#RunEveryDay

Trénink rychlosti | 1. část

Občas říkáme, že tomu tak není, ale všichni chceme běhat rychleji. Přestože často nejsme ochotni podstoupit, co je pro to nezbytné, nebo zrovna nejsme fyzicky schopni výkonů, jakých jsme dosahovali dříve, vždycky budeme chtít být rychlejší, než právě jsme.

Rychlost samozřejmě není všechno. Svůj běžecký pokrok můžeme posuzovat také z jiných hledisek (máme více životní energie a méně tuku kolem pasu, jsme všeobecně zdravější apod.), ale i tak pro drtivou většinu z nás zůstává hlavním ukazatelem zlepšení čas.

Neuběhli jste tutéž vzdálenost rychleji než vloni nebo minulý měsíc? To člověka nikdy nepotěší a pravda je, že mnohé z nás naplňuje představa tréninku zaměřeného výlučně na rychlost určitými obavami, i když si uvědomujeme, že bez něho se rychlejšími pravděpodobně nestaneme. Tento pocit mívají především začínající a nezkušení běžci, ale nemuseli by.

„Málo bolesti, málo radosti“ je totiž pouze jeden přístup k celé věci. Na své nejjednodušší úrovni po vás trénink rychlosti nebude chtít nic, než abyste si způsobili malé nepohodlí tím, že poběžíte jen o trochu rychleji, než jste běžně zvyklí. Zkuste se navíc držet níže uvedených pravidel a zjistíte, že opravdu není čeho se bát.

1. Nespěchat
Když s během začínáme, běháme třeba jenom každý druhý den a počet kilometrů zvyšujeme postupně. Nikdo přece na začátku nenaběhá 70 km týdně a stejně bychom měli přistupovat k tréninku rychlosti. Měl by přijít na řadu až po alespoň třech měsících pravidelného běhání a zezačátku nanejvýš tak jednou za deset dní.

2. Na začátku se zahřát, na konci zchladnout
Před každým tréninkem se minimálně 8 -10 minut rozklusávejte. Zvýší se vaše tělesná teplota, zrychlí se přívod krve do svalů a na rychlejší běh se připraví i vaše mysl. Ještě než se do "toho" pustíte, lehce strečujte a dejte si pár svižných rovinek. Trénink zakončete 5 -10minutovým vyklusáním a znovu strečinkem.

3. Někoho si najít
To je samozřejmě dobrá rada obecně, ale tady jde o to, že u někoho vyžaduje trénink rychlosti více úsilí a vůle než běžný běh, a proto je pro něho či pro ni snazší a příjemnější, když může trénovat s někým dalším. Jestliže se však chcete zlepšit, je důležité, abyste běhali s někým, kdo je zhruba na vaší úrovni nebo rychlejší.

4. Dát přednost kvalitě před kvantitou
Trénink rychlosti by měl představovat nanejvýš 15 % z celkového počtu kilometrů, které týdně naběháte. To není moc, a zpravidla je tak relativně snadné začlenit ho do tréninkového programu, který už máte.

Běžecké šortky Ronhill (pánské i dámské),  které Váš trénink určitě nezpomalí - https://1url.cz/nzJkR

 
3481_rh