#RunEveryDay

Je běh pro člověka zdravý, prospívá jeho zdraví?

Už dlouho mě tento námět ležel v hlavě a pod vlive předvčerejší diskuse na sociální síti, kde si někdo "stěžoval", respektive bědoval nad svým zdravotním problémem - patní ostruhou, jsem se rozhodl, že o tom zkusím napsat: "Je běh pro člověka zdravý, respektive prospívá jeho zdraví??"

Já osobně si myslím, že ano, ale......

Hned se pokusím vysvětlit to "ale".

Běh pro člověka je sice druhým nejpřirozenějším pohybem hned po chůzi, když pominu sezení a ležení (to může být pro některé ta nejpřirozenější aktivita), což ale já nepovažuji za pohyb:-), ale to ještě neznamená, že jako fyzická aktivita je pro každého.
Na samém začátku je limitující zdravotní stav. Můžete mít nějakou vrozenou (zde nechci přímo říci vadu), ale nějaké zdravotní omezení, které Vám zkrátka nedovolí provozovat běh. Stejně tak to může být prodělaný nějaký úraz, nějaká nemoc, zkrátka něco, co Vás zdravotně limituje a běh není Vaším šálkem kávy.
Zde bych však chtěl upozornit, že rozhodnutí jestli je běh pro Vás v tomto případě vhodný či nevhodný a nebo dokonce nebezpečný, bych nechal vysloveně na odborníky a ne na různá diskusní fóra či jiný podobný zdroj informací.
Jde "jen" o Vaše zdraví a tak bych se podle toho choval a rozhodoval.
Pozn. samozřejmě mám na mysli odborníky - odborníky, ne ty, co na svoji otázku zda běháte si hned sami odpoví, tak neběhejte a nebo podívejte se do občanky. Tak tito ne!!
Potom dalším a myslím si taktéž velice limitujícím faktorem je Vaše hmotnost. Nechci Vás tady díky Vaší hmotnosti, respektive Vaší nadváze (o tu tady jde především a pokud je) odrazovat od běhu. To v žádném případě. Doporučuji Vám však, ještě než začnete se souvislým během, zredukovat Vaši hmotnost na přijatelnou mez, vhodnou pro běhání. Tím mám na mysli, že pokud máte nadváhu, tak radši začněte pozvolna chůzí (tu se snažte časem prodlužovat a časem i zrychlovat - zde bych se řídil stejně jako u běžeckého tréninku - buď zvyšujte objem kilometrů při stejném tempu a nebo zvyšujte tempo při stejném objemu kilometrů.
Nedoporučuji zvyšovat zároveň tempo a i objem kilometrů). Vůbec nemějte špatný pocit z toho, že chodíte, když ostatní běhají.
Mějte na paměti, že všechno chce svůj čas a to platí i u běhu. V podstatě pro Vaše klidné svědomí, tuk se nejlépe spaluje, při aerobní zátěži, tzn. do cca 75% Vaší maximální tepové frekvence, a to může být u Vás zrovna při chůzi (pokud máte již měřič tepu, tak uvidíte sami a pokud ne, tak aerobní zátěž je taková, kdy při Vaší chůzi, či běhu ještě můžete plynule mluvit, aniž by jste se nějak extra zadýchávali).
Až už budete mít chůzi patřičně zvládnutou a Vaše hmotnost bude v přijatelném poměru k Vaší výšce, a Vaše tělo už bude fyzicky na takové výši, že se budete moci rozběhnout, tak se rozběhněte. Pro začátek můžete začít praktikovat indiánský běh (střídání chůze s během) a časem uvidíte.
Postupně začnete zkracovat úsek chůze a prodlužovat úsek běhu, a za nějaký čas (nespěchejte, jestli to budou týdny či měsíce nehraje roli) úseky chůze zmizí a zůstane jen běh. A o to Vám šlo, ne??
Ptáte se proč nemůžete rovnou začít běhat i když máte nadváhu?? Jednoduchá otázka a jednoduchá odpověď.
Při běhu, respektive při dopadu nohou na cestu, po které běžíte, vznikají nárazy, které jsou 2 - 3 násobkem Vaší hmotnosti. Takže proč ještě toto zatížení zvyšovat vlastní nadváhou?? a "zahrávat si" s možným vznikem zdravotních problémů??

Samozřejmě pozvolna by měli začínat i ti, co sice nemají nadváhu, se rozhodli ať už v rámci běžeckého boomu, a nebo sami od sebe, běhat.
Ti, co již nějaký sport před vlastním během dělali budou rychleji postupovat ve své běžecké dovednosti, ale i zde radím být obezřetný.
Vidím to stále kolem sebe jak běžci začátečníci se stále snaží něco dohnat. Nedoženete vůbec nic, spíš sebe uženete a v horším případě si uženete nějaké zranění. A to je další bod - nespěchat!! Vše chce svůj čas. Stále to opakuji a stále to budu opakovat.