Vliv obuvi a typu došlapu na ekonomiku běhu
Vliv obuvi a typu došlapu na ekonomiku běhu
Cíl studie: tato studie testuje, zda se ekonomika běhu liší v minimalistické obuvi oproti standardní běžecké obuvi s polstrováním, zvýšenou patní částí a podporou klenby, a při došlapu na přední a patní část chodidla.
Metody studie: měřila se energetická náročnost běhu u osob, které běhají obvykle v minimalistických botách nebo naboso, při běhu rychlostí 3,0 m/s na běžeckém pásu, při došlapu na přední a zadní část chodidla ve standardních botách, přičemž se měřila hmotnost boty a frekvence kroku. Síla a kinematické údaje byly měřeny, když byly osoby obuté a bosé, aby se kvantifikovaly rozdíly ve flexi kolene, namáhání klenby, produkci síly v plantárním flexoru, namáhání Achillovy šlachy a stehenního svalu.
Výsledky studie: Po kontrole frekvence kroku a hmotnosti obuvi byli běžci o 2,41 % úspornější v minimalistické obuvi při došlapu na přední část chodidla a o 3,32 % úspornější při došlapu na zadní část chodidla. Naproti tomu při došlapu na přední a zadní část chodidla se energetické náklady při běhu ve standardní obuvi významně nelišily. Namáhání klenby nebylo měřeno ve stavu s obutou nohou, ale bylo významně větší při došlapu na přední část chodidla než při došlapu na patu při běhu naboso. Působící síla v plantární flexi byla významně vyšší při dopadu na přední část chodidla než při dopadu na patu při běhu naboso než při běhu v botách. Napětí Achillovy šlachy a flexe kolene byly rovněž nižší při běhu naboso než při běhu ve standardní obuvi.
Závěry studie: Běh v minimalistické obuvi je mírně úspornější než běh v tradiční obuvi bez ohledu na typ došlapu, a to při měření hmotnosti obuvi a frekvence kroku. Pravděpodobnou příčinou tohoto rozdílu je pružnější ukládání a uvolňování energie v dolní končetině při běhu v minimalistické obuvi.
Pozn. s použitím zahraničních materiálů