednoznačně stanovili celkovou délku dolních končetin bychom potřebovali např. celkový rentgen, ale nepředbíhejme.
Na délce dolních končetin se, podobně jako na chodidle, podílí součet délky jednotlivých kostí (stehenní a holení), doplněno o vmezeřené měkké tkáně (kloubní štěrbiny, menisky, vazy apod.). Jedná se o prostory hlezna, kolene a kyčle. Např. odebrání menisku má vliv na osové postavení v koleni a tím pádem má vliv na celkovou délku končetiny. Kyčelní kloub je pro vlastní reálnou délku končetiny taky velmi klíčovým bodem.
Je obklopen silnou manžetou svalů, které balancují celý zbytek těla na hlavici kyčelního kloubu. Jedná se o hluboko ležící velice silné svaly, které ovlivňují rotaci stehenní kosti - tedy správný úhel pod kterým má či nemá kyčel do pánve zapadat.

Asymetrický způsob života, jako nejznámější „sed s nohou přes nohu“, způsobují v této oblasti nemalé stranové rozdíly.

Jak se tedy dopídit reálné délky dolních končetin?
Pokud doma nemáte rentgen (asi nemáte) vyzkoušejte následující metody, které se provádějí na rehabilitační ambulanci.

Použijte páskový krejčovský metr (lepší je plechový – nepruží). Dolní končetiny se měří v pozici vleže na zádech, bez svrchního oblečení.
Požádejte někoho, kdo Vám nohy změří a hurá do toho.

1. vzdálenost mezi „trochanter major (TM)“ (velký chocholík) a zevním kotníkem. (TM) nahmatáte jako výrazný tvrdý kostěný hrbol na zevní straně stehen zhruba ve výši rozkroku

2. vzdálenost mezi pupkem a vnitřním kotníkem

3. vzdálenost mezi „spina iliaca anterior superior“ (jednoduše SPINA – kostěný hrbolek vpředu na pánvi a zevním kotníkem



Naměřené hodnoty na pravé a levé dolní končetině zaznamenejte a vzájemně porovnejte.

Když si lehnete, ležte! Ne, že se opřete o lokty a budete měřícího kontrolovat – již se mění napětí ve svalech a může dojít k pootočení v kyčlích.
No a možná taky zjistíte, že se Vám špičky nohou vytáčí zevně každá jinak – prostě nejsme a nikdy nebudeme symetričtí.

Závěr:

Nejdůležitější je se rozumě na výsledky podívat (POZOR však na správnost měření - lepší je nechat "domácí" měření radši na odborníkovi - ortopedovi, případně fyzioterapeutovi)

• pokud jsou naměřené rozdíly v délkách končetin ve velikosti maximálně 1 cm – jedná se většinou o funkční záležitost, kterou je dobré kompenzovat cvičením

• rozdíly ve všech třech metodách měření větší než 2,5cm – je dobré se nad tím zamyslet, hlavně, zda máte i jiné výraznější pocity asymetrie – pocit kulhání, bolesti v zádech apod.

To jsme však změřili délku dolních končetin, ale nezjistili jsme, jestli naměřené hodnoty (rozdílnost délky) je způsobena různou délkou kostí a nebo jestli to je způsobenou kloubními spojeními, respektive zkrácením šlach, svalů na jedné straně pánve či kyčelního kloubu, a nebo jestli se jedná o "výsledek" prodělaného úrazu, onemocnění kloubu, nebo něčeho podobného.

Pokud však ještě chceme změřit délku kostí, tak délku stehenní kosti změříme od „trochanter major (TM)“, velkého chocholíku po kolenní štěrbinu, předkolenní (bércovou) měříme od kolenní štěrbiny až po vnější kotník.

Pokud se nejedná o různou délku kostí dolních končetin, tak rozdíl nebude nijak velký, a řešení tohoto stavu jako příčiny zdravotních problémů, již dříve avizovaných, je v podstatě velice jednoduché - fyzioterapie, relaxační techniky, manuální techniky, kompenzační cvičení, strečink, Dornova metoda (tu vřele doporučuji - dosažení neskutečných výsledků ).

Vše však záleží na rozdílu délky končetin (nikdo nejsme absolutně symetrický)

Kolik je však již hodně a s jakým rozdílem se tělo ještě vyrovná samo??
Ono to také záleží i na tom, jestli běháte, respektive jak intenzivně sportujete a jaký sport provozujete, jakou máte hmotnost, respektive nadváhu, jaké máte vrozené dispozice, jak máte silný svalový korzet, atd. Zkrátka každý jsme jiný a každého tělo je jinak schopno reagovat na určité podněty.
Ať je to jak chce, tak v tomto se názory liší. Někdo je zastáncem toho, že do 6mm se s tím tělo samo dobře vyrovná, někdo je "benevolentnější" a uvádí, že hraniční je 1cm. Ovšem většinou se shodnou na tom, že 1,5cm je dost, respektive moc, a tento rozdíl, chcete-li odchylka se již negativně projeví na zdraví jedince.
Pokud je však rozdíl dokonce 2,5cm a větší, tak už se bude jednat s největší pravděpodobností o operační řešení.
I to je však individuální, jako každé, nejen operační řešení.
V případě, že nebude nutné operační řešení, tak bude postačovat tento stav řešit kompenzačně – tedy podložením kratší dolní končetiny.
K tomu je oprávněn jedině lékař v oboru ortopedie, v krajním případě fyzioterapeut. Svévolné vyrovnání nestejné délky končetin vložkou do bot (podpatěnkou), vede ke krátkodobé úlevě od obtíží, k fixování asymetrie, která se časem projeví do dalších partií těla. Používání podpatěnky je pak doživotní záležitostí.
Samozřejmě není třeba "úplně" kompenzovat celý rozdíl, ale bude postačovat kompenzovat rozdíl na takovou míru, s kterou si už tělo "poradí" samo, tzn. že například rozdíl 1cm můžeme kompenzovat podpatěnkou 5mm a těch zbylých 5mm "necháme" na těle samotném. V každém případě zapomeňte na různé "odborné" rady na sociálních sítích, a "jedna paní povídala". Vždy je lepší jít přímo za kovářem než za kovaříčkem, ne??
Ovšem k takovému kovaříčkovi se dostanete hned, ale k tomu správnému kováři je to vždy těžší (bohužel)!!
Samozřejmě úplně nejlepší stav je žádného kováře ani kovaříčka nepotřebovat:-)

Běžci a běžkyně, běžecký textil Ronhill, který Vás nebude nijak omezovat ve Vašich běžeckých výzvách.

3481_rh

 

protažení/strečink prsních svalů
cvik 1
postavte se čelem před otevřené dveře
vzpažte a pokrčte lokty tak, aby byly níže než ramena. Opřete se dlaněmi, potažmo předloktím o dveřní rám a protáhněte tak horní část prsních svalů.



povolte, vydechněte, jednou nohou (jedno kterou) vykročte a celý trup tlačte vpřed




cvik 2
postavte se čelem před otevřené dveře
vzpažte a pokrčte lokty tak, aby byly na úrovni ramen. Opřete se dlaněmi, potažmo předloktím o dveřní rám a protáhněte tak velký a malý prsní sval.



povolte, vydechněte, jednou nohou (jedno kterou) vykročte a celý trup tlačte vpřed



cvik 3
postavte se čelem před otevřené dveře
vzpažte a pokrčte lokty tak, aby byly nad úrovní ramen. Opřete se dlaněmi, potažmo předloktím o dveřní rám a protáhněte tak dolní část prsních svalů.



povolte, vydechněte, jednou nohou (jedno kterou) vykročte a celý trup tlačte vpřed





a kdyby se chtěl někdo vymlouvat, že ho v protahování omezuje triko, tak tyto od Ronhill ho omezovat nebudou.

 
Strečink po tréninku/závodu

během tréninku, závodu dochází k fyzické zátěži, čímž je zatěžované svalstvo posilováno, ale zároveň dochází i k jeho zkracování.
Proto je důležité jak po tréninku, tak po závodu zařadit strečink, respektive protahovací cviky. Tím zatěžované svaly uvolníme a protáhneme, zároveň i minimálně snížíme únavu, maximálně ji i můžeme odstranít. Délka strečinku a množství protahovacích cviků záleží především na intenzitě tréninku či závodu.
Protahovací "minimum", které jste schopni zvládnout za jakýchkoliv podmínek.


(40 sec. na každou nohu)


(15 sec. na každou nohu)


(20 sec.)


(30 sec.)


(30 sec. na každou nohu)


(30 sec. na každou nohu)


(60 sec.)


(25 sec. na každou stranu)

TEST - velký sval prsní-zkrácený/ nezkrácený
poloha vleže na zádech, při hraně stolu. Paže vzpažte zevnitř.

dostatečně protažený sval: paže, která je u hrany stolu klesne níže, než je deska stolu

zkrácený sval: vzlažená končetina se dotýká pouze desky stolu

běžecký outlet - slevy až 50% - velký výběr běžeckého textilu a doplňků - www.babos-sports.cz/search/outlet/?custom_f_21




 
TEST - přímý sval stehenní-zkrácený/nezkrácený
poloha vleže na zádech na stole.
Netestovanou končetinu přitáhněte k hrudníku (břichu), testovanou spusťte mimo stůl

dostatečně protažený sval: stehno testované končetiny je ve vodorovné poloze a bérec visý kolmo k zemi, v koleni je úhel 90°

zkrácený sval: bérec směřuje šikmo před koleno vpřed a v koleni je úhel větší jak 90°





 
TEST - trojhlavý sval lýtkový-zkrácený/nezkrácený
poloha ve stoji přiměřeně co nejdále od stolu a opřít se netestovanou končetinou

optimálně protažený sval: ploska testované nohy je celou plochou na zemi (podložce)

zkrácený sval: pata testované nohy se odlepuje od země (podložky)







 
TEST - zádové svalstvo-zkrácené/nezkrácené

poloha v sedě na stole s nataženýma dolními končetinami, provést hluboký předklon s hlavou ke kolenům

optimálně protažené svaly: pánev svírá se stehenními kostmi pravý úhel (90°), páteř je v oblouku a hlava je vzdálena maximálně 10cm od kolen

zkrácené svaly: pánev se sklápí vzad a hlava je vzdálena více jak 10cm od kolen


 

Běžecké doplňky, které mohou váš běh zpříjemnit - https://1url.cz/izoiZ

 

10985043_842358725833844_7137589016294349170_n

Desatero správného strečinku - protahování

MW revive gear warm up-9049(1)

1) ke cvičení přistupujte uvolnění a soustředění. Pokud možno vyvarujte se rušivých vlivů (poslouchání určité hudby - relaxační hudba se naopak doporučuje, sledování televize, rozhovor při cvičení, atd.)
2) soustřeďte se na ty svaly, které budete následně protahovat
3) dodržujte vymezený, adekvátní čas pro dané druhy cviků
4) protahování provádějte před i po tréninku či závodu
5) po zranění protahujte s větší opatrností (aktuálně zraněný sval neprotahujte)
6) při protahování dýchejte pravidelně a uvolněně, nezadržujte dech
7) zpočátku zařazujte pouze lehký strečink
8) protahovací cviky provádějte do příjemné polohy (bez bolesti a silného napětí)
9) po zvládnutí lehkého strečinku zařaďte náročnější strečink
10) při strečinku se vyvarujte kmitů, pro zvýšení rozsahu pohybů

Nahoru
232 položek celkem