Běžecká abeceda, tolikrát diskutovaná, a bohužel tolikrát opomíjená......
Běžecká abeceda, tolikrát diskutovaná, a bohužel tolikrát opomíjená, případně špatně prováděná.
video ZDE 1url.cz/dM3NX
Jak je abeceda jako taková základem mluvy, čtení, psaní, atd., tak je běžecká abeceda základem běhu. Ano, někdo namítne, že běžeckou abecedu neprovádí, a stejně běhá, ale věřte mi, že kdyby jste běžeckou abecedu prováděl (správně), tak na 100% (někteří možná i o 100%) budete běhat lépe.
A je jedno, jestli jsou vaší specializací sprinty a nebo maratony. Dokonce nemusíte dělat ani atletiku, respektive běh, a bude mít běžecká abeceda na vaši činnost pozitivní vliv (fotbal, basketbal, tenis a spousta dalších sportů). Takže pokud to s během myslíte vážně i když vesele, tak doporučuji zařadit běžeckou abecedu.
Pozn. nenechte se odradit figurantkou, tedy spíš předvádějící, která běžeckou abecedu provádí na té nejvyšší úrovni. Ano, i odpozorovávání provádění určitých tréninkových postupů patří k tréninku jako takovému. A nejlepší je pozorovat ty lepší a nebo dokonce ty nejlepší. I to je cesta, jak se posunout dál:-) Ovšem záleží na rozlišovacích schopnostech pozorovatele, jestli správně pochopí předváděné, a potom je schopen odpozorované praktikovat na sobě.
Konkrétně (nejen) při běžecké abecedě, tedy při jejím provádění, to je především o detailech. Detaily jsou velmi důležité, aby byla prováděna správně a splnila tak očekávání. Spokojit se s tím, že nějak provádím běžeckou abecedu, je špatně. V tomto případě jsem zastáncem toho, že než ji provádět špatně, tak to radši vůbec. Ovšem je třeba říct, že nikdo učený z nebe ani odjinud nespadl, a že vše chce svoje. Ano, určitě v počátcích provádění běžecké abecedy, bude většina z nás ji provádět nedobře (píši schválně nedobře než špatně), ale toto období je třeba zkrátka prožít a pokračovat ve vylepšování, až dojdu do své maximální "dokonalosti". Nebude asi identická s tou opravdovou dokonalostí, ale .........Nevadí. Důležité je docílit svého dokonalostního maxima!
A teď k vlastní realizaci:
- na provádění běžecké abecedy se připravujte a nastupujte jako na důležitý závod. Musíte být řádně odpočati, rozehřáti a řádně protaženi.
A hlavně zapomeňte na muziku ve sluchátkách a další vjemy, které vás budou rozptylovat (alespoň v počátcích provádění). Plně se soustřeďte na provádění. Vnímejte impulsy, které mozek vysílá do těla a impulsy, které se mu jako zpětná vazba vracejí. Mozek a tělo si musí na tyto impulsy navyknout, aby se stalo provádění běžecké abecedy automatickým. A to nějakou dobu trvá. U někoho to jsou týdny, u někoho měsíce a u někoho i roky. Jsou i tací, kteří mají zkrátka smůlu, a nikdy se jim tyto impulsy nestanou automatickými, a pokud budou chtít běžeckou abecedu provádět správně a využívat její plusy, tak na ni budou muset neustále myslet.
- začínejte od toho jednoduššího až po to nejsložitější. Třeba od liftinku, přes zakopávání, atd. Já jsem zastáncem toho, že je lepší postupně se učit jednotlivé "prvky" běžecké abecedy, a až dosáhneme určité jejich dokonalosti, tak se učit další, než se učit všechny zaráz. Mozek totiž má lehčí práci, když se učí jedno, než když se toho učí více zaráz. Určitě je lepší umět jeden "prvek" dokonale, nebo skoro dokonale, než provádět všechny špatně.
Stejně tak, co se týče délky úseku. Je lepší dobře provádět "prvek" na kratším úseku, třeba deseti metrech, než špatně (díky, únavě, nízké aktuální kondici, atd.) na dvaceti, či více metrech. Když už budu pokročilý, ale stejně nezvládnu kvalitně zvládnout úsek dvaceti metrů, tak je lepší provést kvalitně úsek deseti metrů dvakrát s odpočinkem.
- při sledování videa si všímejte detailů - práce kotníků, propnutí špiček, úhlů v kloubech, frekvence, délky kroku, postavení trupu, práce paží, atd. Klidně si to zkoušejte doma "nanečisto" při sledování videa, a uvědomujte si jaké při tom máte pocity, jak se cítíte, jak na to reaguje vaše tělo. To vše je velmi, ano velmi důležité, pokud chceme z běžecké abecedy vytěžit maximum pro náš běh.
- porovnávejte sebe se vzorem. V době fotoaparátů v mobilech není nic jednoduššího než požádat svého spoluběžce (nebo dívky kolemjdoucího muže, či muži kolemjdoucí dívku) o to, aby vás při provádění běžecké abecedy natočil. Vy pak doma v klidu můžete porovnávat se vzorem. Nebude to, alespoň ze začátku, příjemné srovnání, ale nenechte se odradit!! Když to stejné natočíte třeba po půl roce trénování běžecké abecedy, tak poznáte ten rozdíl, a to nemluvím o rozdílu při běhu jako takovém. Věřte, že vaše úsilí dřív nebo později, ale jistě, přinese ovoce (kdo nemá rád ovoce, tak třeba zeleninu, či něco jiného, co vám chutná).
Bohužel dost často ve svém okolí vidím, že pod "dozorem" trenéra skupina běžeckých adeptů provádí běžeckou abecedu, ale bývá to většinou v tom stylu, ano, provádíme běžeckou abecedu, protože se o tom někde píše, že se to vyžaduje, ale abych tam viděl odborné zásahy trenérů (a že jich je třeba!!) do provádění, tak to ne. To už je fakt lepší neprovádět, než si zafixovat špatný stereotyp a tak vlastně omezit svůj další běžecký rozvoj.
- při provádění si dávejte pozor, aby jste nic z běžecké abecedy nedělali přes bolest. Příklad: máte z nějakého důvodu (třeba dřívější úraz) omezený pohybový rozsah v koleni. Tak zakopávání a další provádějte jen to takové fáze, která je nebolestivá. Ovšem neplést si to s pohybovým "omezením", které je způsobeno třeba vaší nadváhou, nedostatečnou sílou svalů, nedostatečnou pružnosti svalů a šlach, disbalancí, aktuální nízkou běžeckou kondicí. Ono i zde platí (možná zde obzvlášť), že vše souvisí se vším, a všechno ovlivňuje všechno. Ono nestačí jen běhat a provádět běžeckou abecedu (pokud se chci posunout dál, tedy chci aby můj běh byl ekonomičtější a tím i rychlejší a vytrvalejší, oku lahodící, atd.). Je třeba provádět i posilovací a kompenzační cvičení, speciální protahovací cviky, atd. Běh, tedy běžecký výkon je totiž takovou symbiózou. Líbí se mně přirovnání k řetězu: "Řetěz je silný jak je silný jeho nejslabší článek!"
Jak jsem psal výše, že je třeba se na běžeckou abecedu připravovat jako na závod, tak až už budete na určité vyspělostní úrovni, tak můžete běžeckou abecedu i zkoušet zvládat při určité únavě. Je to dobrý tréninkový nástroj pro přípravu na běh v závěru závodu, kdy už únava je, a běžec ji musí zvládnout.
Zkrátka aby běžec uměl běhat i v únavě a byl tak minimálně ovlivněn jeho běh. Ovšem toto neuspěchat, aby nedošlo k "rozkladu" zafixovaného správného stereotypu provádění.
Tak nejen běžecké abecedě ZDAR.
Pokud budete mít jakékoliv poznámky, připomínky nebo dotazy, tak buď přímo zde, případně na pavel@babos-sports.cz