#RunEveryDay

ULTRA a imunitní systém

2506_rh

 

Stres produkovaný vytrvalostním během může krátkodobě významně ovlivnit imunitní funkce.

Imunitní systém obecně funguje efektivněji u sportovců, u kterých je zvýšená aktivita přirozených zabijáckých buněk. Po ULTRA dochází na několik hodin k přechodné imunosupresi, která by mohla zvýšit riziko akutních subklinických a klinických virových a bakteriálních infekcí.

Ve skutečnosti mohou být běžci ULTRA v důsledku intenzivního tréninku a závodů náchylnější k akutním infekcím (kvůli sníženým imunoglobulinům, např. IgA). ULTRA má také za následek ukazatele oxidačního stresu (např. F(2)-isoprostan a lipidové hydroperoxidy), které se lineárně zvyšují s délkou závodu , kromě zvýšených cytokinů (např. faktor stimulující kolonie granulocytů [G-CSF] interleukin [IL]-10, IL-1ra, IL-6 a IL-8), zvýšený počet imunitních buněk vedoucí k leukocytóze, neutrofilii a monocytóze a zvýšený kortizol a snížený testosteron a luteinizační hormon .

U běžecké populace mohou období překročení vést k déletrvajícím imunitním změnám a dysfunkci .

Důležité je, že fyziologické/psychologické přetížení vyvolané tréninkem a závody, které je neúměrné zotavení, může vést k nefunkčnímu přetížení, což přispívá k dlouhodobému výkonnostnímu deficitu známému jako syndrom nedostatečné výkonnosti.

Některá fyziologická (proteomická) a percepční (např. tréninková tíseň) by mohla být monitorována za účelem posouzení nefunkčního přesahu u sportovců, včetně ULTRA. Mezi klasické fyziologické příznaky překročení patří zvýšení cytokinů a oxidativní stres jako indikátory zánětu a poškození svalů. V důsledku toho se zdá poměrně jasné, že existuje souvislost mezi zánětlivými reakcemi a vytrvalostní zátěží, imunitní dysfunkcí a syndromem přetížení a přetrénování. Tyto stavy mohou také ohrozit odolnost vůči běžným menším onemocněním, což má za následek vyšší výskyt infekcí.

PODIUMa

Pozn. s použitím zahraničních materiálů