Moje zkušenost s New Balance M1080SB6
New Balance M1080SB6
(co vlastně znamená, respektive proč je tento model pojmenován tak jak je??? No, je to v podstatě jednoduché - M znamená, že to je mužský model; 1080 to je označení modelu jako takového - čím vyšší číslo, tím je model tzv. TOP, a 1080 je v hierarchii New Balance hodně vysoko, skoro nejvýš; a SB6 značí barevné provedení, v tomto případě silver + blue)
Podle mne, a vždy to tak uvádím, když představuji tento model běžcům, je to takový Rolls Royce mezi běžeckou obuví (nikdy jsem v Rolls Royce nejel, ale tak nějak si představuji jízdu v něm - komfort na prvním místě). Víte, že je v něm "zabudována" ta nejšpičkovější technologie, ale vně není vůbec vidět. Vše na něm a v něm je z těch nejlepších materiálů, aby byla bota co možná nejkomfortnější a tím pádem i nejpohodlnější. Na první pohled z něj čiší avizovaný luxus a tomu odpovídající cena, zkrátka určitá výjimečnost majitele. Pro svoji robustnost není tento model nijak rychlý, i když toto označení není u běžecké obuvi tak nějak na místě, neboť každý běžecký model je tak rychlý, jak rychlý je běžec, který v něm běhá. Jiné tempo bude zvládat u většiny z nás, a jiné u "firemních" běžců New Balance. Spíš se hodí napsat, že pokud by někdo hledal model, v kterém by chtěl trénovat intervaly, sprinty apod., tak by mohl použít jiný model - třeba tento MFLSHRL1 - goo.gl/h6McSm .
Nemá cenu zde rozepisovat všechny technologie, které jsou do tohoto modelu "napěchovány". To si každý přečte v technologickém popisu od výrobce. Nejlepší je osobní zkušenost.
Mám v něm už za sebou pár výběhů a zde jsou moje "osobní" pocity a zkušenosti.
Když jsem je poprvé nazul, tak aniž bych je nějak rozcházel (proč taky??), tak hned jsem si v nich dal 12km. Bylo to už za tmy, a tak jsem nikoho z kolemjdoucích neoslňoval novým, běžeckým modelem - úplně jim stačilo "oslnění" mojí běžící siluetou
Teď, když zde popisuji svoje pocity, tak abych se v nich utvrdil, jsem si jednu botu nazul, a tu druhou mám před sebou na stole. A je to tak!! I když jsem teď delší dobu běhal v běžeckých modelech různých značek, u kterých byl drop (výškový rozdíl podešve mezi přední a patní částí) 3; 4; maximálně 6mm, tak sice u tohoto modelu výrobce uvádí 8mm, ale já mám pocit jako by zde byl drop 0mm. Pod přední části plosky nohy a prsty mám pocit, jako bych zde měl neskutečně silnou vrstvu na stejné výškové úrovni, jako v patní části. Takovou, která i přes svoji tloušťku nijak negativně neovlivňuje stabilitu obuvi.
Časem uvidím, jestli to byl můj první, subjektivní dojem, a nebo jestli to byl fakt.
Jinak hloubka obuvi ideální pro mě - není ani příliš hluboká, že by mě lem obuvi dřela pod a na kotnících, ale ani mělká, že by měla tendenci se vyzouvat (i když konkrétně toto se dá eliminovat způsobem šněrování). Při běhu jsem si ještě všimnul, že i když nedisponuje technologií, respektive výrobce ji neuvádí, pro kontrolu pronace, tak mám pocit, že se chová, jako by ji měla. Já osobně totiž mám, nebo spíš mně dělá "dobře" obuv, která má lehkou kontrolu pronace. Při podrobnějším prostudování mezipodešve jsem zjistil, že jiná je struktura mezipodešve na vnější straně obuvi, a jiná na vnitřní!! A při mé zátěžové "zkoušce" mně připadá, že právě vnitřní část mezipodešve je tužší, než ta vnitřní (to však berte s rezervou - je to můj "domácí" test).
Takže co se týče povrchu, délky a tempa běhu, hmotnosti běžce včetně jeho došlapu, tak bych to viděl především na rovné, tvrdé povrchy jako je silnice, chodníky, respektive, beton, dlažba a podobné povrchy. Trailové, nezpevněné, nerovné povrchy bych v tomto modelu nedoporučoval (taky přece s Rollse Roycem nepojedete do terénu!! Na to si vezmete jiné auto). Co se týče vzdálenosti, tak zde je možno od těch nejkratších, až po ty několik desítek kilometrů dlouhé v různém tempu, ale spíš bych to viděl na tempo odpovídající aerobní zátěži. Hmotnost běžce značně ovlivňuje výběr běžecké obuvi víc než hmotnost obuvi samotné. Zde bych to viděl pro běh střední a nižší intenzity u běžců spíš střední a vyšší hmotnosti. U běžců vyšší hmotnosti si s klidem dovedu představit, že tento model použijí i jako závodní (pokud jim nejde o překonávání různých rekordů, ale spíš o to, co možná nejméně si "poškodit" svůj organismus během, především nárazy, které při běhu vznikají....A došlap?? Dle výrobce, jelikož je tento model uváděn jako tlumivý, bych to viděl pro došlap neutrální, a supinaci, ale dle mého subjektivního pocitu, bych se přikláněl i pro lehce pronační došlap (to je můj případ a uvidím dále, jestli jsem se mýlil a jak, či nikoliv.....)
Ještě jedna technická: pokud díky nedostatečné trénovanosti, nebo Vaší vyšší hmotnosti, či únavě ke konci běhu a nebo běžeckému stylu, běháte, respektive dopadáte na celou plosku nohy, případně dokonce běháte přes patu, tzn. při běžeckém kroku dopadáte na patu), tak to nevadí. Všechno toto Vám tento model "odpustí".
Tak běhu zdar, je neděle 25.2.2018, 11:21hod., obouvám si avizované M1080SB6 a vybíhám......