Nové versus staré (běžecké boty)
nové versus staré (běžecké boty)
I to se Vám může stát při výměně, respektive přechodu ze starých (jsou už na absolutním konci své životnosti, možná už i za ní) na nové běžecké boty.
Nejvíce to je markantní, když přejdete v rámci toho samého modelu, zkrátka, že díky spokojenosti se stávajícím modelem si pořídíte ten samý. A hle.... Samozřejmě hned zjistíte, že ten nový model je úplně "jiný" než ten starý. Nejenom, že je "hezčí", ale je především měkčí, tlumivější, pohodlnější, třeba i stabilnější, i když v tom starém jste měli také super pocit, než jste však dali na nohy ten nový.
Ovšem po dvou, třech či čtyřech dnech se Vám může stát, že zjistíte, že Vás najednou začíná pobolívat třeba pod kotníkem, nebo část nártu, či hrana plosky nohy, zkrátka Vás začne při Vašem běhu omezovat bolest, aniž by jste si byli vědomi, že jste špatně došlápli, že jste enormně zvýšili tréninkové dávky, nebo něco podobného.
Zkusíte to přeběhat a budete-li mít štěstí, tak to i přeběháte (nejsem zastáncem přeběhávání čehokoliv - jak říkával kdysi jeden velice fundovaný lékař, který mně vždy pomohl: "Dělej vše do bolesti, nikdy ne přes bolest!"), a nebo to při troše smůly nepřeběháte a budete si muset dát pauzu.
Stále Vám však bude v mozku hlodat co bylo příčinou?? Vždyť jste si pořídili nové boty, které jsou pro Váš běh optimální (pro Vaši hmotnost, pro terén v kterém běháte, pro Váš došlap,......), tak proč???
Vysvětlení je jednoduché = ano, pořídili, ale pozdě!! Ono se totiž stalo následovné. Při běhání v tom stejném modelu, den co den, respektive trénink co trénink, došlo k tomu, že v průběhu tohoto času se nohy začala přizpůsobovat botě a bota noze, respektive Vašemu došlapu. Po čase to došlo do takového stádia, že bota co možná nejméně "odporovala" noze a noha botě. Stačí se jen podívat z blízka, jak se bota v průběhu času mění. Tam je víc oběhaná, tam je víc vytlačená, tam je vrásčitá, atd., atd. Zkrátka žádná bota (snad jedině ta Španelská) nevydrží vše a hlavně na věky. A teď si představte, že vyběhnete v úplně nových botách, a klidně to může být ten stejný model, a co se stane... Najednou, velice rychle Vaše nohy zjistí, že jim v jejich "přirozeném" pohybu, který braly jako přirozený v oběhaných botách, něco vadí, nebo vysloveně překáží a brání. A začnou na to reagovat. Většinou tím, že v místě "přetížení" začnou bolet, v některých případech dojde i k otoku (nebývá většinou nijak velký, ale bolestivý je). V tomto případě za to však boty nemohou, ale může za to Váš pozdní přechod do nových bot.
Jak z toho ven?? Jednoduché řešení. Většina běžců si vede tréninkový deník (jestli nevedou, tak by měli), nebo alespoň mají zhruba přehled, kolik km mají v botách naběháno, respektive v jaké fázi životnosti se právě jejich boty nacházejí. Pokud tedy mohu doporučit, tak Vám navrhuji následující: Když budete mít stávající běžecký pár bot v půlce životnosti, tak si pořiďte druhý (klidně může být stejný, stejně tak může být jiný a to nejenom v rámci značky, ale třeba i od jiné, ale podmínka je, aby byl vhodný pro Vás, pro Vaše parametry, jak fyzické, tak běžecké) a následně tyto dva páry střídali. Jeden trénink ve stávajících (starších), jeden v nových a tak to střídat dokola. Po čase ten starší bude na konci své životnosti, tak ho vyřadíte a pořídíte si nový, a ten co byl dříve nový bude v půlce svojí životnosti (přejde do "kategorie" starších) a tak to bude pokračovat. A to ještě nemluvím o tom, že boty vám vydrží déle - i ony, stejně jako vy, potřebují čas na regeneraci.
Proto doporučuji běhat minimálně dva páry obuvi. Když jich bude více, žádná škoda, ale dva jsou minimum.
Přeji Vám krásné poběhání a co možná nejméně běžeckých omezení....