Úloha technologie běžeckých bot v prevenci zranění
Stručně řečeno, je možné, že úloha technologie běžeckých bot v prevenci zranění byla do značné míry přeceňována.
Kromě těchto předběžných závěrů se zdá, že stále platí některá základní pravidla, jako je subjektivní pocit pohodlí (?) při výběru běžecké obuvi, postupný a opatrný přechod na nový pár a naslouchání svému tělu při tréninku (pokud to umíme). Stejně tak je pravděpodobně dobré střídat páry běžeckých bot, aby se zabránilo systematickému mechanickému přetěžování a umožnil se postupný přechod na nové boty.
Nejdůležitějším aspektem prevence zranění může být nakonec vzdělávání sportovců (běžecká inteligence), které běžcům umožní vyvinout si vlastní optimální strategii sebeřízení. Vědci totiž mají tendenci hledat skupinové efekty, přičemž rozdíl mezi testovanými podmínkami je takový, že se cítí jistí (tj. statisticky významný).
Každý běžec je však jedinečný a může se danému typu obuvi přizpůsobit po svém. Tyto individuální adaptace se nemusí nutně promítnout do významných skupinových výsledků, které by podpořily nějaké silné vědecké tvrzení. V tomto ohledu může věda poskytnout obecná vodítka, ale konečné rozhodnutí bude vždy individuální a mělo by být pokud možno založeno na správných a nezkreslených informacích.
Ačkoli někteří rádi přijmou jednoduchou lež ohledně role obuvi v prevenci zranění, pravda je mnohem složitější.
Při zobecňování výsledků výzkumu i při zvažování zjednodušených vysvětlení je třeba postupovat obezřetně a se zdravým rozumem.
Pozn. s použitím zahraničních materiálů a osobních zkušeností