Tendinopatie Achillovy šlachy a co s ní
Tendinopatie Achillovy šlachy a co s ní.
Jsou běžci, kterým se nevyhnulo toto "zranění" Tendinopatie Achillovy šlachy.
To se projevuje v první fázi jako tupá bolest, a brzy přechází do pocitu pálení, které začne výrazně omezovat váš běžecký trénink.
Tendinopatie Achillovy šlachy je docela běžné "zranění", které je naštěstí poměrně snadno léčitelné.
Je třeba si uvědomit, Achillova šlacha není schopna otoku (burza - malý váček tekutiny mezi Achillovou šlachou a patou může nabobtnat, ale to je něco jiného).
Léčba proto zahrnuje posilování a "úpravu" funkce Achillovy šlachy.
Existují dvě fáze léčení: akutní a rehabilitační.
V akutním stádiu je třeba zařadit klidový režim, který trvá 1 - 3 dny, a cílem je snížit bolest a zmenšit otok (pokud je) kolem Achillovky. Toho dosáhneme použitím klasických léčebných postupů (kromě klidového režimu) jako jsou ledování, používáním kompresních ponožek, a minimálně dvakrát denně po dobu 10 - 15 minut zvednutím postižené končetiny.
Také používáním obuvi s vyšším dropem (výškový rozdíl mezi přední částí podešve a patou) můžeme snížit napětí v Achillovce. Ono totiž chození naboso a nebo v botách s malým či dokonce s nulovým dropem zvyšuje napětí v Achillovce a tím dochází k jejímu dráždění.
Takže minimálně v období léčby používejte obuv s vyšším dropem.
Tento postup vám může pomoci zvládnout bolestivé signály, ale pravděpodobně nebude mít hojící efekt.
Po akutní fázi musí následovat mnohem konkrétnější plán léčby - rehabilitační fáze.
Jakmile během chůze se nebude projevovat akutní, ostrá bolest , tak je čas nastolit další, důležitější a hlavně cílenější fázi léčby.
Pro Tendinopatii Achillovy šlachy existují dva důvody, proč může vzniknout:
1) Šlacha je zkrácená, což vede k výraznému namáhání respektive přetěžování při běhu
2) Šlacha se často stáčí díky špatné stabilitě nohy
Pokud je zranění způsobeno zkrácením šlachy, tak masáž a lehké statické protahování může být úplně dostačující. Pokud tkáň zmobilizujete pomocí pěnového válečku nebo jiného samomasážního nástroje, tak to bude jen dobře. Zaměřte se na nalezení konkrétních "spouštěcích" bodů (ty, které najdete jako citlivější, nebo bolavější nejen v místě šlachy, ale celé lýtkové oblasti) a zatlačte na ně silným tlakem pro jejich uvolnění.
Pokud je poškození Achillovy šlachy způsobeno špatnou stabilitou nohy, je důležité nohy posílit a zlepšit jejich stabilizační schopnosti.
Existuje několik způsobů, jak to provést:
1) Postupně 1-2krát týdně choďte bosí po travnatém povrchu
2) Vyhněte se příliš polstrovaným botám, které snižují "zátěž" nohou
3) Provádějte různá cvičení na rovnováhu nohou (samozřejmě bosí)
Konečně můžete použít "excentrické podpatěnky" pro posílení Achillovy šlachy. Postupně snižujte patu z vyvýšené polohy až na výchozí polohu před zraněním.
Tendinopatie Achillovy šlachy je "zákeřná" v tom, že při ní nedochází k žádnému otoku (pokud máte otoky, jsou to burzy mezi šlachou a patou a měli byste počkat, dokud nebude otok neodezní ) a svádí tak ke stálému běhání a to i přes bolest, a to je rozhodně špatně.
Jako "prevence" před Tendinopatií Achillovy šlachy se doporučuje uvolňování šlachy pomocí automasáží a posilování pomocí cvičení naboso rovnovážnými a excentrickými cviky.
Používání minimalistické běžecké obuvi je také možno, ale až za plného zdraví, bez jakýchkoliv náznaků bolestivosti. Ovšem zde velký POZOR na nadváhu a další parametry, které nejsou pro minimalistickou obuv vhodné.
Doporučuje se také zvýšit vaši obecnou sílu. Lepší je totiž vlastní prevence, než až následná léčba zranění (však to někteří znáte).
Tato léčebná strategie se totiž zaměřuje na hlavní příčinu úrazu a její odstranění, a je rozhodně účinnější než klasická, jednoduchá rada "neběhejte".