Držení těla při běhu
Hlava
Pozice hlavy je důležitá pro celkové držení těla. Nedívejte se přímo dolů pod nohy. Nechte se vést přirozeně svým pohledem před sebe, snažte se držet hlavu vzpřímenou a nedovolte, aby vaše brada vyčnívala.
Ramena
Ramena hrají při běhu důležitou roli v uvolnění horní části těla. Pro ideální výkon a dobrý pocit při běhu se snažte mít ramena volně spuštěná a zamezte jejich zvedání a pohybu ze strany na stranu při každém kroku. Jakékoliv napětí v ramenou uvolněte jejich protřepáním.
Paže a ruce
Přestože je běh především aktivitou spodní části těla, správný pohyb paží je také velmi důležitý. Paže pracuje ve spojení s nohou při každém kroku a napomáhá směrovat pohyb po nejkratší ose přímo vpřed. Pohyb paží byste měli vést od pasu do dolní úrovně hrudníku, ze spodu nahoru (ne do stran). Lokty ohněte v asi 90° úhlu.
Ruce nezatínejte v pěst, prsty by se měly pouze lehce dotýkat dlaně. Jakmile budete cítit silnější sevření pěstí nebo zvýšené napětí v pažích, spusťte ruce volně k bokům a několik vteřin je protřepávejte.
Trup
Postavení trupu při běhu je ovlivněno pozicí hlavy a ramen. Se vzpřímenou hlavou a uvolněnými rameny, je trup v přirozené pozici, která podporuje optimální využití kapacity plic a délku kroku.
Boky
Boky jsou centrem vašeho těžiště, takže jsou klíčové pro určení správného běžeckého kroku a držení těla. Podstatný vliv na ideální pozici boků má správné postavení trupu. Jakékoliv vychýlení trupu ze vzpřímené pozice, má za následek adekvátní změnu pozice pánve. To se projeví pocitem únavy ve spodní části zad a v kolenou. Snažte se, aby byly vaše boky při běhu v rovnováze.
Nohy
Nohy jsou hlavní částí, která udává vlastní výkon běhu. Sprinteři na rozdíl od vytrvalců potřebují vysoko zvedat kolena, aby dosáhli maximálního výkonu a délky kroku. S ohledem na snížení ztráty energie vyžaduje vytrvalostní běh pouze mírné zvedání kolen, rychlý pohyb nohou a krátký krok. Při správné délce kroku by měly vaše nohy dopadat na zem přímo pod těžištěm těla a vaše koleno by mělo být mírně ohnuté.
Chodidla
Chodidla při běhu potřebujete především k odrazu. S každým krokem byste měli na nohu dopadnout lehce v oblasti mezi kotníkem a přední částí chodidla (velice individuální, mimo jiné i dle tempa běhu). Při následujícím přechodu chodidla k odrazu udržujte nohu ohnutou v kotníku, pro využití maximální síly odrazu. Dopad nohou na zem by neměl být hlučný.