Kofein je alkaloid, který příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu. Jedná se pravděpodobně o nejrozšířenější stimulant na světě, který se užíváním ve větším množství stává drogou.
Jeho nejčastějšími zdroji jsou čaj, káva a kolové nápoje. Zajímavou informací, kterou vytrvalci mohou teoreticky obrátit ve svůj prospěch, je rychlost vstřebávání kofeinu z jednotlivých zdrojů. Z kávy a koly se vstřebává už po několika minutách po požití, u čaje je to až po 40 minutách, protože obsahuje jiné alkaloidy, které jeho vstřebávání oddalují.
V průměru kofein opouští tělo přibližně 5 až 6 hodin po požití.
Je notoricky známo, že kofein příznivě stimuluje centrální nervový systém - tím oddaluje únavu (nejvíce duševní), zbystřuje myšlení a celkově zlepšuje koncentraci. Z dalších účinků jsou prokázány např. zrychlení tepové frekvence, uvolnění hladkého svalstva, rozšíření tepen nebo podporou funkce oběhového a respiračního systému.
Velkou oblibu mezi sportovci zaznamenal kofein mj. i proto, že jeho stimulací centrální nervové soustavy dochází k odbourávání tuků i v „klidovém“ stavu.
Kofein tím de facto přispívá k mobilizaci tukových zásob (zvýší se obsah mastných kyselin v oběhovém systému) a způsobuje, že pracující sval využije tuk jako zdroj energie.
To pak v průběhu vytrvalostního treninku odsune vyčerpání zásob glykogenu a prodlouží dobu, kterou jsme schopni podávat výkon se zdrojem energie v podobě tuků.
Jako mnoho jiných látek má i kofein svoje úskalí. Jedno z nejčastěji citovaných spočívá v tom, že při jeho pravidelném příjmu se náš organismus stává rezistentní a dokonce na něm může vzniknout i závislost.
Při vysokých dávkách má tendenci se projevovat zrychlením srdeční činnosti, bolestmi žaludku (z důvodu překyselení), přechodně i zvýšením krevního tlaku.
Navíc je kofein poměrně silným diuretikem – pokud např. zkombinujeme vytrvalostní trénink, při kterém se intenzívně potíme, s dávkou kofeinu, který u vyšších dávek tělo odvodňuje, není toto z praktických důvodů šťastná kombinace.
Pokud se běžci i přesto rozhodnou s kofeinem manipulovat ve svůj (domnělý) prospěch, měli by si být vědomi, že svým močopudným účinkem může z těla odplavovat především draslík, který hraje klíčovou roli při správném hospodaření s tekutinami.
Navíc takto odplavuje z těla i zinek, jehož nedostatek se projeví snížením antioxidační kapacity organismu (to se následně projeví oslabením imunitního systému) a vápník, který se spolupodílí na svalovém napětí a funkci srdečně-cévního systému.
Každý běžec by si tedy sám měl odpovědět na otázku, zda se mu vyplatí riskovat toto spektrum vedlejších účinků kvůli omezené schopnosti kofeinu mírně podporovat celkovou výkonnost.
Zde kofein nenajdete, ale v každém případě podpoří Váš běh - běžecké doplňky Ronhill