Když vám diagnostikovali nadměrnou PRONACI. Co to vlastně je ta pronace??
Co je to PRONACE??
Pokud jste si nechali v nějaké běžecké prodejně analyzovat, respektive diagnostikovat váš běžecký projev (došlap), a byla vám zjištěna nadměrná pronace, a hned vám byla nabídnuta stabilní obuv, tzn. obuv s kontrolou pronace, tak není třeba si z toho dělat těžkou hlavu.
Zkrátka budete v těch 80% lidské populace, která pronuje. Ano, je to tak. celých 80% lidí pronuje a jen 20% supinuje (opak pronace).
Ovšem je třeba podotknou, že v těch 80% jsou zahrnuti jak lidé, co mají mírnou, nebo chcete-li střední pronaci, tak i ti, co mají pronaci nadměrnou.
Mezi těmito dvěma skupinami je zásadní rozdíl.
Každý z těch 80% pronuje, ale nadměrná pronace může vést a také většinou vede ke zraněním. Dobrou zprávou však je, že s nadměrnou pronací se dá "bojovat" nejen již zmiňovanými speciálními, běžeckými botami, tzn. botami s kontrolou pronace (stabilní).
Co to tedy vlastně ta pronace je??
Je to v podstatě "reakce" nohy na dopad na zem. Je to takové "vyrovnání", které pomáhá při udržení vlastní rovnováhy a poskytuje určitou absorpci nárazů, které vznikají právě při dopadu. Když noha dopadne na zem, tak se lehce zploští (klenba) a nakloní se směrem dovnitř ke středové ose těla a současně svaly dolní končetiny pomáhají udržovat kotník ve fázi dopad - odraz v optimální poloze.
Lidé s plochýma nohama nebo příliš nízkou klenbou mají tendenci mít vysoce flexibilní klenbu, která se zplošťuje příliš, tzn. dochází k nadměrné pronaci. V tomto případě noha poskytuje spoustu vlastního tlumení, ale nezachovává si svou vlastní dostatečnou strukturu, takže jiné části dolní končetiny, jako je střední tibialis a koleno, musí poskytovat "náhradní" podporu. Ovšem tato "náhradní" podpora je v podstatě přetížení, které je příčinou vzniku bolestivých stavů v avizovaných místech, které zákonitě omezují naše běhání.
Naopak lidé s vysokou klenbou mají často "nepružné" nohy, které je omezují v jejich přirozeném pohybu. Tím pádem jejich vlastní tlumení nárazů je velice nízké a tyto nárazy se přenáší a negativně projevují především v oblasti holeně a kolenou (samozřejmě se mohou projevit i jinde). Takže jim aktuálně pomohou běžecké modely, které jsou z kategorie tlumivých.
Toto však nemusí být způsobeno jen plochou a nebo příliš vysokou klenbou, respektive anatomickou stavbou nohy, ale může to být způsobenou i chybnou mechanikou běžeckého pohybu.
Tou chybnou mechanikou je míněn především dopad na patu, a pomalý, dlouhý krok. Proto, jako určitou "nápravu" lze použít následovné: krok zkrátit a zároveň ho zrychlit. Tím se totiž zkrátí čas nohy strávený na zemi a omezí se množství pohybu potřebného k tomu, aby se noha dostala do polohy, kdy se odráží od země.
Nadměrnou pronaci můžeme taktéž "opravit" tím, že se budeme snažit kadenci kroku udržet mezi 170 - 180 kroky za minutu bez ohledu na rychlost, respektive tempo a především, že nohou budeme došlapovat pod a nebo dokonce mírně za naše těžiště, a to nás zákonitě donutí došlapovat na přední, nebo střední část plosky nohy. Při každém kroku se zároveň snažte držet pánev ve stejné, vodorovné poloze (nedopusťte, aby se pánev kývala podle toho na jakou nohu zrovna došlapujete - posílení jádra). Toto bude významně prospívat k vlastnímu posílení pojivové tkáně mezi ploskou nohy a pánví a zároveň to je skvělý způsob jak posílit a stabilizovat kotníky a došlap vůbec. Což se samozřejmě pozitivně projeví na samotném běhu.
Takže jsou dvě, respektive tři cesty, kterými je možno se dát.
Ta první je, že si pořídíte v případě nadměrné pronace stabilní boty, a nic víc neřešíte........Běh zůstane stále stejný.
Potom tu je druhá cesta, že si pořídíte běžecký model bot bez kontroly pronace, a budete dělat vše proto (viz výše), aby jste provedli nápravu. Ovšem to se může díky radikální, rychlé změně zvrtnout a mohou nastat zdravotní problémy.
A pak je zde cesta třetí, která je mně nejsympatičtější a doporučuju ji (pro vlastní nápravu je lepší postupná, nenásilná změna), že budete mít na běh dva páry (to je stejně nejideálnější stav používat při svém běhu minimálně dva páry obuvi), jeden s kontrolou pronace pro delší běhy, kdy ke konci běhu už je patrná určitá únava, která se podepisuje na došlapu, a vy využijete avizovanou kontrolu pronace, a druhý bez kontroly pronace, pro kratší běhy, kde se budete snažit provádět optimální došlap. Samozřejmě + vše, co je popsáno výše pro nápravu došlapu. Tím dosáhnete nejen změny došlapu, ale i váš běžecký projev se zlepší.
Teď záleží jen na vás, kterou cestou se vydáte......