#RunEveryDay

Plavu si ani nevím jak …

Ano když už chceme plavat, tak prosím koukejme se na to jak. Plavání jako rekondiční, regenerační sport, je velmi dobrou variantou v zimním období nejen pro sportovce. Avšak i zde platí pravidlo: „dvakrát měř a jednou řež“. Ne každé plavání má pozitivní vliv na zdraví.

Pojďme si spolu probrat jednotlivá úskalí běžných plaveckých stylů.


Jako jediný zdraví prospěšný styl považujeme – ZNAK. Jeho přednost je především v komplexním kompenzováním celodenní zátěže těla gravitací. Ve stoji, v sedě, při pohybu… na nás gravitace působí a hrbí nás – doslova se dá říct - sráží nás na kolena.

 

Když se podíváme na běh, jako takový, projevuje se negativně především na kloubech dolních končetin, na bederní páteři, na dechových funkcích atd.

Při plavání se tělo dostane do horizontály, ve vodním prostředí dochází k protažení a odlehčení všech pohybových komponent těla. Kopavý pohyb dolních končetin např. u kraulu či znaku prospívá k mobilizaci a protažení struktur kolen, bederní páteře. Kyčelní klouby si rády uleví od nárazů a pohyby dolních končetin jsou v mírném postavení do vnitřní rotace v kyčlích a posilování v této pozici je dobrou kompenzací zátěžového postavení kyčlí především u mužů – široký sed s koleny od sebe.

Ženám, které často sedávají s nohou přes nohu (tedy, které mají rozvinutou jednostrannou asymetrii v oblasti pánve a kyčelních kloubů), pomáhá plavecký styl prsa k posilování zevní rotace a extenze (zanožení) v kyčli.

Čím je ZNAK mezi ostatními styly jedinečný?

Jeho předností je především tzv. extendovaná – tedy napřímená (protažená) pozice celého těla = leh na zádech. Aby tělo tuto polohu a celou techniku Znaku zvládlo zapojují se, v běžném životě opravdu zanedbávané, svaly. Aby zadek nešel ke dnu, musí se aktivovat hýžďové svalstvo, hamstringy a vzpřimovače páteře. Abychom nepili vodu musíme držet hlavu v mírném předklonu (brada na prsa). Tato poloha je pro mnohé začínající znakové plavce velice obtížná, aktivují se v ní hluboké svaly přední strany krku a ty se u koukání na monitor či televizi téměř neaktivují. Na krku se často aktivují povrchové svaly, které jsou jaksi od přírody silnější a zkracují se – proto mnohý z nás má tzv. předsunutou hlavu, „hrb“ za krkem apod. Při plavání na znak se hlava a krk spontánně dostávají do správné pozice. Spolupráce horních končetin (zabírání do vody za hlavou) působí pozitivní protažení celé přední strany hrudníku a posilování mezi-lopatkových a rameních svalů.

Pozn: při znaku držte bradu na hrudi – nevystrkujte. Pokud Vás začne bolet hlava je to znamením že se protahují zkrácené svaly na zadní straně krku - nácvik stylu provádějte šetrně a ne do bolesti.

Negativa ostatních plaveckých stylů:

Uvažujme, že zde mluvíme o hobby-plavcích a ne o vrcholových sportovcích

Kraul – přetěžuje krční páteř, pokud při plavání neponoříme obličej. Práce rukou podporuje zkrácení prsních svalů a rozvij hrudní křivky tzv. kyfózy.
Prsa – přetěžuje krční páteř, pokud nepotápíme při výdechu obličej, často nekvalitní především asymetrická technika, zkracování prsních svalů, prohnutí v páteři.
Motýlek – i když symetrická aktivita,probíhá ve smyslu ohnutí hrudníku a zkracování prsních svalů.

Takže plavte především pro zábavu, kupte si v prvé řadě plavecké brýle, ať můžete plavat dobrou technikou a položte se NA ZNAK.