Pokud hledáte způsob jak odbourat přebytečný tuk, tak i toto info vám může ve vaší snaze pomoci.
Byl, nebo je jedním z důvodů, proč jste začali běhat a nebo běháte, snížení hmotnosti, respektive spálit nějaký ten tuk, a stát se tak štíhlejším??
Pokud ano, tak to byl a je super důvod.
Po určitém čase tréninku však zjišťujete, že už se při stejném tempu tolik nepotíte, srdce už vám nebuší jak o závod, a plíce vám nehrozí výbuchem.
Dokonce i nějaké to kilečko zmizelo Bůh ví kam (i vy to víte).
No, zkrátka vítězství na celé čáře.
Jenže....., by to ještě nějaké to kilečko chtělo dolů, ale jak na to?
Každé vítězství, obzvláště toto, má i svoje temné stránky. Obzvláště pro ty, kteří chtějí ještě nějaké to kilečko poslat do věčných lovišť.
Ono se totiž stalo to, že díky vaší trénovanosti se Váš organismus adaptoval na danou zátěž, a že začal pracovat a pracuje efektivněji.
Tím pádem při stejném tempu a vzdálenosti spaluje méně kalorií než tomu bylo dříve.
Co s tím? Pokud chceme ještě nějaké to kilečko odbourat, tak nemůžeme stále běhat to stejné (stereotyp zabíjí) , do nekonečna prodlužovat vzdálenost (co by na to řekly naše klouby, svaly, a ani toho času nemáme tolik).
Co tedy?? . Je zde jedno řešení. Pokud tedy chceme pokračovat ve zvyšování své fyzické kondice a především pokračovat v hubnutí, tak je třeba do našeho tréninku zařadit, respektive přidat intenzitu.
Výzkum totiž prokázal, že když vystupňujete úsilí, můžete spálit více kalorií nejen při vlastním tréninku, ale i po něm. Nedávná studie v oblasti fyziologie ukázala, že běžci, kteří přidali vysokorychlostní, intervalový trénink spálili nejen více kalorií při tréninku , ale
i po něm.
On se totiž díky přidané intenzitě zvýšil i klidový metabolismus - tzn. zvýšilo se i spalování kalorií v rámci každodenních činností, jako je zaměstnání, chůze, žehlení, atd.
Při běhu spálíte cca 600 - 650 kcal/1hod. při tempu cca 5:30/1km (záleží však na tom, jak jste trénovaní, v jakém tempu běžíte, jakou máte hmotnost, atd.). Výzkum však ukázal, že pokud zařadíte běh po dobu 45 minut o trochu vyšší intenzitě než na kterou je vaše tělo již plně adaptováno, tak i v následných 14 hodinách po tréninku zvýšíte "spalování" kalorií.
Co to pro vás znamená? No, běh na cca 70% Vaší maximální tepové frekvence není špatný, respektive je optimální pro úbytek vaší hmotnosti (především tuku) , ale pokud chcete "nastartovat" program spalování i mimo váš běh, tak je třeba jednou, radši dvakrát týdně zvýšit u vašeho běhu intenzitu. Nemusí to být "do mrtva", ale úplně bude postačovat, když např. do tréninku dvakrát týdně zařadíte výběhy svahů a nebo kopcovitý fartlek.
Zapojíte tím totiž více svalových vláken, tzn. že čím více svalových vlákem zapojíte, tak tím více kalorií spálíte nejen při běhu, ale i po něm.
Pryč s tukovými "polštáři".
Mějte na paměti: Kardiovaskulární systém se přizpůsobuje zvýšené intenzitě mnohem rychleji než svaly, kosti a klouby!!
A teď si představte, jak musí trpět vaše svaly a klouby, když (obzvláště vy začátečníci) většina vašich běhů se odehrává v tepových hodnotách odpovídajících anaerobnímu pásmu!! (přece nemůžete běžet pomalu a nebo používat "indiána", co by na to řekli kolemjdoucí??)