#RunEveryDay

Životnost běžecké obuvi

V podstatě věčné téma, obzvláště v poslední době právě v době probíhajícího běžeckého búmu.

Už jsem četl různé kilometrové a mílové hranice, od 300km, přes 300mil a 600km a 600mil až k 900km, kdy je třeba běžeckou obuv vyměnit. Tyto a jim podobné údaje můžete nalézt na různých webových stránkách různých prodejců běžecké obuvi, na různých stránkách zaobírajících se běžeckou tématikou, v běžeckých časopisech taktéž, ale kde jsem je nikdy nenašel (asi jsem neměl štěstí, nebo jsem moc nepátral) jsou stránky samotných výrobců běžecké obuvi. Ptám se proč?? Jsem přesvědčen o jednom, že ať se prodejci holedbají tím, že mají eminentní zájem o zdraví běžců, o jejich běžecký komfort, a tím tedy souvisejícími informacemi o životnosti a tím pádem i bezpečnosti běžecké obuvi, tak jejich zájmem je především prodat. Čím prodáme běžecké obuvi více, tím lépe. Takže v prvé řadě obchod a pak vše ostatní (*). Jak by jinak bylo možné, že přes takovýto servis je čím dál tím víc zdravotních problémů a zranění?? Jen se podívejte kolem sebe, kolik lidí propadnuvších běhu v současné době neběhá díky nějakému zdravotnímu problému, chcete-li zranění!! Nové boty co nejčastěji, běžecká diagnostika v každém běžeckém obchodě, na každém kroku běžecký odborník a výsledek = jedno zranění za druhým!! To přece nemá logiku. Nebo má??

Teď k té vlastní životnosti běžecké obuvi a jejímu kilometrovému upřesnění.

Jen si představme, že se bude jednat o naprosto identický běžecký model, který budou používat běžci, kteří budou provádět úplně identický trénink (stejnou kilometráž, stejné tempo, stejný styl, stejný došlap, stejný povrch po kterém budou běhat, budou se o obuv stejně starat, atd.) jen bude jeden zásadní rozdíl (teď to přitáhnu hodně za vlasy) - jeden běžec bude mít hmotnost 50kg a ten druhý 100kg. Teď si tipněte, kterému běžci boty vydrží déle v komfortním stavu. Mám Vám napovědět a nebo to již víte sami?? To se zde nebavíme o rozdílu několika kilometrů, nebo desítek kilometrů, ale stovek kilometrů.

Teď třeba další příklad. Bude se jednat taktéž o naprosto identický, běžecký model, dokonce se bude jednat o úplně identické běžce (stejná hmotnost, stejný trénink......), jen bude opětně jeden rozdíl. Jeden bude běhat po asfaltu a podobných površích, a ten druhý po pilinové dráze. Mám Vám napovědět, kterému boty vydrží déle v komfortním stavu?? Domnívám se, že nemusím. Zde se opětně bavíme o rozdílu stovek kilometrů.

Ještě jeden příklad a už toho příkladování nechám (samozřejmě těch příkladů je nespočet). Představme si opětně ten stejný běžecký model, dva běžce taktéž úplně identické (stejná hmotnost, stejný trénink....), jen bude opětně jeden rozdíl. Jeden běžec bude používat pro svůj trénink pouze ten jeden pár a ten druhý ho bude střídat s dalšími dvěma páry. I zde je na místě, že druhému běžci vydrží v komfortním stavu ten avizovaný pár více kilometrů než tomu prvními. Teď zde nemám na mysli dny, ale opětně naběhané kilometry. Ptáte se proč?? Jednoduchá odpověď - ona totiž ta bota bude mít více času si mezi jednotlivými běhy "odpočinout", "nadechnout se" lépe vyschnout, atd. Zkrátka mezi jednotlivými běhy "načerpá" zpět daleko více energie pro další běh. Oproti té, co používá první běžec, kdy je bota v jednom zápřahu, nestačí pořádně vyschnout, odpočinout si, a načerpat ztracenou energii (zde nemám na mysli, když se jde běžec proběhnou jednou za týden, ale běhá častěji). I zde se budeme bavit o stakilometrových rozdílech životnosti obuvi.

Proč tomu tak je, že dnes nejenom prodejci, ale už i někteří běžci jednohlasně mluví o trvanlivosti běžecké obuvi do 1000km bez jakékoliv další specifikace zátěže obuvi? Jsem přesvědčen o tom, jak jsem psal již výše - u některých prodejců to je především obchod, u těch některých běžců to je především ten důvod, aby nešli (nebo neběželi) proti proudu a ukázali se jako naprostí odborníci a znalci věci. Potom je zde ještě skupina běžců, kteří si o kilometrových hranicích využitelnosti běžecké obuvi myslí svoje a řídí se svými zkušenostmi. Ty jsou totiž absolutně nenahraditelné. Ti většinou svoje poznatky nikde extra neventilují - nemají potřebu se někde "sebeprezentovat". Ti "pouze" běhají a to jim dává tu radost, kterou v běhu hledají a nacházejí.

Jak to tedy s tou trvanlivostí té běžecké obuvi vlastně je??

Ano, žádný běžecký model Vám nevydrží na věky. To ani v případě, že běháte občas a nebo vůbec ne. Buď boty oběháte, to je ta lepší varianta, a nebo Vám je "sežerou" moli :-) (to v případě, když si boty zakoupíte a schováte na "lepší" časy).

Nebudeme teď řešit hmotnost běžce, jeho intenzitu běhání, povrch po kterém běhá..... Budeme zde řešit jak se běhání "podepisuje" na běžecké obuvi, a my budeme mít důvod ji vyřadit z běžecké činnosti. Píši zde cíleně vyřadit z běžecké činnosti, neboť hodně z nás ji nadále třeba používá jako pracovní obuv třeba do vinohradu:-)


Tak za prvé (začnu od spodu) podešev. Její opotřebení záleží především na dvou věcech: na Vašem došlapu (jestli se jedná o neutrální došlap, supinaci či nadměrnou pronaci) a na povrchu po kterém běháte, respektive o jeho "agresivitě" co se týče abraze. Ať je to však jak chce, tak pokud už je opotřebení podešve, tedy materiálu, ze které je podešev vyrobena, tak velké, že už v podstatě žádná není (samozřejmě se zde nebavíme o celé ploše podešve, ale o místě největšího opotřebení), respektive už zbývá mezipodešev, tak je ten nejvyšší čas pro poslání běžecké obuvi do běžeckého důchodu.

Za druhé - mezipodešev. Její opotřebení se projevuje především tím, že díky zátěži, která vzniká při Vašem běhu, se již nestačí vrátit ani při jejím delším odpočinku do původního stavu a tvaru, tzn. začnou se na ní objevovat hlubší vrásky a známky většího "prošlapání". To je také již známkou, že její nejlepší kilometry a tím i tlumící vlastnosti jsou za ní, a nastal čas pro její běžeckou stopku.

Za třetí - svršek. Ten je kapitola sama pro sebe. Co si budeme povídat. Určitě nás běžců je hodně, co byli zklamáni z "výdrže" svršku běžecké obuvi. Buď byla způsobena použitím nevhodného materiálu a nebo špatnou konstrukcí svršku (teď nemám na mysli nevhodnou údržbu). Je potom hodně špatné, když obuv by ještě měla, respektive mohla splňovat svůj běžecký účel (podešev i mezipodešev není tolik opotřebena, aby bylo třeba boty vyměnit za nové), ale svršek má již svoje za sebou. Takže nás donutí k výměně obuvi ne ani tak její parametry potřebné pro náš běh, ale především její estetický "dojem".

Samozřejmě životnost běžecké obuvi je ovlivněna spousty dalšími aspekty, jako jsou ošetřování obuvi, počasí při kterém ji používáme, roční období, tzn. venkovní teplota, atd. atd. Zkrátka vše se na běžecké obuvi projeví, ať už negativně, tak pozitivně. Takže tvrdit že životnost běžecké obuvi je "x" se mně jeví jako ...............

Toto téma by bylo jistě na delší povídání, respektive psaní, jsem však přesvědčen, že zmíněné je takový "základ" informací, co se týká životnosti běžecké obuvi a její včasné výměny za novou.


(*) samozřejmě se to netýká všech prodejců

Ať je to jak chce, tak hlavně ať máme z běhu ten nejlepší pocit, a ať nám dává to, co od něj očekáváme.

Běžecký textil a doplňky anglické značky Ronhill, který neovlivní trvanlivost Vaší běžecké obuvi, ale jistě ovlivní Váš běh - www.babos-sports.cz