Konstrukce běžecké obuvi a její role v biomechanice běhu
systematický přehled
Důsledky pro zranění a výkon související s běháním
Ačkoli byla úloha konstrukcí obuvi na zranění a výkonnost při běhu široce zkoumána, systematické přehledy účinků konstrukce obuvi na biomechaniku běhu byly popisovány jen zřídka.
Tento přehled se proto zaměřuje na relevantní studie zkoumající biomechanický účinek konstrukcí běžeckých bot na snížení zranění souvisejících s běháním a optimalizaci výkonu.
Bylo prohledáno pět databází a Footwear Science od ledna 1994 do září 2018 souvisejících biomechanických studií, které zkoumaly konstrukce běžecké obuvi, a přineslo celkem 1260 článků. Po odstranění duplicit a uplatnění vylučovacích kritérií na názvy, abstrakty a plný text zůstalo 63 studií rozdělených dle konsrukcí do skupin:
(a) tkaničky, (b) mezipodešev, (c) šířka paty, (d) DROP, (e) minimalistická obuv, (f) Barefoot Technologies, (g) pata, (h) svršek a (i) tuhost v ohybu.
Některé konstrukce běžeckých bot pozitivně ovlivňují proměnné související se sportovním výkonem a zraněním:
1) zvýšení tuhosti běžeckých bot v optimálním rozsahu může prospět proměnným souvisejícím s výkonem (karbonová destička v mezipodešvi);
2) měkčí mezipodešev může snížit nárazové síly při dopadu a rychlost nástupu zatížení;
3) tlustší mezipodešev může poskytnout lepší tlumicí účinky a zmírnit nárazy při došlapu, ale může také snížit "vnímání" chodidla;
4) Minimalistické boty mohou zlepšit ekonomiku běhu a zvýšit plochu průřezu a tuhost Achillovy šlachy, ale ve srovnání s běžnými botami by zvýšily zatížení metatarzofalangeálního a hlezenního kloubu.
Zatímco konstrukce bot mohou účinně ovlivňovat biomechaniku běhu, výzkum některých konstrukcí včetně šněrování bot, šířky paty, DROPU, technologie Barefoot, paty a svršku vyžaduje další podrobnější zkoumání, než bude možné vytvořit životaschopná vědecká doporučení.
Budoucí výzkum je také potřebný pro vývoj standardních testovacích protokolů pro stanovení optimální tuhosti, tloušťky a DROPU běžeckých bot pro optimalizaci proměnných souvisejících s výkonem a předcházení zraněním souvisejícím s běháním.
© Journal of Sports Science and Medicine.
Pozn. pokud se budete potřebovat poradit ohledně vhodnosti, respektive výběru běžecké obuvi, tak mě neváhejte kontakovat na pavel@babos-sports.cz