respektive jejich skladbě??
Existují dva typy běžců, ti, kteří jsou "od přírody" rychlí, mají vynikající rychlostní předpoklady. Jejich výkon bude lepší na kratších distancích. Pak jsou zde ti, kteří jsou "od přírody" vytrvalí, respektive mají vynikající vytrvalostní předpoklady.
Většina běžců, pokud nejsou individuálně trénováni opravdovými odborníky, nesleduje nějaké generické tréninkové programy. Trénují podle nějakých plánů, které "neřeší" rozdíly ve skladbě svalových vláken běžce a jejich přidružených metabolických profilů.
Skladba vláken, která tvoří jednotlivé svaly, totiž výrazně ovlivňuje váš výkon.
Lidé mají tři různé typy svalových vláken.
Pomalá vlákna, která jsou "nosná" pro všechny vaše běhy v aerobním pásmu.
Rychlá vlákna, která jsou "nosná" pouze pro vaše aktivity v anaerobním pásmu, tzn. takové činnosti, jako je sprint, skoky, atd.
Vlákna, která představují "přechod" mezi těmito dvěma "extrémy", tzn. pro delší anaerobní činnost s poměrným silovým zatížením, jako je např. běh na 400m.
Právě skladba, respektive procentuální zastoupení těchto vláken ve svalstvu, určuje, jestli máte více předpoklady pro sprinty a nebo jestli budete spíš vytrvalec. Nicméně, dokonce i v rámci skupiny třeba vytrvalců existuje rozdíl v množství pomalých vláken. Někteří běžci mohou mít 90 % pomalých a 10% rychlých vláken, a to jsou např. maratonci, zatímco jiní mohou mít poměr 60:40, a ti budou mít spíše větší šance jako mílaři.
Jak zjistíte skladbu vašich svalů, co se týče poměru svalových vláken?
Samozřejmě přesně to zjistíte lékařsky - svalovou biopsií. Ovšem můžete to i odhadnou dle následujícího.
1. pří závodě
a) pokud jste schopni při závodu ve střední části distance držet tempo se soupeři, ale již "nestíháte" při závěrečných 800 - 400m.
b) pokud jste v závěrečných 800 - 400m schopni zrychlit, tak je pravděpodobnost, že máte převahu rychlých vláken.
2. při tréninku - jaký typ tréninku je pro vás "jednodušší a přirozenější":
a) to jsou dlouhé intervaly (úseky 800 metrů a více s opakováním), dlouhé běhy atd.
b) to jsou krátké, rychlé intervaly (200 - 400m)
Pokud jste odpověděli a), máte pravděpodobně převahu pomalých vláken a pokud b), tak budete mít převahu rychlých vláken.
Pokud budete znát typ vašich svalových vláken, respektive jejich složení, tak potom budete moci efektivněji trénovat. Zatímco většina běžců trénuje stejně, pouze na konkrétní závod, tak vy by jste měli trénink přizpůsobit vaší fyziologii. Například, pokud poměr vašich vláken je 90:10, tak optimální vaší závodní tratí by měl být maraton a v tréninku by jste se měli zaměřit na objem naběhaných kilometrů a tempo běhu.
Pokud máte poměr 60:40, tak vaše silná stránka bude na mílařských distancích (800m až 1 míle), a váš trénink by se měl zaměřit na menší objem naběhaných kilometrů a větší množství intervalových běhů.
Více cest k jednomu cíli.
Pokud by se měli oba typy běžců připravit na závod na 10km, tak běžec (maratonec) by měl ze začátku běhat delší úseky, např. 1200m v závodním tempu na 5km a postupně tempo zvyšovat až na závodní na 3km.
Druhý běžec (mílař) by měl běhat kratší úseky, např. 800m při závodním tempu na 3km a postupně prodlužovat úseky až na 1200m a nebo délku úseků nechat stejnou a zvyšovat počet opakování.