jak se testoval běžecký model Nike Vaporfly 4%
(dle dostupných informací ze zahraničních serverů).
víte jak probíhala nezávislá studie ohledně úspory vynaložené energie 4%?? (už označení "nezávislá" je v mých očích - českého občana ovlivněného děním v českých zemích, docela zavádějící, když si představím, že studii určitého produktu financuje sám výrobce tohoto produktu. Asi, snad v USA je tato "nezávislost" možná, a funguje).
Málo se zmiňuje, že byly v rámci této studie porovnávány, chcete-li testovány jen tři modely, a to závodní modely Adidas Adios Boost 2 (v něm zaběhl Kimetto tehdy aktuální světový rekord na maraton - 2:02,57), Nike Zoom Streak 6 (v něm běhali mimo jiné doposud nejlepší maratonci běhající pod značkou Nike) a již zmiňovaný Nike Vaporfly 4%. Ovšem pozor, ten nebyl identický s modelem, který byl použit v rámci akce v Monze (Breaking2).
Takže bylo vybráno 18 běžců, jejichž výkonnost byla 10km pod 31minut (to by se u nás v ČR tato studie nemohla provádět, neboť tolik běžců s odpovídající aktuální výkonností bychom dohromady nedali) a velikost obuvi 10US. Ti jeden den testovali Adidas, druhý den Nike a třetí den Vaporfly.
Aby test byl OK, tak aby boty měly stejnou gramáž, tak se "dovažovali". Starší Nike byly o 4g těžší a Adidas o 51g. Nejsem žádný odborník na fyziku ani jiné podobné vědy, ale pokud botu, která je konstruována s nějakou hmotností, násilně udělám těžší, tak jistě ovlivním její parametry (těžiště, tlumení, příjem - výdej energie, atd.)....Nebo ne??
Běžci v jednotlivých modelech běhali ve třech rychlostních pásmech a při tom se měřila jejich spotřeba kyslíku. V podstatě něco podobného jako při zátěžovém testu. Ovšem nikde se neuvádí jak dlouhé distance běhali a v podstatě v jakém úsilí, respektive tepové úrovni. Jinak asi bude Váš běh vypadat při tepové maximálce a jinak při 85% maximálky.
Zjistili, respektive uvádí, že model Vaporfly zlepšil ekonomiku běhu oproti Adidas a nebo starším Nike u někoho o 1,59 a u někoho 6,26%, takže průměr u všech testovaných subjektů něco přes 4%.