#RunEveryDay

Význam poměru vápníku a hořčíku

maca

 

Význam poměru vápníku a hořčíku

Pokud jde o vápník a hořčík v lidském těle, je to jako tanec. Klíčem k úspěchu je zajistit, aby ani jeden z nich nešlapal na paty tomu druhému! Stejně jako v každém dobrém tanci jde o rovnováhu. Když je poměr mezi těmito dvěma látkami správný, nastává fyziologická harmonie. Když však poměr není v pořádku, procesy mohou vypadnout z rytmu.

Hořčík a vápník spolupracují, a přesto se také vzájemně nemají rádi. Stejné receptory, které regulují vápník, ovlivňují také hořčík. Studie zjistily, že vápník přímo či nepřímo soupeří s hořčíkem o střevní absorpci a transport, zejména pokud je příjem vápníku mnohem vyšší než příjem hořčíku. Například pokud je ve střevě více hořčíku než vápníku, hořčík se vstřebá, ale pokud je v něm mnohem vyšší množství vápníku, hořčík se nevstřebá. To je důležitá informace s velkým dopadem, protože suplementace vysokými dávkami vápníku je běžná a také víme o dramatické potřebě dostatečného množství hořčíku pro optimální fyziologické funkce.

Ve studii z roku 1997 publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition se ukázalo, že děti, které konzumovaly dokonce i doporučenou výživovou dávku hořčíku, měly při vysokém příjmu vápníku negativní hořčíkovou bilanci.

Soubor současných důkazů podporuje častější užívání nižších dávek vápníku (s jídlem, pokud se používá uhličitan vápenatý) a vyhýbání se vysokým dávkám nad 250 mg najednou. To pomáhá zajistit lepší vstřebávání hořčíku i vápníku.

Populační kohortová studie z roku 2013 na Shanghai Women's Health Study a Shanghai Men's Health Study, která byla publikována v časopise BMJ Open, výmluvně ilustruje, že množství vstřebaného vápníku a hořčíku závisí na poměru vápníku a hořčíku ve stravě. Obě šanghajské studie, které byly uvedeny v souboru, probíhaly po dobu čtyř let a zahrnovaly téměř 75 000 žen a více než 61 000 mužů ve věku 40 až 74 let. Příjem vápníku a hořčíku byl ověřován pomocí potravinových dotazníků a míra sledování byla u obou těchto studií téměř 100%.

Tato studie BMJ Open z roku 2013 jasně prokázala, že samotný příjem vápníku není zdaleka tak důležitý jako poměr vápníku a hořčíku. V této studii byl příjem hořčíku vyšší než americká RDA 320 mg/den u žen a 420 mg/den u mužů spojen se špatným zdravotním stavem. Vzhledem k tomu, že tato studie byla provedena na populaci s nižším poměrem vápníku k hořčíku ve srovnání se Spojenými státy, není jisté, jak lze tyto údaje aplikovat na populaci v USA. Ilustruje však důležitost dosažení správného poměru vápníku a hořčíku v potravinách i doplňcích stravy v klinické praxi.

Podle Nutritional Magnesium Association se o poměru vápníku a hořčíku 2:1 poprvé zmínil francouzský vědec Jean Durlach ve snaze zabránit nadměrnému příjmu vápníku, který může poškodit zdraví. "Je důležité si uvědomit, že tento poměr se týká hmotností elementárního vápníku a elementárního hořčíku, nikoli hmotností jejich sloučenin," zdůrazňuje Nutritional Magnesium Association. "Platí také pro všechny zdroje příjmu vápníku a hořčíku včetně potravin, vody a doplňků stravy."

V doplňcích stravy se poměr vápníku a hořčíku může lišit, někteří výrobci uvádějí poměr přibližně 2:1 a někteří 1:1. Vápník a hořčík se v doplňcích stravy vyskytují v různých poměrech. Praktičtí lékaři obvykle preferují výrobky, které doporučují na základě pacientů, které léčí. Stále více praktických lékařů se však v současné době rozhoduje pro oddělené dávkování vápníku a hořčíku, aby došlo k optimálnímu vstřebávání každého z nich. Zejména proto, že vápník může interagovat s některými léky, lze hořčík dávkovat ráno a vápník později během dne, čímž se sníží "konkurence" při vstřebávání.

Dvě základní formy vápníku používané v doplňcích stravy jsou citrát a uhličitan. Uhličitan vápenatý je typ vápníku, který se nachází také ve volně prodejných antacidních přípravcích. Podle National Institutes of Health "lidé s nízkou hladinou žaludeční kyseliny (stav, který je častější u lidí starších 50 let) vstřebávají citrát vápenatý lépe než uhličitan vápenatý".

A v současné době se uznává, že vápník se obecně lépe vstřebává, když se užívá s jídlem.

Záleží však na tom, jakou formu vápníku používáme?

Mikrokrystalický hydroxyapatitový koncentrát (MCHA) je vysoce vstřebatelný přírodní zdroj vápníku vyráběný z kostí. Obsahuje všechny minerály přirozeně se vyskytující ve zdravých kostech ve správném poměru spolu s dalšími aktivními a podpůrnými složkami kostí. Studie porovnávající vstřebávání a účinnost uhličitanu vápenatého, citrátu vápenatého a MCHA ukázala, že všechny formy se vstřebávají a zvyšují hladinu vápníku podobným způsobem, ale hlavně podobně snižují rychlost kostní resorpce - což je hlavní důvod suplementace vápníkem. Ačkoli hladina vápníku v séru nebyla u MCHA tak zvýšená, stále stejnou měrou snižovala kostní resorpci. To ukazuje, že zdraví kostí je podporováno i při relativně nižší hladině vápníku v séru, pokud je příjem vápníku dostatečný.

Tato zjištění naznačují, že doplňky vápníku obecně způsobují opakované trvalé zvýšení sérových koncentrací vápníku po požití každé dávky a že doplňky vápníku s menším účinkem na sérové koncentrace vápníku mohou mít rovnocennou účinnost při potlačování kostního obratu.

Ve světle těchto výzkumů je nyní vhodná doba, aby všichni přehodnotili své vlastní názory a postupy týkající se suplementace vápníkem a hořčíkem, zejména s ohledem na zdraví kostí a srdce. Vysoké dávky mohou způsobit více škody než užitku. Více neznamená lépe. Příjem potravy není bezvýznamný - je třeba jej posoudit a zvážit před vlastním doplňováním. Při určování načasování dávkování je třeba zvážit interakce s léky. A nemusí se užívat současně. S trochou většího úsilí je však udržení fyziologicky zdravého poměru denního příjmu vápníku a celkového příjmu hořčíku 2:1 velmi dosažitelným cílem.

Odkazy:

Cai H, Shu XO, Gao YT, et al. Epidemiology. 2007;18:393–401.
Dai Q, Shu X, Deng X, et al. BMJ Open. 2013;3.
Kawata T, Nagano N. Clinical Calcium. 2005;15(11):43-50.
Zheng W, Chow WH, Yang G, et al. American Journal of Epidemiology. 2005;162(11):1123-31.
Abrams SA, Grusak MA, Stuff J, O’Brien KO. Am J Clin Nutr. 1997;66:1172–7.
Bristow SM, Gamble GD, Stewart A, et al. Br J Nutr. 2014 Nov 28;112(10):1611-20.