#RunEveryDay

Jak znovu začít běhat po krátké přestávce

Jak znovu začít běhat po krátké přestávce, nebo spíš pokračovat v běžeckém tréninku

Trénink na závody o delších vzdálenostech, jako je půlmaraton, maraton atd. trvá ne dny, ne týdny, ale měsíce a roky. Není tedy divu, že se někdy stane, že zkrátka musíte z nějakého důvodu na čas trénink přerušit ( zde se bavíme o dnech, maximálně o čtyřech týdnech). Většinou to bývá z důvodu zranění a nebo jiných, důležitějších úkolech a povinnostech, než je běžecký trénink.

V lepším případě si musíme odpustit jen kvalitní tréninky a dlouhé běhy, v horším případě, musíme běh oželet komplet.

Ať už se jedná o pracovní povinnosti, rodinu, krátkou nemoc či zranění, dovolenou, nebo jen krátké vyhoření, všem, nebo respektive většině se toto stalo, a jistě i v budoucnu stane. Je však značný rozdíl, když musíme oželet pouze kvalitní tréninky a dlouhé běhy, a když běh musíme zrušit úplně.

Flyreactive

Takže, jak po takové krátké přestávce začít??

Postupujte podle níže uvedeného plánu a zjistěte, co se Vás týká, nebo se Vám hodí v pokračovaní Vašeho běžeckého tréninku.

Pokud jste v období jednoho až dvou týdnu museli vynechat kvalitní trénink a dlouhé výběhy (volné běhy jste mohli realizovat), tak žádnou paniku. Zkrátka na tento jeden a nebo dva týdny zapomeňte a pokračujte dle plánu dalšími týdny.
Nesnažte se nic nového vymýšlet, ani nic dohánět. Potřebujete jen lehce upravit následující týden.

Pokud vynecháte v průběhu jednoho až dvou týdnů avizované kvalitní, tréninkové běhy, tak se do tréninku vraťte s lehce konzervativním přístupem.
První dva tréninkové běhy začněte lehkým, volným během - jen tak na pocit!! Pokud bude vše OK, tak se můžete vrátit k normálnímu tréninku dle Vašeho plánu. Nejdůležitější je v této fázi umět nejen naslouchat svému tělu, ale hlavně ho poslouchat!! (nebo obráceně??) Během těchto dvou volných běhů zjistěte, jak Vaše nohy a organismus vůbec, reagují na Váš běh.

Pokud jste však nevyběhli ani jednou během jednoho až dvou týdnů, tak vrácení se k Vašemu tréninkovému plánu bude trochu delší.
Místo jednoho až dvou volných běhů musíte počítat se čtyřmi až pěti. Někteří dokonce až s osmi. Zkrátka nesmíte nic uspěchat, a jak bylo zmíněno již výše - poslouchejte co na to Vaše tělo.
I svůj dlouhý běh, respektive nejdelší běh týdne, upravte, tedy zkraťte, než je dle tréninkového plánu uvedeno.
Druhý týden (třetí týden - záleží na počtu tréninkových dnů v týdnu) by už mohl být opět dle tréninkového plánu.

Pokud Vaše tréninková pauza byla 3 až 4 týdny (během této pauzy jste mohli absolvovat alespoň volné běhy), tak budete muset upravit svoje běžecké cíle a mety.
Závod na půlmaraton budete moci absolvovat, ale v žádném případě nečekejte svůj nejlepší výkon. Zkrátka dostali jste se do takové pozice, že závod ANO, ale ........na super výkon zapomeňte.
Případnou účast na maratonu by jste si měli radši rozmyslet. Lepší je totiž maratonský start odložit, případně si vybrat kratší závod (pokud nemůžete být bez závodu), než si zásadně koledovat o zranění.
Kolikrát je totiž lepší, než se účastnit závodu za každou cenu, opětovně zahájit svůj trénink dle plánu a podívat se po nějakém závodě v období po 16 - 20 týdnech.
To potom můžete být opětně nejen konkurenceschopný, ale i běžet na svůj nejlepší čas.

Pokud Vaše "absolutní" běžecká pauza byla 3-4 týdny (úplně bez běhu), tak by jste tuto pauzu měli brát jako bod "nula". V žádném případě se nesnažte pokračovat ve svém tréninkovém plánu tam, kde jste přestali!! Místo toho začněte opravdu od "nuly". Je to rozhodně ta nejlepší volba, co můžete udělat. To nejen pro Vaše fyzično, ale i duševno., nebo chcete-li psychično.
Na závody typu půlmaratonu a delších distancí v tomto okamžiku rozhodně zapomeňte!!
Doporučuji si vytyčit nový cíl, nový maraton či půlmaraton, a jít (tedy v tomto případě spíš běžet) mu naproti.

Běh není vždy nejdůležitější věcí v životě, ale i tak běhu ZDAR!

every