#RunEveryDay

Pohodlný/á nemusí automaticky znamenat vhodný/á (běžecká obuv)

Hispalis4

 

Na základě svojí dlouhodobé běžecké zkušenosti  a i dlouhodobé zkušenosti prodeje běžeckého vybavení jsem k tomuto závěru dospěl. Dospěl jsem k tomu už dříve, ale až teď jsem se odhodlal tuto svoji zkušenost zveřejnit.

Každý (doufám, že každý) běžec podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a i náležitých vědomostí, případně spolu s prodejcem vybere pohodlný a vhodný nebo chcete-li vhodný a pohodlný běžecký model a začne v něm běhat. Běhá a běhá a běhá a časem se může dostat do bodu, kdy se mu boty budou zdát stále stejně pohodlné, ale co se týče vhodnosti, tak díky používání se už mohou stát méně vhodnými. To si ani neuvědomí a případně ani nepřipustí a běhá a běhá dál.  Zkrátka tělo, respektive noha, si botu pěkně přizpůsobila k obrazu svému a je spokojena.

Časem se však může dostat do dalšího bodu, kdy boty se mu stále mohou jevit  ještě jako pohodlné, ale co se týče vhodnosti už mohou být vysloveně nevhodné. Běh a vlastní opotřebení se na nich již tak "podepsalo", že původní vhodné technologické parametry mohou být zásadně negativně ovlivněny.  Tělo v podstatě samo sebe ošálí. Zkušený běžec se do tohoto bodu většinou nedostane, ale i jemu se to může stát.

Tomuto bodu se dá předejít a to docela jednoduše. Není totiž vůbec na závadu, spíše naopak, jednou za čas si svoje běžecké boty řádně prohlédnout a vypozorovat případné změny. Nemám tím na mysli, jak jsou zaprášené a nebo jinak znečištěné, ale jak se na nich projevilo běhání, tzn. jak je oběhaná podešev, kde nejvíce a kde naopak nejméně, jak se vrací a nebo již nevrací do původního stavu a tvaru mezipodešev - jestli jsou již na ní viditelné třeba méně nebo více hluboké vrásky - znak toho, že už i tlumení není to, co bývalo; jak to vypadá s tvarem podešve, jestli je ještě ta původní "kolíbka" a nebo už ne; jestli se ohýbá tam kde má a měla a nebo někde jinde, a nebo všude, atd. Zkrátka dle toho i laik může poznat, že bota už má to svoje, co se týče běhu, za sebou, a že se může případně "posunout" do kategorie pracovní obuvi. Pokud běžec tento bod přece jen přeběhá a pokračuje, tak právě od tohoto bodu si může "zadělávat" na zdravotní problém, který může a také nemusí přijít. Pokud přijde brzo, tak to je dobře z důvodu diagnostikování vzniku a hlavně příčiny zdravotního problému. Pokud to je po delším čase, tak čím ten čas bude delší, tak diagnostika vzniku zdravotního problému může být složitější. 

Cushion Socklet - Pink - 1

Ovšem je třeba mít na paměti, že vznik případného zdravotního problému výrazně ovlivňuje i odolnost běžce. Za dobu, co se pohybuji kolem běhání, tak jsem potkal opravdu odolné běžce, kteří běhali hodně a dobře v tak "vyběhaných" botách, a ještě si na pravou nohu mohli obout levou botu a na levou nohu pravou botu a o dvě čísla větší, a nikdy si žádný zdravotní problém nevyběhali. Potkal jsem se však s běžci, kteří se nechali natočit kamerou dvě a nebo 3D na běhátku, nechali si skenovat nohy, měřit došlap, trénovali podle chytrých hodinek a i pod vedením trenéra, a stále měli nějaký zdravotní problém. Zkrátka většinu svého běhání nebyli nikdy stoprocentně OK. To je však na jiný příspěvek, třeba někdy příště.

Je dobré vědět, že bota sama o sobě zdravotní problém nezpůsobí, ale že se na něm více nebo méně může podílet. Případný zdravotní problém je vždy důsledkem "spolupráce" v tomto případě spíš "nespolupráce" běžecké obuvi, uživatele a zátěže!! To už jsem se však dostal trochu jinam než jsem chtěl.

Když se vrátím k danému "pohodlný/á nemusí automaticky znamenat vhodný/á", tak "vztah" běžec - běžecká obuv může projít čtyřmi body:

  1. pohodlný - vhodný
  2. pohodlný - méně vhodný
  3. pohodlný - nevhodný
  4. nepohodlný - nevhodný

První dva jsou ještě OK, ale  ten třetí a čtvrtý bych nedoporučoval pokoušet.  Bohužel stále jsou běžci, kteří až když "projdou" 4. bodem, tak začnou uvažovat nad koupí nové běžecké obuvi!! A to už může být a dost často bývá, pozdě, co se týče zdravotních problémů, které výrazně "odstartuje" právě stav běžecké obuvi.

Je pravdou, že někteří běžci si evidují naběhané kilometry v tom daném modelu, ale dle mne to není tak úplně "přesné" nebo dostačující.

Pro názornost uvedu příklad: jsou dva běžci, kteří si ve stejný den koupí ten stejný běžecký model (později zjistíte, že to rozhodně není ideální a hodné následování), dokonce mají i stejnou velikost obuvi, výkonnost, trénují a závodí naprosto stejně, běhají i po stejných površích, i o ni stejně pečují. Tedy vše úplně stejně  jen s jedním "nepatrným" rozdílem, že jeden běžec váží 60kg a ten druhý metrák...... Takže ať chceme nebo nechceme, tak životnost jejich obuvi, měřena v naběhaných kilometrech, rozhodně nemůže být stejná. A o výběru stejného běžeckého modelu ani nemluvě....

Pozn. ještě k těm naběhaným kilometrům a životnosti běžecké obuvi.  Může se mně stát, že budu běhat v tom úplně stejném běžeckém modelu, po stejném povrchu, při stejné intenzitě a i mojí hmotnosti, a po stejném počtu naběhaných kilometrů, jeden bude téměř jako nový a ten druhý bude totálně KO. Proč?? V jednom budu běhat každý den a v tom druhém budu běhat obden (budu ho střídat s jiným modelem). Zkrátka i běžecké boty, stejně jako běžci, potřebují mezi běhy nějaký ten čas na regeneraci!!

Tak to jsem měl na srdci a teď již i na ......webu :-)

To nic nemění na tom, že vám všem přeji bezproblémové poběháníčko.