Běhání v žáru letního dne
Není pochyb o tom, že v době, kdy rtuť na teploměru se pokouší o výškový rekord a vlhkost vzduchu nám připomíná saunu, si trénink užívají asi jenom masochisti a masochistky, je toho však poměrně dost, co se dá udělat, aby běhání na vrcholu léta nebylo nepříjemné ani nebezpečné.
1. Vyhýbejte se slunci
V "suché" dny je nejpříjemnější běhat večer, ale když je vlhko, nejlepším řešením je trénink ještě předtím, než slunce vystoupí vysoko nad obzor.
Případně nezapomínejte na běžecké brýle
2. Dobře se oblečte
„Dobře“ v tomto případě samozřejmě neznamená „hodně“. Jestli jste to ještě neudělali, na léto si pořiďte volné oblečení vyrobené z vláken speciálně vytvořených pro sportovní účely. Všechny známé sportovní značky svoje textilní výrobky už dávno z jiných materiálů snad ani nevyrábějí. Povrch těchto tkanin není zcela hladký, takže tričko se na vás nepřilepí a odvod potu mimo pokožku je mnohem účinnější, což mimo jiné také brání jejímu přehřátí.
Běžecký textil, který "obsahuje" Vapourlite, vhodný pro běhání v horku ZDE
3. Zachovejte chladnou hlavu
Ne vždy je to proveditelné, ale máte-li tu možnost, zkuste si při běhu v pravidelných intervalech polévat hlavu vodou. Pocit horka na kůži bude snesitelnější a pomůže to i lepšímu odpařování potu.
4. Vydejte se do terénu
Při vysokých venkovních teplotách se vyhýbejte tvrdým povrchům (především asfaltu), protože mají tendenci absorbovat a uchovávat v sobě teplo. Na jakékoliv nezpevněné cestě vám v létě bude vždycky líp.
5. Místo jednou běžte dvakrát
Tím, že počet kilometrů na daný den rozdělíte na dvě části (nejlépe jednu ranní a jednu večerní), svoje tělo sice vystavíte dvojí zátěži v jednom dni, ale pokaždé po dobu ani zdaleka ne tak dlouhou, jako kdybyste všechno odběhli najednou. Vaše únava by tak díky kratšímu působení vysoké teploty na vaše tělo měla být v konečném důsledku menší.